Suncokret 2015.g.

Iz obilaska na brzinu.
Složio bih se sa Diklofenom da ranija setva izgleda bolje .
Ovaj je sejan 1.maja,isti dan je isprskan i uveče je pala kiša parcela (zna član peet gde se nalazi) je bila skoro cele delom pod vodom ,urnisana je od nekoliko pokušaja da se skine soja a na kraju je guseničar izveo svoj ples tako da su tragovi bili strašni.Sorta je Durban i s obzirom da je i pre neki dan jedan oblak zakačio taj deo atara očekujem dobar prinos,setva na 21 ,nije prskan za sirak,ošpartan 100 kg urea,pred setvu i 15 kg superstrat u setvi.
20150729180823.jpg

Setva pre 1,maja ,Neoma nicanje 80% iz prve ostalo čekalo kišu ,što se i vidi sa slike ,Kasnije ponikli sada cvetaju,visina izrazito mala (namerno sam slikao kombi da se vidi visina).
20150729175103.jpg

Generalno kod nass suncokreti neće biti rekordni po mom mišljenju neka prosečna godina. Setite se pre par godina kada su bili izrazito visoki pa je košava polomila deo prinosa tako da sam mišljenja da je bolje što su niski.Trenutno najlošije mi izgleda Kondi,mali minus za Sindžentu ove godine (seme domaća dorada) Kausade bolje trenutno izgleda a i cena je na njihovoj strani.
 
Kod nas ko je sejao u prvoj dekadi aprila suncokreti vec uveliko zavrsavaju i pocinju da sazrevaju i ono sto se vidi da nece se bas mnogo ovajditi glavice manje i stabljike dosta tanke i strkljaste i to kod svih hibrida dok ko je sejao kasnije suncokreti mnogo bolje izgledaju i jos su jedri bez lista odbacenog i glavice ogromne cak sam primetio da pucaju stabljike odma kod glavica od tezine,a stapovi ko mocuge!Mada kantar je taj koji ce dato glavni sud ko je u pravu oni ranije sto seju ili oni koji kasnije!
 
Iz licnog iskustva vec par godina: Ranija setva lepsi na oko, kasnija setva vise zrna u bunkeru t.j vise mase na kantaru. E sad videcemo ove godine. Za sada suncokret obecava, setva oko 5-og maja.....

Kod nas sve majske setve losije naliveno nego aprilske(pogotovo picetak aprila).
 
Nije naliveno jer naliva jos.Mesec dana je mesec dana razlike i u nalivanju.Ali sigurno da je vise vlage uvatio ovaj ranije sejan.Mada suncokret ima mocan koren,seje se u mocvaranim terenima jer isusuje zemljiste.
 
Imam sejan 7.4. I 5.5. tako da cu videti razliku.Nisam kockar niti idem u kladionice ali ovog puta sam 100% siguran koji ce pobediti.
 
Sa danasnjeg obilaska...u zavisnosti od vremena zetva za cca 10-ak dana.
Dolbi,setva pocetkom Aprila,prvi ce i stici za zetvu.
img201507311302521.jpg

Pogled iznutra
img201507311307461.jpg

Kondi,setva isto pocetkom Aprila(dan-dva posle onog sa prve dve slike)
img201507311323501.jpg

img201507311324021.jpg

Kondi,kasna setva(kraj Aprila pocetak Maja)tek precvetao
img201507311335501.jpg

img201507311339511.jpg

Neoma,takodje rana setva,po savijenosti glava cini mi se da su dosta teske
img201507311407281.jpg
 
@ddragan,ovaj suncukret obećava rekordan rod.Deluje mi tako sa slika.Šta ti misliš ?
 
I meni tako deluje ali videcemo...Ume on da prevari dobro na oko i kad udje kombajn,mada kad se ne vide vrste(popunjen prostor levo i desno od vrste)tu uvek bude suncokreta,ali da ga ne ureknem.:osmeh:
 
Jel mi se ćini ili ovaj sa poslednje slike već ima crnih štapova? Neoma pored mog voćnjaka danas sam gledao ima oko 5% suvih.
 
Dobro ti se cini,ima po koja suva stabljika i to samo na toj njivi.Nisam previse zagledao jer je pocinjala kisica tako da neznam da li je samo s kraja ili po celoj njivi.
 
Ovaj moj komšija ima po celoj njivi,ja mislim da polako završava vegetaciju.Gledao sam danas zrna kod njega i mogu reći da ih "ima".
 
Ove godine 2 kulture od kojih sam se odstranio zadnjih godina pokazace se kao najrentabilnije. Psenicu sam imao samo 3.5 kj ali oborio sam sopstveni rekord a suncokret isto trenutno izgleda odlicno i obecava dobar prinos a kako stvari stoje i dobru cenu! (Vrlo je moguce da stigne na 50 din. danas sam sticajem okolnosti bio u drustvu sa nekim ljudima koji su pregovarali o kolicinama suncokreta koje bi otkupili. Neverovatno koliko je velika potraznja i konacno da bi vec jednom zatvorio zagradu:osmeh: Peconi trenutno na terenu nudi 2 din. vise skoro od svih)
Evo par slika sa jucerasnjeg obilaska. Neoma setva oko 20 Aprila na 23.5cm 100 kg ureje/kj.

2015-07-30-182648.jpg


2015-07-30-182600.jpg


2015-07-30-182533.jpg
 
Koren je vretenast, jako razgranat po čitavoj dubini (u dubinu prodire 2 do 3 m). Pri obilnim kišama, u fazi cvetanja i nalivanja, u površinskom sloju se razvijaju sitni korenčići (kišni korenčići). Oni se mogu jasno zapazi na površini zemljišta. U sušnijim godinama ili rejonima glavni koren dos že veću dubinu nego u vlažnijim. Bočni koreni ivičnih biljaka se mogu razvija u širinu do 120 cm. Među m, bočni koreni biljaka u sklopu se međusobno preklapaju na 5 do 10 cm, a potom se spuštaju naniže. U prvim razvojnim fazama koren raste vrlo brzo. U fazi ko ledona, glavni koren dos že dubinu od 14 do 15 cm. U fazi dva para listova dos žu dubinu od 20 do 21 cm, pri butonizaciji od 100 do 122 cm, u punom cvetanju od 167 do 246 cm, a pri na1ivanju od 225 do 290 cm. Odnos između visine stabla i dužine korena varira u toku vegetacije.
Iz ovog teksta se vidi koliko je otporan na susu
 
Nazad
Vrh