Suncokret 2015.g.

Sejace ga mnogi jer ce se nadati da ga niko nece sejati pa da uhvate cenu..a neko ga nece sejati ni po ceni plodoreda..
Voleo bi da ga niko ne poseje, da vidimo dal stvarno imaju zalihe za 2god. :osmeh:
 
Ja moram moje vukojebine suncokret sejati druge kulture nema isplative zito je bilo ove godine.
 
Kod mene u kraju neki nece hteti da seju suncokret jer su preveliki troškovi posle nevremena koje ne moze suncokret da pretrpi pa imamo sledecih nekoliko godina vise stete nego koristi od suncokreta kombajni koji skidaju te njive su na silovanju a gazde na mukama tako da je bolje mozda da ga ne sejem skoro nista i da povecam povrsine pod kukuruzom!!!
 
Ja moram sejati suncokret zbog plodoreda.Ovde u nasem kraju soja ne uspeva, a suncokret u zadnjih par godina rodi oko 1500kg/kj.
 
I kod nas suncokret uspeva ekstra i secerna repa jaaakoo dobro samo sto kod nas ima previse repe pa zato je i ne sejem moracu da sejem samo kukuruz i psenicu i da molim boga da krene i ta soja da rodi jer kod nas niko je ne gaji jer ne rodi a u banatskom karađorđevu rodi i to solidno!!!
 
2014 imao sam posejano 2.5 kj a ove moram zbog plodoreda oko 10 kj, inace ne bi posejao uopste. Tamo gde mi je namera posejati imao sam kukuruz pa moram sad suncokret. Psenice nisam hteo jer je mnogo zahtevna za djubrivom i nije mi isplativa a soja u tom ritu ume losa biti ako nema dovoljno padavina, tako da resenje je jedino suncokret!
 
Da li je neko prskao suncokret (tj.travu kako rece kolega)herbicidom koji je zamena za fusiled.
Sunce ili Viktolade.Pise da im je aktivna materija ista kao i kolicina 150g/l.
Ali i na tarabi je svasta pisalo pa me zanimaju iskustva da ne bi tukao bas svaku tarabu.
 
Ja nekako volim razmisljanje osiguravajucih kuca:smanjiti rizik a to radim tako sto sejem 1.Zitarice 30% -pola jecam ,pola psenica 2.uljarice 30%-pola suncokret -pola soja 3-kukuruz.
Od suncokreta su kod nas najbolji imi -neoma ,klasika -kondi (singenta)
Kukuruz -fau 500 pionir (zetva u zrnu a kalkulacija u JUS-u)
Psenica stocna (apac,ns40s)-kvalitet i onako niko ne placa.
Soja -galina i valjevka -prosek oko 1600kg/kj-bez djubrenja.
Nekazem da nema rodnijih hibrida i sorti ali su ovi najstandardniji u razlicitim godinama.
 
Sejem ove godine malo manje suncokreta, tako se uklopio u plodored, sve neoma.
 
Nazad
Vrh