Soja 2015.g.

Preterao sam,cale je jutros isao u obilazak i kaze da imaju oko 40mahuna,35-40 i po koja preko 40.

- - - - - - - - - -

Marko druze lepo smo konstatovali da je MAP za iskusne,soja voli dosta K,ove godine se primeti de se djubrilo izbalansirano sa P i K,biljke izgledaju odlicno bar kod mene u kraju i na mojim njivama.
 
Preterao sam,cale je jutros isao u obilazak i kaze da imaju oko 40mahuna,35-40 i po koja preko 40.

- - - - - - - - - -

Marko druze lepo smo konstatovali da je MAP za iskusne,soja voli dosta K,ove godine se primeti de se djubrilo izbalansirano sa P i K,biljke izgledaju odlicno bar kod mene u kraju i na mojim njivama.
Pa ti ces imati preko 2t po kj:osmeh:
 
Sve moje parcele imaju analizu zemljista. A generalno neces naci ni jednu jedinu parcelu u sumadiji kojoj fali kalijum a kojoj ne fali fosfor. Moje njive su takodje takve pa sam zato zaorao map po preporukama stucnjaka posle uvida u analizu zemljista.
 
Ja mislim generalno da soji josuvek nije odzvonilo. 2012. sam 3 hektara zalio jako kasno, cini mi se bas u ovo vreme, mozda cak i pred sam kraj meseca, pa ponovio jos jednom posle sedam dana. Mislim da je bio galeb. Izdjihao je za kratko vreme, dosao mi do ispod pazuha tamo gde su se cevi preklapale na T razvodniku! Popravio sam prinos na 3t/ha ili 2.9 nisam bas siguran. Al opet ne znam kako bi reagovala tamo gde joj bas i nije mesto. Ovde soja solidno uspeva.
 
Onda pretpostavljam da ce rod u proseku biti kao 2012? Ili nesto iznad, jer ipak, cini mi se da 2012-a je neprevazidjena
 
Kakvu sam ja glupost napravio na jednoj parceli soje i to od 5ha i to blizu kuće i imam mogućnost navodnjavanja : Već bar 40-50 dana soja sa jednog kraja totalno zaostaje i preživljava ,ja kontam da je to od vodoleža jer je bilo u maju nenormalna kiša a oće tako da čovinja od mokrine i to jako dugo . Prije nekoliko dana vidim da se to širi i zauzelo skoro pola parcele , soja se smanjuje i prelazi u crvenu boju . KO početnik ?? Uzmem juče par listova , otresem na bijeli papir kad ono "sitna zrnca prašine " šetaju :svinja:

Klasične grinje tj crveni pauk , jutros isprskam pola , večeras ću i ostalo . Velika šteta je već napravljena , sam sam kriv.

Oćel biti dobro sa nekim abamektinom , čini mi se da se zove nekako spectin , tako nekako ?
 
64964.jpg
64965.jpg
64966.jpg


Moja soja juce slikana!
Ako neko od urednika moze nek okrene ove slike kako treba da nemoram monitor da rotiram
icon_biggrin.gif
 
Poslednja izmena:
Danas pre podne prosetao do najblizih njiva sa sojom i vidim da su grinje pocele od uvrtina da napadaju soju.Uglavnom po 10ak metara od uvrtina ima ih dosta.Ali soja je vec na izdisaju i ne planiram da je prskam jos i to da bacam pare i da se trujem bez razloga.Mislim da najvise za 30 dana pocinje da se vrse ovo sto je sejano pocetkom aprila a moja laicka procena je da ce biti oko 1 tone po hektaru jako mrsave soje.
 
Obisao parcele danas.Nema grinja i ostale gadije.Jos uvek se drzi,mahune formirane,cveta jos uvek.Na 10 cm ima vlage ali fali kise da se mahune popune kako treba da ne boli glava na jesen.
 
Onda ces videti i ti kako je nama u ostatku 2012-te bilo i sta znaci prinos manji od tone po jutru.

Nazalost nekih 11 kj soje te 2012 god. sto sam posejao polovinom Aprila je izdalo i rod je bio od 900 do 1100 kg/kj tako da dobro znam sta to znaci. Druga stvar je to sto vecinu sam posejao u Maju i rod na tim parcelama je dostigao i 1900 kg/kj.
 
Pa cemu sad takav recnik i konstatacije??? Ako je bila te godine soja za nijansu bolja nego kod vas bio mi je kukuruz los! Ili sta si hteo da sam na svim kulturama skroz puko? Jel bi tebi bilo lakse onda?:osmeh:
 
Kakav recnik i konstatacije ?
Nije mi jasno sto stalno kukas,onda ste u juznom Banatu prosli puuno bolje nego mi u ostatku drzave,pa ne kukamo ni blizu kao ti,a utakmica jos traje.
 
Nazad
Vrh