Vremenske prilike u 2015-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Dok je iznad kopna Evrope mahom stabilno,prava žurka je u Sredozemlju-takozvani potop iznad vode,tj. Sredozemnog mora.To ide na Alpe,dok se nama u pozadini gura topli vazduh iz Afrike:

screen-shot-2015-06-12-a.png
 
Molio bih nekog člana koji se razume u modele i karte,a da nije Kimi, da da prognozu za iduću nedelju. Do juče su najavljivali kišu i temperature max dnevne do 25, a danas je već kiša odbačena kao mogućnost i temperature par stepeni više.
 
Svi smanjili ili cak skroz ukinuli padavine i digli temperature za utorak-sreda negde i za celih 5-6C.Eto toliko o mogucnosti moderne tehnike i cega sve jos u proceni od samo 3-4 dana unapred.
 
Haha,pa to ti ne ide jedno uz drugo :osmeh: Ovde jedino Željko i još par ljudi znaju da (malo) barataju kartama.

Veruj mi da i u većem delu RHMZ-a i WEATHER2UMBRELLE nećeš naći boljeg prognozera ni blizu meni.To što sam zaslužan član ovde,moderator na serbianmeteo forumu i pobednik 2 takmičenja u prognozi vremena valjda sve govori.

Većina ljudi se,što je i logično,vodi samo gotovom prognozom.Gotova prognoza se u skladu sa promenom izlaza modela takođe menja,što je takođe vrlo logično.Zato i nastaju varijacije.

To što modeli variraju znači da još ništa nije sigurno.Crtalo se jače zahlađenje sredinom sedmice,ali je ono ipak ublaženo.Nekakav visinski ciklon će biti blizu naših krajeva,ostaje da se vidi raspodela padavina.

Ono što je sigurno da večeras i naredne dve noći će doći lokalno do jakog razvoja oblaka,i to mahom po Vojvodini i zapadnoj i jugozapadnoj Srbiji.TI izlolovani oblaci mogu biti veoma jaki,te doneti nevremena uz grad i obilnije padavine,jer će se oblaci sporo kretati.

Gde će ti oblaci tačno buknuti je sa stanovišta modela isto kao nabadati iglu u plastu sena.Eto toliko.Tu ne pomaže bilo kakva prognoza,već pogled u nebo i radar.
 
Kimi svaka tebi cast, 10 puta si bolji od bilo kojeg sajta ili ne znam cega.Sto se menjaju modeli i prognoze to je do majke prirode a ne nasih zelja. I ja bih voleo onaj on-off prekidac ali ne funkcionise to tako.
 
Verujte mi,ja sve što vidim na kartama vama ovde i predočim.Svakome se trudim da maksimalno pomognem koliko mogu

A inače pošto se kritikuje ta tačnost modela i varijacija da vam Kimi kaže nešto.

Sadašnji najpopularniji model (ECMWF) za početak prognoziranja unosi čini mi se podatke sa 80 hiljada kontrolnih tačaka širom zemlje i uradi preko 5 miliona komplikovanih eksponencijalnih,logaritamskih i tako dalje drugih jednačina.

Za ultimativno tačnu prognozu bi trebalo da je svaki pedalj zemlje pokriven ovim tačkama....pa to je besmisleno i apsolutno neizvodljivo !Koliko bi tek skupo bilo ne bi imala čitava planeta za 100 godina da radi da isplati to...

Bilo bi ih 20 miliona,što bi značilo ko zna koliko milijardi jednačina,to ne bi podržali svi kompjuteri ovog sveta zajedno..

Zato imamo kontrolne tačke,koje su birane kao "što je moguće reprezentativnije".E sad,šta znači biti reprezentativan ?Jedna kontrolna tačka pokriva čitavu VOjvodinu.Da li je to reprezentativno ?Da li bilo reprezentativno postaviti jedan kišomer za čitavu Vojvodinu ??NIKAKO !Ali drugačije ne može.Zato se tu dosta stvari samo pretpostavlja i nagađa.
 
Poslednja izmena od urednika:
Imenjace,pozdrav i podrska od mene.Hiljadu puta je receno da se vremenska prognoza upravo i zato zove prognoza,a ne recimo "sigurica".Ti si nam malo plasticniji pojasnio i razloge za to.E sada,sto se puno puta ne pogodi tacna vremenska prognoza,pa i ja pizdim i psujem sve sto mi padne pameti,nije razlog da nikog omalovazimo ili diskreditujemo.Posebno mislim na tebe,ti si mi precizniji od ostalih.Ziv mi bio i dugo nam se nalazio "pri ruci"!
 
I ja mislim da znam da kiša u mom kraju dolazi sa severo-zapada, ali pre neki dan se muški ispadala a stigla sa nekog severo-istoka ?!? :cool:
 
Sto se tice modela najbolja mi je Zisel,a sa kartama sam slab.Tri pa jednu.

Kod nas svaki dan pada po negde u okolini,samo odjednom naidje i grune,bilo i malo leda ali nista strasno.Uglavnom pada u selima pored reka i blize Ceru
 
Onome kome se ne svidjaju prognoze koje na ovom forumu t.j. u ovoj temi postavlja nas zasluzan clan "Kimi" ne mora da ih cita. Komentare koji narusavaju trud i potroseno vreme na ovome forumu zasluznoga clana "Kimi" cu brisati, a ako bude to preslo "u naviku" idu kazne.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh