Suncokret 2015.g.

Ja samo vidim da su zadruzni magacini prazni.Nikad ali nikad ovoliko mesta nije bilo.Pre se cekalo da se natovari kamion da bi se imalo gde kipovati.Danas moglo sa tri odjednom unutra.Kosio sam usluzno i prinosi jako sareni.Nikad u svom zivotu nisam video nas atar sa manje suncokreta.
Isto sam i ja primetio,skoro sve zadruge kod nas su primile duplo manje robe u odnosu na proslu godinu,ne bih te citirao dalje ali bukvalno je identicna situacija sa onom koju si naveo u postu...jednom recju,i zadruge ceka ista sudbina,pre ili kasnije doci ce do ukrupnjavanja i kod njih,polovina ce nestati ili ce ih preuzeti veci...
 
Sto se tiče magacina i kod nas su prazni,uglavnom izvlače odmah ali generalno od par puta kada sam otišao da istovarim robu nisam nikad zatekao "gužvu" a bilo je vreme oko 15-17 časova kada većina nagrne ka magacinima,to se nije baš dešavalo.
 
. Za tvoju informaciju covek iz Kikinde zaposlen u Viktoriji zaduzen za saradnju sa organizatorima proizvodnje prati forum i komentare sa foruma.
Sa tim čovekom se čujem često ,čita on forum ali komentari i iskazani prinosi ne utiču na cenu. Rekao sam mu da suncukreta NEMA ,pošto je 20-30 % posejano na zglavnoj zemlji a sve ostalo po kojekakvim "sakatinama" i "vukojebinama",barem u Bašaidskom ataru .Drugo ,suncukreta je posejano dosta manje nego predhodnih godina pa nije ni čudno što su skladišta na otkupnim mestima, prazna.Sve oni to znaju ,bez čitanja foruma.
 
Pale prve glavice i kod mene, ima stete od vetra polomljenih stabljika otprilike oko 5 %, kws-ov barolo, prinos nepoznat posto je ostao u prikolici(odokativno ~ 1700kg/ha) jer su pali i prvi kvarovi ,ovo kuciste od pogona osovine tkz "ciganccice"
 
Alaj ce da puknu sa suncokretom.100% sam siguran da ce neke zadruge da se ove godine gadno opeku.Nikad manje suncokreta i rod ipak manji od proseka.Pola atara pokoseno niko nista primio nije.Nisam video ni jedan jedini kamion za ovih par dana.Bice ovde svakakvih vesti za nekih 10-tak dana.
 
U nasem ataru ostalo jos par nas da pokosi i gotova zetva. Nikad manje suncokreta. Danas nismo kosili ,crveno je slovo. Juce na malo losijoj zemlji neoma 1300kg po kj, a na najboljoj dolbi dao 2100 sa ,vlagom 9% i 2%primesama. Znaci jus. Sutra nastavak

Sent from Mtz 892 :)
 
Nisi u pravu.Ove godine je evidentno naglo smanjenje povrsina.Receno-ucinjeno.Drugo je to sto se to prikriva i pokusava vestackim obaranjem cene ublaziti.
 
Nisi u pravu.Ove godine je evidentno naglo smanjenje povrsina.Receno-ucinjeno.Drugo je to sto se to prikriva i pokusava vestackim obaranjem cene ublaziti.

Ja to po sebi.........do duse nisam nikad ni rekao "e sad ga vise necu sejati".........razlog je sledeci,unazad par godina kako ga radim prosek mi varira od 21-24 metera po kj,znaci prosek........bude tu uvek neka drzavna parcela koja usere motku na kraju al ja sam stim prosekom prezadovoljan,za sad sam samo ovrsio jednu parcelu od 1.5kj sa vlagom 15 i prinosom srps kvalitete 3906kg na 1.5kj i stao sam sa zetvom jer su jos zeleni dosta,e sad.........ono zasto cu i dalje sejati,barem ja,s tim prosekom visegodisnjim dal je bolje sejati taj suncokret pa ako cak i cena varira od 28-45 dinara( da nepominjem cenu 2012) ili da sejem soju i da svake pete godine ovrsim preko 2000kg po kj a ostalih 4 godine od 500-800kg po kj(tako je u mom kraju sa sojom)......?????
 
