Soja 2015.g.

Dobra ti soja Minđušar,moraće se sa tim složiti i Badrljica,samo još ako je tvoja...?Jel to počela da podgoreva skroz ili si to možda uslikao na Badrljicinoj njivi?
Baderljica, a ne Badrljica ! Nikada nisam napisao da nije dobra Minđušarova soja ! Vratite se i pročitajte šta sam napisao. :osmeh:

- - - - - - -

- - - - - - - - - -

Sto se tice analize verujem im jedino ako imas neke veze tamo, u svakom drugom slucaju cisto sumnjam da ce odraditi profesionalno i odgovorno taj posao.
A zasto mislis da ce nesto skoditi u slucaju da je praskasto pospremljeno? Kisa je itekako bitan faktor cak i da su temperature vece, ne moraju biti samo umerene bitno je samo uvek da ima dovoljno vlage u zemlju.
Ja sam ih proverio više puta i uvek su bili isti rezultati. Za strukturu zemljišta treba mnogo teksta, nazovi pa ću ti ispričati, a to su trebali da vam objasne na zimskim predavanjima. Nije dobra, čak štaviše je štetna praškasta struktura.

- - - - - - - - - -

Nosim se mišlju da sledeće godine idem na crno sa Pledge 50 wp zbog palamide najviše.
Ja je rešio Basagranom 2l/kj, može i totalom pre nicanja soje.
 
NA u našem ataru je K u suficitu samo P je u deficitu zato uglavnom na soju idemo 80-10 kg MAP-a.
U principu na soju ne bacam ništa samo ako je u monokulturi onda malo.
 
Ovo je slika od pre dve nedelje.Kažu mi da je sad tri puta gušća i veća,cenim da će biti 5 tona po ha.Ovde na 2 ha ću znači morati kamionku da angažujem na jjesen.Uslikaću je ponovo ovih dana.Šteta što nisam blizu NS sreza da uslika i soju od jednog viđenijeg našeg forumaša..
Voleo bih da ti rodi toliko ali realno to je jako teško,budi zadovoljan sa prinosom od 3,5-4t/ha
 
svi prskamo posle setve,jel vredi prskati pre setvospremanja pa tek onda sejati?

Apsolutno vrijedi , ja ću tako raditi sve više i u kukuruzu i u soji .Time izbjegavaš rizik da nebude kiše poslije , važno je spustiti herbicid na dubinu kljanja korova a to je najčešće oko2-3cm .

Kod površinskog prskanja metribuzinom prije nicanja ako dodje kasnije nakon nicanja jači pljusak metribuzin sa zapljuskuje na list i dodje do jakih i dugotrajnih ožegotina , a tek prskati nakon nicanja mislim da nije pametno .
 
Poslednja izmena:
Nije MAP izmisljen zbog soje,ona malo vise voli K od P. Naravno da voli i N i P,ali prinos odredjuje onaj element koji je u manjku,a moze se desiti da i K bude deficitaran.
Zato na primer u Vajskoj gde se godinama seje soja K je u manjku i još jedan razlog dunavski ritovi su siromašni sa K . Ništa bez analize ! Zemlja nije perpetummobile, ne može iznositi a da se ne vraća, to je kratkoročno. Kod mene u ritu nedostaje više K, manje P. Na gornjoj negde svega u višku, većinom nedostaje P, a retko K
 
Nisam rekao da je los MAP,ali generalno nije za soju. Dobro je ko je uradio analizu pa zna koliko ima cega u zemljistu,MAP je djubrivo za iskusnije koji znaju sta imaju,pa onda kalkulisu. Ko ne zna kakvo mu je zemljiste od prilike bi bilo najbolje 8:16:24.
 
Posle ispuštanja vode...

IMG_20150529_102656.jpg


...danas...
IMG_20150627_112640.jpg
 
Apsolutno vrijedi , ja ću tako raditi sve više i u kukuruzu i u soji .Time izbjegavaš rizik da nebude kiše poslije , važno je spustiti herbicid na dubinu kljanja korova a to je najčešće oko2-3cm .

Kod površinskog prskanja metribuzinom prije nicanja ako dodje kasnije nakon nicanja jači pljusak metribuzin sa zapljuskuje na list i dodje do jakih i dugotrajnih ožegotina , a tek prskati nakon nicanja mislim da nije pametno .
Nisam jedini koji o tome razmišlja :osmeh:
Moji u zadruzi tvrde da nesmem to da radim jer hemija treba da obrzuje film od gore koji drži korov pod kontrolom.Mislim da greše a od sledeće godine ću pre zadnjeg zatvaranja brazde to da odradim.Postavlja se pitanje kad?Početkom marta ako dozvoli vreme ili kasnije?
 
Apsolutno vrijedi , ja ću tako raditi sve više i u kukuruzu i u soji .Time izbjegavaš rizik da nebude kiše poslije , važno je spustiti herbicid na dubinu kljanja korova a to je najčešće oko2-3cm .

Kod površinskog prskanja metribuzinom prije nicanja ako dodje kasnije nakon nicanja jači pljusak metribuzin sa zapljuskuje na list i dodje do jakih i dugotrajnih ožegotina , a tek prskati nakon nicanja mislim da nije pametno .
Jel i sa metribuzinom,kao i sa trifluralinom,posle inkorporacije bi valjalo čekati desetak dana sa setvom?
 
Nazad
Vrh