Chat u svinjarstvu

Kod nas je jedno uslovno grlo 1ha
jedno uslovne grlo=500kg
Međutim Ministarstvo je odlučilo da to promeni.
 
Da tako je bilo 500kg na 1ha,e sad mislim da su nesto malo promenili.Morali su da promene zbog dolaska Tenisa, bio je kod mene svaba doktor neki iz Sana i kaze mi da tenis ne radi uopste zemlje u nemackoj i da je dosao u srbiji samo zbog zemlje jer smo mi glupi narod ne mozemo mi da radimo nego treba nemac da dodje da nas nauci kako se radi.
 
U Martincima sam cuo da kod nas dolazi Mitros da pravi repro centar. Čisto sumnjam da nece zemlju uzeti. a nama su pričali kako nam se više isplati da uzmemo preko Mitrosa hranu, da nasa nije kvalitetna. Mitros ce da saradjije sa Likrom za stočnu hranu. Još dok uzme Knez agrar i MK neće ostati nista zemlje.
 
Ne bi on napravio farmu ako ne bi dobio zemlju.Imam informacije iz nemacke,tenis u nemackoj obradjuje 0ha,a ovde dolazi samo zbog zemlje


Sent from my iPhone using Tapatalk

Čisto sumnjam da ga njega zanima zemlja tj. kompaniju, na zapadu svinjarstvo se ne tretira kao poljoprivredna već kao industrijska proizvodnja. Radim u kompaniji koja je dosta manja od Tönnies Holdinga, cca 20 000 krmača plus prasad iz otkupa godišnje proizvodi cca 1 000 000 tovljenika i isto nema ni jedan kvadratni metar obradivog tla. A Tönnies godišnje proizvede 16 000 000 tovljenika i prihod (ne zarada) mu je za 2015 g. 6,5 milijardi eura dok je ukupna poljoprivredna proizvodnja Srbije za 2015 g. 4,5 milijarde eura. Po meni je da kompanija vidi prednosti Srbije u izvozu na rusko tržište na koje oni zbog embarga EU nemaju (barem ne legalni) pristup.
 
Ako ga ne interesuje zemlja zasto trazi 3000ha po farmi na rok od 30 godina i hoce da izgradi 15 farmi po Vojvodini? Niti nam treba zbog toboze podizanja svinjarstva, pogotovo mu ne treba dati tu silnu zemlju.
 
Dobro su uradili ovi sto su nam smanjili povrine po prava preceg zakupa jer kod nas matijevic je dosta uzimao zadnjih godina po stocarstvu a sada nema nista sta da uzme po prava preceg tako da mozda ostaje i nama nesto visak zemlje u okolini ako ne idemo u drugu opstinu A za ovaj Tenis znaci samo zbog zemlje je dosao ovde kod nas jebe se njemu za svinje njemu je stalo do zemlje on u nemackoj nema ni 1ha zemljista samo svinje pici tamo i sreo je naseg "pametnjakovia i postenog" VUCIC koji ce mu dati silne zemlje a njegovi seljaci ostace bez zemlje i hleba i to koliko porodica moze da nahrani sa 50.000ha ili koliko mu vec


