Soja 2015.g.

Ostavljeno svoje seme galeba, angele, vojvodjanka i dukat. prosle godine je bilo i maximusa i save, ali maximus nije opravdao ocekivanje. Bio je visok i robustan i samo otezavao kosnju, a nista bolji rod nije dao nego angela koja je bila dosta niza i mnogo se lakse kosila, cak je bila rodnija i od save tako da je ove godine to stim sto su probati da nabavim za 3 ha volodje.

Kako je rodila ta profuknjača (Angela) u odnosu na druge sorte?
Čija je ta Volodja?
 
- - - - - - - - - -

Moj komsija preko puta ima volodju nije izgledala bog zna sta ali kaze da je dobro curila, ne zna tacno koliko jel je ostavio deo za seme. Mindjusar deltina je.
 
Ta schwabica je bila odlicna, lako se kosi, dobro rodi, jedino je malo kasnija sorta, krupnija od balkana. Volodja je selseme, beogradsko seme.
 
Ne pominje se ni hektar ni dulum , nego po toni iznesenog zrna kolko se iznese materija . I dalje mislim da sam ja u pravu .

Evo recimo jedan link http://msue.anr.msu.edu/news/nutrient_removal_rates_in_grain_crops

uzeti u obzir da je 1 lb oko 0.45 kg , a 1 bushel soje oko 27kg.
Nisi u pravu,ovo su podaci sa predavanja u vreme studiranja,a podaci su od profesora Poljoprivrednog fakulteta u Novom sadu,profesori Marinkovic,Crnobarac itd,nisi u pravu ,sigurno.
:ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Dal je neko od vas sejao soju ''viktorija'',i kako vam se pokazala u odnosu na ostale sorte??
 
Iz knjige:

1t soje iznosi 70kg Azota, 16kg Fosfora i 17kg Kalijuma.

Preporuka djubrenja na plodnim zemljistima je: 30kg Azota po hektaru i 40-50kg Fosfora i Kalijuma po hektaru.
 
A može da se seje nekoliko godina bez ikakvog djubrenja a da se ne umanji prinos? Čak bude veći nego prve godine.
Kako to objasniti?
 
Moja greska,izneo sam podatke za 100 kg prinosa a ne za 1000,pozz

- - - - - - - - - -

Takav sam slucaj imao i ja,na djubrenoj njivi 2011 god imao 1600 kg zrna po jutru a na ne djubrenoj 2000 kg
 
@bikacan Zahvaljujuci kvrzicnim bakterijama. Malo je nelogicno, ali je tako. One imaju sposobnost da koriste fosfor iz manje pristupacnih oblika nego biljke i cak dodje do veceg razvoja kolonija istih bakterija oko korena. Niko ne zna zasto je to tako, ali je tako. Naravno sve ima svoje granice i ne treba sada kada se seje soja izostaviti djubrenje.
 
Kako je rodila ta profuknjača (Angela) u odnosu na druge sorte?
Čija je ta Volodja?
Kod nas u ritu se najlosije pokazala angela,tako da komsija sto je sejao izbaciva je skroz.Merodavan je dosta posto seje dosta soje i dosta razliciti sorti,ali prosla godina je bas bila specificna.
 
I više od 60kg čistog azota po toni je potrebno, samo kao što je Moma objasnio veći deo azota se snabdeva uz pomoć kvržičnih bakterija i njihove aktivnosti.

Izgleda da sam bio najbliži tačnom odgovoru:osmeh:.Pisao sam malo o angeli u temi "koje sorte soje sejete", hoće malo da se otvara kad uzri.
 
pridruzujem se diskusiji....pisao sam vec,cini mi se,parcela koja je spremana za kukuruz,sa 150 kg mapa ujesen i 200 kg ureje uprolece,i soja kao predusev,u zadnji momenat posejem soju ,nije bilo razlike,u odnosu na druge parcele pod sojom ,koje nisu dobile ni grama vestaka....broj mahuna,broj spratova,krupnoce zrna,aj zdravo
 
Kod nas u ritu se najlosije pokazala angela,tako da komsija sto je sejao izbaciva je skroz.Merodavan je dosta posto seje dosta soje i dosta razliciti sorti,ali prosla godina je bas bila specificna.

a od tebe na samo par km vazdusnom linijom ista ta angela u Knicaninu na 60ha oko 5t/ha
 
Soja nije za sva zemljista,i netreba ovu godinu uzimati kao neki parametar,a od svih kultura soja ubedljivo moze najvise da podbaci ,da je bude svega par meteri po jutru ,kad u toj godini bude sasvim prosecan rod kokuruza i ostali kultura.Ipak treba biti oprezan sa planiranjem setve.Rizik ja sa svim kulturama,al mislim da je kod soje najveci rizik,posebno na zemljistima koja nemaju puno jutarnje rose.
 
Hvala kolezi na linku . Na prvi pogled se zaključuje , što većina čalnova i ponavlja , da su prinosi ujednačeni , i da je soja u stvari lutrija , a sorte nisu napravile medjusobno veću razliku.

P.s , Da a analiza je za nas ovde SF film nemoguća misija.
 
a analiza ludilo,bacis dugme nikne kozna jakna cipele i kais..:)
Hehehehe,na takve njive mi dolazi ove godine soja :osmeh:

- - - - - - - - - -

Hvala kolezi na linku . Na prvi pogled se zaključuje , što većina čalnova i ponavlja , da su prinosi ujednačeni , i da je soja u stvari lutrija , a sorte nisu napravile medjusobno veću razliku.
Valjevka je dokazala,kao i svake godine,nikad prva a uvek u prvih 5-6
 
Nazad
Vrh