Ja cu ga sejati i dalje sta drugo da sejem on mi stize u septembru taman da imam siguricu za arendu drzavne zemlje,a isto zadnjih godina prosek ide oko 2000kg/kj!Mada ne vidim sto mnogi pizde na cenu pa svi smo svesno usli u to znali smo da ce cena biti niska kad je prosle bila 31din sta smo drugo mogli ocekivati 2012g.je bila jednom i nikad vise,a i ne ponovila se ne dao Bog!
 
Ja to po sebi.........do duse nisam nikad ni rekao "e sad ga vise necu sejati".........razlog je sledeci,unazad par godina kako ga radim prosek mi varira od 21-24 metera po kj,znaci prosek........bude tu uvek neka drzavna parcela koja usere motku na kraju al ja sam stim prosekom prezadovoljan,za sad sam samo ovrsio jednu parcelu od 1.5kj sa vlagom 15 i prinosom srps kvalitete 3906kg na 1.5kj i stao sam sa zetvom jer su jos zeleni dosta,e sad.........ono zasto cu i dalje sejati,barem ja,s tim prosekom visegodisnjim dal je bolje sejati taj suncokret pa ako cak i cena varira od 28-45 dinara( da nepominjem cenu 2012) ili da sejem soju i da svake pete godine ovrsim preko 2000kg po kj a ostalih 4 godine od 500-800kg po kj(tako je u mom kraju sa sojom)......?????

Komšija,nisam nikad sejao suncokret u Mačvi,tek prošle godine počelo po malo da se uvodi u proizvodnju, pa možda i ja okušam sreću,da pariram ovim Lalama.E sad me interesuje u kratko,koje đubrivo, prskanje, semena i na kom rastojnju idu?Znam da ćeš mi ti reći sve pošteno,kao i obično!
 
Kao i obicno.......jel,odgovorio sam ti tamo gde si trazio.......
Moja iskustva su sledeca,zaobidji ns semena to je pod JEDAN,ja licno sejem LG hibride,u mom kraju su bolji i od Kws-a a nestide se ni sindjente ni grama a kamoli kilograma,svasta sam probao i jedino armony sindjentin se pokazao da moze uz rame sa LG ali nista preko toga da bi ga nadmasio,posto su cenovno bezobrazni sindjentu sam izostavio vec trecu godinu i sejem lg 5665m 5635 5633cl 5658cl,prinosi su od 22-30 meteri po kj zavisno od parcele,dela atara,kvaliteta zemlje itd...pretezno se vrte oko 25-27 meteri,od djubriva samo predsetveno 80kg uree,setva sa olt na 23.5,prskanje dubinsko i korekcija kasnije po potrebi motikanom,uskolisno idem sa flupisor ili fjuzilejd i to je to,pred usev u vecini slucajeva na kuruz i vrtim ga svake 3 godine,psenica kuruz suncokret i tako vise puta sto reko balasevic
 
Prekljuce poceo sa zetvom na peskovima ovo je najlosiji usev ostale parcele su mnogo bolje i moram cekati jos zbog vlage.
20150827132011.jpg
[/IMG]
20150827125919.jpg
[/IMG]
 
Kao i obicno.......jel,odgovorio sam ti tamo gde si trazio.......
Moja iskustva su sledeca,zaobidji ns semena to je pod JEDAN,ja licno sejem LG hibride,u mom kraju su bolji i od Kws-a a nestide se ni sindjente ni grama a kamoli kilograma,svasta sam probao i jedino armony sindjentin se pokazao da moze uz rame sa LG ali nista preko toga da bi ga nadmasio,posto su cenovno bezobrazni sindjentu sam izostavio vec trecu godinu i sejem lg 5665m 5635 5633cl 5658cl,prinosi su od 22-30 meteri po kj zavisno od parcele,dela atara,kvaliteta zemlje itd...pretezno se vrte oko 25-27 meteri,od djubriva samo predsetveno 80kg uree,setva sa olt na 23.5,prskanje dubinsko i korekcija kasnije po potrebi motikanom,uskolisno idem sa flupisor ili fjuzilejd i to je to,pred usev u vecini slucajeva na kuruz i vrtim ga svake 3 godine,psenica kuruz suncokret i tako vise puta sto reko balasevic

Hvala komšija!Pa to su dosta skromna ulaganja sa vrlo malo đubriva, a solidan prinos.Mada čujem da ga napadaju kojekave boleštine.Možda i ja na proleće posejem jutro-dva da se oprobam u tome.Jedino je malo problem sa predajom,moram se raspitati da li u SM neko otkupljuje,verovatno za uljaru u Šidu.
 
Nazad
Vrh