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
KO JE HALAV NA DRŽAVNE ORANICE?
Čedomir Keco
Novi Sad/Beograd, 17. februar 2017.
Primena Zakona o poljoprivrednom zemljištu prošle godine, što se tiče raspolaganja državnim oranicama, bila je nezakonita, sa jedino mogućim rešenjem da bi se izbegao haos i zloupotrebe do milionskih razmera. U 2017. godinu ulazi se sa otvorenim pitanjima: gde i ko obrađuje državne oranice koje nisu izdate u zakup niti su ih lokalne vlasti zapazile i drugo, kako podesiti model izdavanja u zakup državnih oranica po pravu prečeg zakupa?Javašluk iz prošlosti daje krila moćnicima da pokušaju i ospore pravljenje reda u izdavanju njiva po pravu prečeg zakupa. U Ministarstvu poljoprivrede su izračunali i procenili da se stočarstvo može iz ponora izvući ako se onima koji imaju farme omogući da dođu do brazdi zakupom, ali samo onoliko koliko je to opravdano zbog obezbeđenja dela obroka za stoku. Gornja granica za ove potrebe je jedan hektar po uslovnom grlu za goveda, svinje, krave i ovce, koji su u čistoj rasi – umatičeni, a za one ispod ovog statusa predlaže se od strane struke 0,7 hektara po uslovnom grlu. Za svinje koje nisu umatičene ima predloga da to bude 0,2 ili 0,4 hektara po uslovnom grlu, a za živinu 0,1 do 0,2 hektara po umatičenom grlu. Prednost u zakupu za stočare donela je u više slučajeva dve prevare - izdavanje oranica u podzakup i dodelu neobradivog zemljišta kao obradivog (odluka lokalnih vlasti) na lokaciji udaljenoj i do 50 hektara od farmi.Država, iako nema sve svoje oranice popisane po obimu i kvalitetu, jer nema kvalitetnu Upravu za zemljište, želi da uspostavljanjem pravila igre u ovom delu posla napravi red. To je potez za podršku, ali ga prate negodovanja veleposednika, koji imaju mešanu proizvodnju – znači svoje oranice i svoje farme. Drugim rečima, dovoljno brazdi za letinu od koje mogu da se hrane muzare, tovljenici, pilići... Ali, to njima nije dosta. Oni žele više, žele puno, žele sve... Jer misle ako su hektar zemlje u privatizaciji uz objekat kupili za 600 evra i fabrike za jedan evro da je to ulaznica za dalju dominaciju. Eto, nije. Država želi da pokuša biti pravedna i neka ovo bude početak.Zbog čega bi bilo pošteno da se na postojeći obim zemlje u sopstvenom vlasništvu dodeljuje oranica iz državnog vlasništva po uslovnom grlu? Ali, nije ni pravedno da oni koji imaju farme pilića, kapaciteta od 10.000 do 15.000 kljunova, ostanu bez sopstvene proizvodnje hrane ako izgube zakup.Mada bi bilo najbolje da u celom lancu svako radi svoj posao. Ali, pritiscima kao poslom nad državnom administracijom, po onome ko ima jačeg u interesima bez pokrića, valja stati. Ti isti koji su za sitne novce kupili imanje sada čekaju ponude za prodaju zemlje strancima. Sva sreća, u jadnom poslu za državu došli su do svega 150.000 oranica.Ali, valja znati: priroda je ovoj zemlji podarila oko 3,6 miliona obradivih njiva, pa oni izuzev u predstavljanju trenutne moći drugi kvalitet i nemaju. Ako ih država uvaži, baš takve kakvi su, onda su oni drugi u većini. A većina pobeđuje i za nju valja činiti dobro. Izgleda da je to ministar Nedimović sasvim razumeo.
 
Dosta korektan komentar i realno sagledana situacija. Samo da se ogranicavanjem sa jedne strane ne stvara veca kolicina zemlje koja bi se dodelila investitorima na 30 godina jer ce svi gore navedeni u tekstu lako da se pretvore u investitore i da jos lakse dodju do zemlje.
 
Umesto da daju zemlju tim njihovim "investitorima" bolje neka daju mladim ratarima na dug period jer ovako jedan tajkun uzima sve a mladi ratari koji hoce da povecavaju povrsinu ne mogu od velikih i tako polako nestaju i mali a i srednji ratari i svi idu da rade preko granice.
Ja koliko vidim u mojoj okolini bez STOCARSTVA nema Ratarstva, meni trenutno puno bolje sa stocarstvom nego sa ratarstvom i to puno puno bolje samo me zeza to malo sto nemam ceo ciklus zatvoren ako da Bog ove godine da uradimo i to sa krmacama da imam celu svoju proizvodnju definitivno cu se odreci ratarstva,mozda bih radio samo toliko da proizvedem za svinje samo toliko i celu hranu bih isao kroz njih naravno ako je OK cena mesa.
 
zasto se kod svinje na njenu crnu dzigericu pojavljuju plikovi puni sa vodom??? jedno sipare mi uginulo od toga??? sada
 
Nazad
Vrh