Soja 2015.g.

Ja bi preporučio onima koji nikada nisu sejali soju da je ipak poseju ali bi im predložio da pročitaju i temu šećerna repa 2014 pa možda izvuku neku pouku onako čitajući "između redova". Ništa loše ne mislim a ko shvati razumeće .:ppozdrav:
 
Ja samo mogu posavetovati one koji bi sejali soju da to urade tamo gde su im njime izuzetno ciste, inace ce imati nocnu moru. Jedan primer iz 2012. kad je bila izuzetna susa. Opstina Bac je dugogodisnji lider sa proizvodnjom soje, ali te godine su imali i strahovite gubitke kad su imali rod od samo nekoliko stotina kg po KJ. Bilo je i godina kad su je imali k'o drva, ali poljoprivreda nije jedna godina.
Neke od osnovnih stvari koje se moraju postovati pri proizvodnji soje jesu relativno solidno zemljiste, ali i relativno cisto. Soja ne trpi konkurenciju u odredjenim fazama rasta i ako njiva nije cista nema te hemije koja ce sacuvati soju od korova, osim ako ne sejete gmo soju.
Kukuruz je daleko jednostavniji za proizvodju jer ne treba nesto puno pameti, ali za soju ipak treba malo poznavati proizvodnju i ono najvaznije treba iskustva. Naravno da moze da se desi da se u prvoj godine potrefi sve i sklope sve kockice pa da i soja bude pun pogodak.
A sad nesto i za one koji bi jedva cekali da kazu evo ga jos jedan koji pokusava da odgovori od soje. Naprotiv, nama bi svima godilo da je soja na sto vecoj povrsini, ali samo NO GMO soja jer je to jedina nasa sansa. Zapamtite to.
 
Najisplativija kultura na mom gazdinstvu prošle godine je soja.Goštak je čudo sa prinosom oko 4 tone (gore dole 200-300kg)najbitnije da ne otvara meunu za razliku od balkana koji moze za jedan dan ispuca 50%.
 
Manjeviću posej i ne razmišljaj puno:osmeh: Ako ti nešto nije jasno ovde sve možeš pitati i saznati ,danas barem to nije problem.Poznaješ svoje njive i korovske vrste na njoj ,s pram toga ćeš i raditi zaštitu. Ako imaš amroziju onda nešto na crno i posle ako treba korekcija za sve ima rešenja samo je prati i ne boj se.:ppozdrav:
 
Kazu kod nas ne uspeva. Kao nema dobro nicanje. To su rekli ovu sto su probali, dvojica su probala. Ali, ja sam odlucan da probam. Imam jednu njivu na kojoj je ove godine bio kukuruz, a nije bilo ni jedne travke.
 
Manjeviću posej soju, uverićeš se sam kako uspeva kod tebe na parceli i nemaš šta da izgubiš. Biljka traži pažnju, čak i manje nego pšenica (manje se tretira), mora se sve odraditi ljudski i naravno da vreme ne omane. Ali ti ne možeš ništa tu da učiniš kao i većina proizvođača koji nemaju sistem za navodnjavanje.
 
Samo mi nije jasno, zasto kod nas nema ravnomerno nicanje? Tako barem kazu. Ako nice kukuruz, trebala bi i soja ili?
 
Soja ne voli hladno zemljiste i hladnu klimu, ali voli orosavanje u julu i avgustu. Ti si Manjevicu blizu Dunava, pa bi mozda mogao da iskoristis tak potencijal.
 
Ja bih baš voleo da znam što u mom kraju ne rodi soja.Drage volje bi je sejao samo da znam gde se nalazi greška koju ne vidim kod drugih da bi je i ja sejao.
 
Од сорти за ову годину сејемо, Максимус, Галеб и Саву. Балкан смо избацили по први пут после 20+ година. Једноставно сам се уверио да су ове новоје сорте родније од њега, а то ми је показала њива на којој је било пола балкана пола Саве где га је сава ошишала за добрих 500+кг по кј по приносу. Најбоље ми се показао Галеб што се тиче приноса....

Наравно, ако дозоли година иде на сву пшеницу пострна соја Каћа...
 
Нешто мало преко 1,1 т/кј, је био принос. То је како мој стрикан инжењер каже, веома добар принос за исту. На 4кј имао сам 4,5 тона исте.

- - - - - - - - - -

Иначе Галеб је по мени дефинитивно број један по приносу, од свих сорти које смо сејали до сада. Ове године је тукао скоро 3т/кј принос. Њега ћу сејати на око40% површина, остало ми отпадају ове две сорте...
 
da li je neko sejao rane sorte soje,kako su se pokazale u redovnoj setvi posejane?mislim na valjevku,galinu i td,,,
 
Dosad nisam sejao soju, pa planiram da posejem malo za probu. Pa me interesuje, kakva je racunica sa sojom? Jel ostane kao i na kukuruzu ili manje? Sta se desava kada je susa, da li moze da se izvuce ili ne uspeva nikako? Koja je npr. bila cena soje, kada je suncokret bio 55 dinara i kukuruz 28 dinara? To je bilo mislim 2012?
Trenutno je isplativija od kukuruza,ali ako se zaseje velika povrsina i ponovi se slicna 2014 ili prosecna godina evo nama cene kao i za suncokret.Kad je susa prinos se krece 150-200-500 kg po jutru,zavisi od zemljista prosecna godina 1200-1500 kg po jutru i 2014 kisovite sam imao prinose oko 2000 kg po jutru.To je neko moje iskustvo sa sojom.Najbitnija je zastita od korova.
 
Na kojoj visini je prvo cvetanje kod galeba i save?Kod gostaka je na visini od zemlje 10 do 13cm sto je veoma bitno u vrsi,zanemarljivo malo ostaje nepokupljeno.
 
Nazad
Vrh