Hidroponika

dejand28

Novajlija
Učlanjen(a)
23 Dec 2009
Poruka
8
Neznam puno o povrtarstvu ali me ova tema jako zainteresovala da li neko ima pojma koliko bi to moglo da kosta.
 
Jaaaaaaaaako puuuuuuuuuno :haha: Stvarno nemam pojma koliko bi trebalo para za svu potrebnu opremu. Pored para treba i puno, puno znanja. To je po meni poslednja stepenica na koju bi jedan povrtar trebao da se popne.
 
nebojša nemora da znači da treba jako puno para zavisi za šta ovo naprimer nekošta puno sigurno
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=LBMxmrRG75s[/youtube]

ali zato ovo... je već "malo skuplje"
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Q9q6v8efDEU&feature=related[/youtube]

a ovo je sve u "jednom" i cveće i povrće i zlatne ribice zajedno ::svaka cast::
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=_d-Sw2XsSg8&feature=related[/youtube]

dejand28 najbolje bi ti bilo da vidiš sa nekim ko proizvodi duvan , totije tu negde slično pa da ti kažu koliko para treba zavisi koja površina je u pitanju .
 
To samo malo liči na ono što rade duvandžije (i to iz daleka). Naročito po ceni opreme :haha: Rasad duvana se radi na kontejnerima od stiropora koji plutaju na vodi. Gledao sam kako to izgleda. Stave malo jaču foliju (nisam baš siguran koju) preko zemlje, krajevi se prebace preko cigli, greda... i na taj način naprave "bazen" u kojem plutaju kontejneri. Posle se taj rasad i šiša i t.d.
Inače pod pojmom hidroponija se podrazumeva svaki vid proizvodnje bez zemljišta. Tako imamo proizvodnju na kamenoj vuni, raznim supstratima ali i bez ikakvih supstrata (kao na onom klipu). To je sve kompjuterizovano i automatizovano do detalja a to sve mnogo košta.
 
nebojsa pa dobro ja sam mislio da pita duvandžije kolko njima treba para za to pa onda neka proba da izračuna

nisam mislio da je to baš isto al slično je pa mogu ga malo posavetovati šta tu sve treba , zaštita prihrana itd ...
 
Zasto mislite da tu nema kvaliteta,drugo ma kakva tradicija kinezi nam rade u Lekovcu zdravu hranu a mislim da i ovo pripada zdravoj hrani. ::vadjenje_repe::
 
За сваки посао треба одређена количина пара,па тако и за хидропонско гајење биљака.Одре-
ђено предзнање и мало вештине би било пожељно.И наравно спремност да се ухватите у коштац са свим захтевима које ће пред Вас да постави овакав вид производње.
Немојте да ме буквално схватите али скоро свака биљка може да се гаји у хидропонском виду
производње.Ту сад треба знање о томе шта и када,и колико тој биљци треба у одређеном тренутку њеног развоја, од семенке до сабирања."Стерилан" простор се поразумева.И нека аутоматика за контролисање температуре,влажности ваздуха,додавања хране тим биљкама,
итд.итд.
У сваком случају,онима који стисну и крену у овакав вид производње желим успех.
 
Hidroponika/hidroponija je dosta skupa, računaj ovako, vrhunski opremljen staklenik/plastenik + oprema za samu proizvodnju zbog specifične tehnologije proizvodnje + kompjuteri koji rade glavni deo posla a to je, što kaže Deda Lala, kad, šta i koliko biljkama treba. Pogledaj na yt takav sistem kod Vrbasa, cenu ćeš čuti ali, veruj, ne želiš da znaš. Mada, ono je najveci staklenik na Balkanu i najmoderniji, svejedno, dosta keša, zato ja razmišljam o akvaponiji-aquaponics, dosta manja ulaganja a više proizvoda. Ako neko želi da razglabamo o ovoj temi neka kaže pa da otvaram.
 
Samo napred akvaponija je svakako bolji sistem, ne samo jeftiniji i jednostavniji nego i zdrav organski sistem koji čak može da se napravi i sa malim utroškom energije. Za razliku od hidroponije koja je razvijena da bi zaradili proizvodjači opreme i hraniva a ne proizvodjači povrća.
 
ajde otvaraj temu ja sam hteo hidroponiku ali malo falilo da zaginem ajde da vidimo i tu akvaponiju
 
hidroponska-salata.jpg
://www.dodaj.rs/t/2n/Y3/4RFTf9O3/hidroponska-salata.jpg[/img]
hidrosalata.jpg


- - - - - - - - - -

ovo su salate u mojoj radionici pod neonkama od rasada do berbe
 
ovo je Ljubljanska ledena inace mi je omiljen paradajz koga cu ove godine takodje isprobati u kanti od 20 litara koliko Kratky prof. sa hawaiskok instituta preporucuje, a za krastavac cak 80 do 100 litara tako kazu njegova iskustva.
Princip je veoma jednostavan zato sam se lako i odlucio za taj vid hidroponije
 
Meni već niču paprike, i juče sam sejao paradajz bez hibridnog F1 semena za hidroponski uzgoj u plasteniku:

DSC01305.JPG
 
Nazad
Vrh