Suncokret 2015.g.

U subotu smo krenuli sa setvom suncokreta.:osmeh:
mg9771.jpg
 
Ma salim se.....znam da mu nije teska nego sam mislio da to nije bezveze trosenje konjskih snaga za takvu masinu?
 
I mi smo danas krenuli sa setvom suncokreta, mislim da je idealno vreme za setvu, ali sam jako razočaran u seme suncokreta pa me interesuje dali je imao još neko sličan slučaj. Konkretno ja najviše sejem Kondi od Singente i navodno jedna sj bi trebalo da ima 150000 zrna a ima 130000-135000. Sejemo na razmak 24cm i jedna sj bi trebala da je dovoljna na 4kj a kod mene je dovoljno samo za 3,6kj. A imam elektronsku kontrolu setve i brojač zrna pa sam 100% siguran da u svakoj sj ima 10% zrna manje od navedene količine. Dali je neko imao isti slučaj ?
 
Mikulas ja sam imao taj slucaj prosle godine ove jos nisam poceo setvu i sejem na 23.5 a imam kondi pa cu videti kako ce biti kad pocnem za koji dan.
 
Ma salim se.....znam da mu nije teska nego sam mislio da to nije bezveze trosenje konjskih snaga za takvu masinu?

Ovde kod mene je dosta brdovit teren pa moram sa njim da sejem jer za ruju je dosta teska,ruja je nosi samo gde je ravan teren jer sam mu stavio uske tockove zbog prskanja.
 
I mi smo danas krenuli sa setvom suncokreta, mislim da je idealno vreme za setvu, ali sam jako razočaran u seme suncokreta pa me interesuje dali je imao još neko sličan slučaj. Konkretno ja najviše sejem Kondi od Singente i navodno jedna sj bi trebalo da ima 150000 zrna a ima 130000-135000. Sejemo na razmak 24cm i jedna sj bi trebala da je dovoljna na 4kj a kod mene je dovoljno samo za 3,6kj. A imam elektronsku kontrolu setve i brojač zrna pa sam 100% siguran da u svakoj sj ima 10% zrna manje od navedene količine. Dali je neko imao isti slučaj ?
Sa kojom rupom sejes taj suncokret, ja sam nabavio za ovu godinu fi 2.5 mm, prosle godine sam seljao sa 3.2 mm pa mi se desio da puno vise semena potrosim od planiranog, zbog karakteristike semena , ( seme poput oblika pirinca), obrati paznju! Dzabe kontrola setve kada hoce da uhvati i vese od jednog zrna!
 
Sve to stoji ali definitivno se slazem da se vise ne moze posejati kao prethodnih godina.Skoro da mogu garantovati da nema 150000 zrna.
 
Sa kojom rupom sejes taj suncokret, ja sam nabavio za ovu godinu fi 2.5 mm, prosle godine sam seljao sa 3.2 mm pa mi se desio da puno vise semena potrosim od planiranog, zbog karakteristike semena , ( seme poput oblika pirinca), obrati paznju! Dzabe kontrola setve kada hoce da uhvati i vese od jednog zrna!

Ja sam bas pre neki dan gledao one deklaracije il sta su na dzakovima semena suncokreta.
Kondi ima 8,6 kg i 150000 zrna naovdno , a RAGT ekllor 13,9 kg ( takodje 150000). Nisam još otvarao zakove da vidim krupnoću zrna. Danas ćemo malo farbati semena pa ću da ošacujem. Al 50% razlike u težini mi bas previše, a cena dupla.
 
Sa kojom rupom sejes taj suncokret, ja sam nabavio za ovu godinu fi 2.5 mm, prosle godine sam seljao sa 3.2 mm pa mi se desio da puno vise semena potrosim od planiranog, zbog karakteristike semena , ( seme poput oblika pirinca), obrati paznju! Dzabe kontrola setve kada hoce da uhvati i vese od jednog zrna!
Sa rupom 2,8mm, i siguran sam da nehvata po dve a plus imam ugrađenu kontrolu setve koja broji svako zrno, u jedan red poseje od 1600-1650 zrna
 
Nazad
Vrh