Soja 2015.g.

Dobar marketing ubedi u sve pa da i carobna vodica postoji. Moj savet svima koji misele da koriste bilo kakav vid vestackog djubriva u soje je da to ucine pre osnovne obrade, ali i to samo malo jer soja to nece vratiti. To je provereno vise puta duzi niz godina kod vise gazda i uvek se ispostavilo isto. Ne bacajte pare na te lazne preparate, bolje to usmerite na neku drugu stranu (makar i na pivu :ppozdrav:).
 
Evo par fotografija sa setve soje. Setva je rađena 11.5.2015. Parcela je 20 ha, od toga 15 ha je galina, a 5 ha balkan. Posle setve rađeno je prskanje sa Sencor plus i 0,5l/ha totala.

imag0088.jpg
imag0089.jpg
imag0093.jpg
imag0094.jpg
 
Zao mi je samo sto ovakvi pokusaji postaju predmet ismejavana! A gde vodi dosadanji nacin obrade zemljista, svake godine sve vise otrova i vec je sledece to malo treba jos vise.
Moja ideja je da se smanji kolicina otrova i mineralnih djubriva, ne smanji nego za koju godinu potpuno ukine, i tako prestane biti zavistan od hemijske industije koja nas zasigurno ubija u oba smisla. Sto manji ulaz, a izlaz da bude tu gde i sada ako ne i veci.
Svidela mi se pomisao na prskanje bez maske, pa makar to bila i secerna vodica.
Neuspeli pokusaji njene primene mislim da je samo u nacinu primene. Npr ja sam koristio EM-1 u nehlorisanoj vodi zagrejanoj na 25 stepeni ( sto je pogodno za razmnozavanje mikroorganizama ), a na kojekavim prezentacijama tipa slavola, biofora za koje kazu da su zive bakterije, na moje pitanje: kazu da se moze koristiti voda iz vodovoda (znaci hlorisana, a hlor ubija mikrobe, da bi mogla biti za ljudsku upotrebu) i da se moze mesati sa bilo kojim pesticidom. Pitam se kako je to moguce, to onda i jeste secerna vodica, znaci nista.
Nemam jos opipljiv dokaz (vaga posle zetve), ali svi predznaci govore u suprotno kad je u pitanju secerna vodica. Imam 9,25kj psenice tretirane 4x EM-1 i EM-5, gde je baceno pola doze vestackog djubriva od predvidjenog i ne zaostaje ama bas ni malo za onom sto je radjena u takozvanom fullu. Ali otom potom, :cao:

img6529.jpg
 
Ova parcela od 36.5 Ha je posejana 16 maja. Otac i radnik su je sejali i kada su stigli kuci i rekli mi da je na 36.5 Ha otislo 37 dzakova ( 50 kg ) semena hteo sam da se slogiram i posvadjali smo se kao kerovi. U pitanju je Trijumf koji je bio neverovatno sitan. Odmah sam isprobao setvu u dvoristu i nasao sam 24 semena po metru i onda sam se delimicno smirio. Danas kada je soja pocela da nice smirio sam se skroz.

29 kg semena po KJ ili 50.5 kg / Ha

ovako izgleda:

mjai6b.jpg
 
Poslednja izmena:
Prošle godine na parceli od 1 kj otišlo mi 60 kg gorštaka ove godine na istoj parceli uzeo 50 kg fantasta sa instituta ostalo mi 15 kg ,nisam se smirio dok nije nikla,sve je ok.
 
Dobar marketing ubedi u sve pa da i carobna vodica postoji. Moj savet svima koji misele da koriste bilo kakav vid vestackog djubriva u soje je da to ucine pre osnovne obrade, ali i to samo malo jer soja to nece vratiti. To je provereno vise puta duzi niz godina kod vise gazda i uvek se ispostavilo isto. Ne bacajte pare na te lazne preparate, bolje to usmerite na neku drugu stranu (makar i na pivu :ppozdrav:).
Posle dugogodisnjeg bavljenja organskom proizvodnjom na 10 h pripravak od koprive ima neki ucinak i vredi za sve pare ako rad ne racunas ali u poredjenju sa hemijom to je isto kao kada ste tesko bolesni i lecite se cajem.Ostalo sve isprobano i daje rezultate tek u dobrom skladu sa stajnjakom i kisom kada bi moglo i bez njega.
 
Soje mi je preostalo jos 2 kj u prolecno tanjiranje za setvu a to cemo odraditi nakon ovih kisa! Inace zadovoljan sam sklopom na ostalim parcelama. Setvu sam poceo 20 Aprila i trajala je do 8 Maja, nesto smo namerno odugovlacili a i zbog suve zemlje nismo bas hteli posejati u suvo bez vlage. Na 90% povrsina pod sojom baceno je 100 kg/kj MAP-a jesenas. Setva na 50 cm - 4.4 cm seme Trijumf pa za probu Fantast i Maximus!
Nesto manje od polovine je vec prskano protiv sirokolisnih korova. Evo i par slika sto sam nasao u telefonu:
Gde je bilo stira koristio sam po 2 l/kj Bentamarka i sprzen je.
Imam i jednu parcelu koja je puna ambrozije. Ove god. prvi put je radim u arendi pa sam koristio uz Pivota i Simfonija jos 2.5 l/kj Bentamarka. Ako joj ne bude dovoljno dobice sigurno jos 2.5 l Bentamarka!:osmeh:
 
Ili jos bolje pitanje,sta ce ta doza bentazona uraditi soji?To je dupla doza od max.preporucene.
 
Mi smo radili sa 200g Mistrala i 1,7l Acetohlora po kj i krenula je ambrozija onda smo isli sa 0,45l Koruma i 4g Habita po kj danas obisli opet ima ambrozije. Sa cime sada raditi? Hoce li ova kisa aktivirati Mistral?
 
Mi smo radili sa 200g Mistrala i 1,7l Acetohlora po kj i krenula je ambrozija onda smo isli sa 0,45l Koruma i 4g Habita po kj danas obisli opet ima ambrozije. Sa cime sada raditi? Hoce li ova kisa aktivirati Mistral?

U uputstvu pise:

Količina primene: Preporuka je da se proizvodCorum® koristi dvokratno u količini od 0,9 + 0,9l/ha uz dodatak okvašivača Dash® (1+1 l/ha), aliiskustva iz prakse govore da je dovoljna količinaokvašivača Dash® od 0,5 + 0,5 l/ha.


Tvoja doza je manja od pola doze. Ocekivao si da ces sa tom kolicinom unistiti Ambroziju?
 
Da zaboravio sam da napisem da smo stavljali i Dash, proslo je nedelju dana od prskanja i sada treba da radimo drugi put da li da dodajemo i Dynoxa da ne bude ovako?
 
Nazad
Vrh