Suncokret 2015.g.

Primetio sam jos pre cvetanje da su nizi u odnosu na prosle godine, retko gde ima malo visljeg suncokreta
 
Sta vam je sa suncokretom,svi o soji i kukuruzu a ovu vrstu i ne spominjete.Kod nas je on za sada jedina kultura koja ima rod i uziva na ovom letnjem suncu.
 
Pa tako je ikod nas on jedini voli ove vrucine i za njega nema brige posto bar u nasem ataru izgledaju fenomenalno i obecavaju extra prinose!
 
Kod mene je tendencija da ce kukuruz otici u zaborav s godinama.Nije se sejao suncokret 40 godina,ove godine opet krenuo i sad ima sve sanse da potisne kukuruz i soju u drugi plan,jedino ga muci plodored a to kod nas malo znaju.
 
Nikada nisam sejao suncokret ali od sledece godine hocu. Imam dosta zemlje na brdu, smanjio bih povrsine pod kukuruzom jer mi mnogo bolje kukuruz iznese u ravnici. Mislim da bi ovde kod mene mogao lepo da iznese rod.
E sad sto se tice plodoreda, isao bih varijantu: kukuruz - psenica - suncokret - psenica - kukuruz. Tako da bi suncokret dosao svake cetvrte godine.
Iskusne da pitam, jel moze tako ili mora da prodje duzi period?
 
Nikada nisam sejao suncokret ali od sledece godine hocu. Imam dosta zemlje na brdu, smanjio bih povrsine pod kukuruzom jer mi mnogo bolje kukuruz iznese u ravnici. Mislim da bi ovde kod mene mogao lepo da iznese rod.
E sad sto se tice plodoreda, isao bih varijantu: kukuruz - psenica - suncokret - psenica - kukuruz. Tako da bi suncokret dosao svake cetvrte godine.
Iskusne da pitam, jel moze tako ili mora da prodje duzi period?
Neke semenske kuce kazu da kao moze i posle 4 godine njihov hibrid dok nauka kaze minimalno 5,6 god.Dok je kod nas sasvim druga stvar.Svi veci proizvodjaci seju suncokret pa psenicu pa opet suncokret.Znaci svake druge godine.Osim sto dosta isposte njive neke druge razlike nisam video.Ja sam cak dve godine zaredom sejao suncokret na suncokret bez osnovnog djubrenja i ove godine posejem psenicu sa osnovnim djubrenjem 150kg MAp po H i 300kg KAN i za divno cudo imao sam na toj parceli 6,5 t psenice.Ni sam nisam ocekivao toliko.No po psenici se video nedostatak kalijuma u zemljistu koji je pokupio suncokret.

- - - - - - - - - -

Ja idem psenica,kukuruz,suncokret tako da svake trece godine ponovo ide suncokret i nista nisam primetio da mu smeta!
Suncokretu i nece da smeta smetace sledecem usevu.
 
Odlicno,kod mene su rezerve kalijuma u zemlji za 100 godina.

Problem plodoreda kod suncokreta je bolesti i dosta divljih samoniklih.
 
Pšenica-suncokret-pšenica-suncokret i tako u nedogled dok se ne iznerviram pa nesejem te godine suncokret (kao prošle) ili pšenicu. Tako se radi kod nas na lošijoj zemlji bolja ide soja-kuku-soja-kuk. ili soja u monokulturi.
 
Mislis da se kukuruz i soja vise isplate od suncokreta i psenice?Svi se secaju prosle godine kad je kukuruz i soja opalila posle 5 godina propasti.Trenutno mislim da je kukuruz najneisplativija kultura,i najrizicnija,a posto nemam para za bacanje i eksperimente zaobicu ga ubuduce.
Eto ove godine ljudi ce da imaju normalan rod na suncokretu a na kukuruzu pola roda.Gde je tu racunica......i tako svake godine pucanje dok jednom ne ubode....
 
Ja od kad se bavim ratarstvom sejem samo psenicu i kukuruz, i malo jecma i zobi za svoje potrebe, za ovce i svinje. Mislim da mi je sigurnije i bolje da pocnem da radim soju i suncokret. Soju u ravnicu gde imam extra parcele pored i blizu reke, sa izuzetno jakom rosom. A suncokret na njivama u brdu. U brdu mi je sve zemlja od cetvrte do seste klase. Imam dve parcele po dva hektara gde mi je bila psenica pa cu tu da probam suncokret. Veliki mi je rizik setva vecih povrsina pod kukuruzom na brdu, a moram zbog plodoreda. Psenica kod mene moze extra da rodi, sejem je i u monokulturi dve godine na nekim njivama, ali mi je ipak najbolja kad dodje posle neke druge kulture. Zato bih ubacio suncokret, da probam pa kako bude. Naravno uz kvalitetnu agrotehniku kao sto radim i sve ostale kulture. E sad jedan lokalni agronom mi kaze da cu najverovatnije imati problema sa pticama, jer su parcele pod suncokretom u mom kraju bas retke, gotovo da nema 1% u celom ataru.
 
Barolo RO
20150729193513.jpg
20150729193709.jpg
 
Neoma sejana 8.4. malo je nejednaka od početka al dobro. Mislim da će žetva biti relativno brzo.

245bv46.jpg


wv60hu.jpg


- - - - - - - - - -

Slikano je sa puta, unutra nema trave.
 
Nazad
Vrh