Suncokret 2015.g.

Bogami ni ja,Fusia i Imeria su kod nas razvalile...jbg takva tura.
 
Sad mi ništa nije jasno,kukate deset dana a sad prinos ekstra,jedna od boljih godina i...?Navikle babe da kukaju unapred,pa to ti je!
 
Ima njiva koje su dale prosek ali ima i koje su dobro podbacile.Ne pamtim ovako sarenu godinu.Uvek je razlika bila 200-300 kg po kj a ove to varira daleko vise.U ataru jako puno skinuto a u magacinima slabo.
 
Ja sam danas ovro poslednjih 5kj sunckreta i konacno dobar prinos. 9980kg vlaga 7,4%, primese 2,5%. Znaci u JUS-s 2000 i koja kila po kj. Kao sto diklofen kaze prinosi jako sareni. Ja sam zetvu suncokreta poceo pre oko 2 nedelje sa 650 kg/kj na 8 jutara, pa nakon toga bilo oko 950kg/kj na 15 jutara.Agrotehnika ista svuda. Samo je ova njiva sto je dala 2 tone po jutru prve klase, a ostale su 4-6 klase, peskovite. Prosek ok 1000kg po jutru na kraju, veoma lose.
 
Od 24.5 kj preostalo jos 1kj za skidanje. Samo sam Neomu imao i suncokret sam djubrio sa 100 kg/kj ureje. Sa prosekom sam zadovoljan jer nisam ocekivao na nekoliko parcela solidan prinos. A taj prosek je nesto jaci od 1800 kg/kj Bilo je parcela od 1750 do 2200 kg/kj!!!
 
Danas poceli sa suncokretom....
Parcela 2,25 kj sorta Kondi,vlaga 5,6% primese 3,2%,prinos ne bih da iznosim da se neki clanovi ne bi naljutili...

107m0id.jpg


dynj2h.jpg
 
Zašto bi se ljutili? Postavljao si slike u vreme vegetacije ,suncukret je odlčno izgledao ,verujem da je prinos oko 3 t/kj.
 
Ako nosis adapter napred,hoce to.Nije problem ako pusti na ravnom,ali kad upadnes u rupu neku,ili kanal...koje su to sizifove muke podici kombajn,ne daj boze nikom.Nama se to desilo prosle godine u rupi od jazavca,ceo dan nam prosao zbog toga.
Nego,jel se meni cini ili imas po koju stabljiku suncokreta nazad na sitima ?.
 
Danas uradjena jos jedna parcela od 4,5 kj, vlaga 8,5, necistoca 2, prinos u jusu 2020kg po kj, sklop je u sartu bio los + nejednako nicanje.
 
Nazad
Vrh