Soja 2015.g.

Nemam problem sa visinom prinosa neka da koliko hoce,samo zelim da se zahvalim svevisnjem za trenutnom stanju u mom ataru.Starno sa velikim sazaljenjem pogledam svaku fotogafiju na kojoj su izgorele biljke,znam sta su lasnici ulozili takodje znam kaja su im ocekivanja .
 
Soja je zavrsila sa cvetanjem,ima od 15 do 30 mahuna koje po mojoj proceni tesko da ce imati svaka zrno.Procena roda je na oko 1200 do 1400kg po he. a mozda i gresim bice manje ako ne padne nikakva kisa dok se ne osusi do kraja.
11ke6it.jpg
1231q4y.jpg
dlpd78.jpg
161nlw1.jpg
 
Litar na 400l i to na 1.5ha . Išao sam malo više vode nego idem obično . Preporučili su mi oko litar na hektar al ja sam to malo razvukao. Imaš u Kosjerovo promet ili kod njihovih saradnika .
 
Kraft 1.8 EW oko 4500din/l u Hemoslaviji, isto aktivna materija Abamektin, ide 0,6l/ha, i normalno sa što više vode.

- - - - - - - - - -

Da se dopunim, ovo je normalna doza, a može do tih 1l/ha fuul doza.
 
Veceras sam obišao moje soje i uopšte mi se ne sviđa ono što sam video. Nisam išao na njivu 4 dana, i ako sam ranije govorio da se moja soja dobro drži, za ova 4 dana se dosta promenula na gore. Kad je gledam odgore, i dalje izgleda solidno, ali kad se razgrne vidi se da se gro lišća osušio i otpao, a još dosta je onako svenuto što mi govori da neće još dugo. Praktično, uglavnom su još gornji listovi dobri. Mahuna ima, ali nisu još počele da se ozbiljnije pune. Utisak mi je da ako u narednih 7 dana ne dobije bar 30-tak litara kiše, biće piši propalo. Interesantno je da su neke soje u okolino mojih njiva, iako su znatno zaostajale za mojom, sad u boljem stanju od moje (u smislu da nema toliko otpalih i venućih listova). Nemam pojma u čemu je fora...
 
Veceras sam obišao moje soje i uopšte mi se ne sviđa ono što sam video. Nisam išao na njivu 4 dana, i ako sam ranije govorio da se moja soja dobro drži, za ova 4 dana se dosta promenula na gore. Kad je gledam odgore, i dalje izgleda solidno, ali kad se razgrne vidi se da se gro lišća osušio i otpao, a još dosta je onako svenuto što mi govori da neće još dugo. Praktično, uglavnom su još gornji listovi dobri. Mahuna ima, ali nisu još počele da se ozbiljnije pune. Utisak mi je da ako u narednih 7 dana ne dobije bar 30-tak litara kiše, biće piši propalo. Interesantno je da su neke soje u okolino mojih njiva, iako su znatno zaostajale za mojom, sad u boljem stanju od moje (u smislu da nema toliko otpalih i venućih listova). Nemam pojma u čemu je fora...
Ista situacija i kod mene,pre neki dan obidjem i prosto sam se zacudio odakle su mahune nabrekle(donji spratovi) a danas prskao protiv grinja i vidim da posustaje polako tj pocinju i gornji listovi da zute, tako da to nece izaci na dobro posto nije bilo kise ceo mesec a nema najave neke za ozbiljnije padavine
 
Jako ste me iznenadili forumaši,sve sami lažovi.Jedno pričate a kad odete posle par dana na njivu onda sasvim druga priča i kajanje.Šalim se ali ima tu dosta istine.To samo kazuje koliko je soja na izdisaju i da joj 3 dana jako puno znače,u ovom trenutku u lošem pravcu. Iz ovoga se izvlače dva zaključka,soje su sve lošije i nije toliko bitna ni sorta ni agrotehnika već kvalitet i lokacija zemljišta.Ja sutra idem da obiđem moju pa javljam a možda bude i neka slika.Znam da me ništa lepo ne čeka pa unapred kažem da je soja u lošem stanju.Za svaki slučaj,mada u čoveku uvek tinja ona nada,ona umire poslednja.Tako kažu babe.
 
I ja imam utisak da su kukuruzi bolje podneli ovu žegu nego soja,zato dogodine cepamo na pola -pola ove dve kulture.:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh