Soja 2015.g.

Za sada se drži al dokle videćemo. Dal sam čučnuo ili ne ?:osmeh:

fotografija0541.jpg
[/IMG]

Gorštak je u pitanju.
Nisi cucnuo ali za Gorstak je normalno da je jako visok i naravno da se tesko kosi
 
Baš su dobre obe soje.Lako je Sremcu kad je super moderator pa mu i soja mora biti odlićna,po funkciji,a Traktorista čučnuo i eto rezultata.Šalu na stranu dobro izgledaju i ova suša ih nije puno dotakla.Nesreća je što je ovakvih njiva malo,pretežno su loše sa manjim brojem mahuna i malo zrna u njima.U nedelju bio na mojoj,pogledao,okrenuo se i nazad.
 
Iduce godine zbog @Saleratara i @Kamenia cu i ja probati i savu i gorstak, pa sta bidne, bice :ideja: Kakvi crni balkan, triumf i galeb... :haha:
 
Ovo mi je cetvrta godina da sijem soju a prve godine je bila Valjevka,druge Galina koja se rasipa po sejacici dok sejes,trece Galeb i sad Balkan...
 
Ništa od grejanja bez Gorštaka! :osmeh:

Moja Sava ima 12-13 spratova i 20-30 pravih mahuna. Prvi spratovi su dosta tanki, jedna do dve, retko tri mahune. I lišće je u prvih 30cm gotovo svo otpalo ili žuto. Doduše, možda je to i zbog leda koji je dobro oštetio lisnu masu 10 juna. Grane koje je pustila se polako spuštaju ka zemlji i sva soja je dosta zamršena i nema šanse da je prolazi kroz nju.

Slično je i sa Maksimusom, s' tim što ima manje otpalog lišća, možda koju mahunu više, ali su one malo sitnije u odnosu na Savu.

Kad se gleda sa lenije, sve soje izgledaju prilično solidno...

Generalno gledano naš atar još uvek dosta dobro izgleda (spram ovih vremenskih prilika), mnogo bolje nego npr. Srem i Mačva koje sam video u nedelju...
 
Naravno da dobro izgleda kada je bilo i grada i kise.A kod nas nece nista da pada pa to ti je.Za sad soja u zadnja dva meseca sa nekih 25 lit po m2.Imace nesto od roda ali jedva da pokrije troskove.Sva sreca pa sejao svoju soju na vecini njiva i nikom nisam nista duzan.Ko je uzimao na zaduzenje obrao je bostan,(ako ga ima)
 
Ja sinoc obisao moju soju. Stanje srednje zalosno. Dusa joj izgore na temperaturi + bez vode.

Na ovim njivama pod padom je imala vise vlage i lepse je porasla ali mahuna retko gde ima. Samo cvet koji gori na +35 svaki dan. Ovde je 1,7ha gde je veca soja, a ova druga njiva od 3ha je duplo losija po porastu. Nije ni redove zatvorila koji su na 35cm. Korova nema ali nema ni vlage..















Ne znam kako vam izgleda i da li ce biti nesto od nje. Ja je prvi put sejem. Ako joj padne dobra kisa, jel ima nade da se oporavi? Sigurno imate iskustva u ovakvim godinama, vi koji je stalno sejete.
 
Marko godilo bi je malo isprskati sa nekim borom nije neka velika površina pa ponoviti dva do tri puta pomaže dosta cvetu,samo ne znam kako kad nisi ostavio tragove. Jel možeš da uđješ u nju da je ne gaziš i ne čepaš?
 
Paor, sejao sam je jer 5ha kukuruza nemam gde da smestim, psenica je bila poslednje 2-3 godine i ne mogu i nju da ponavljam neprestano a suncokret trazi dosta ulaganja a ima nisku cenu. Prosle godine kod mene selu ko ju je sejao, super je prosao pa sam odlucio da rizikujem i nadjubrim zemlju u isto vreme.

Radoslave, nema sanse da udjem u ovu njivu a da je ne izgazim lepo. Bacio sam joj 2kg MAP-a pred oranje i malo kana u prolece. Vise se pitam da li uz kisu moze da se oporavi ili je cvet najverovatnije izgoreo.
 
Jel može kod vas da se nađe kombajn sa adaptacijom za kukuruz ako može eto rešenja:osmeh: Poseješ raniji hibrid i ovršeš ga ,što će se možda ove godine pokazati kao bolja varijanta nego soja,a za tu tvoju soju sam predpostavio da ne možeš ući.Oporavila bi se ona kada bi pala kiša ,ima tu cvetova samo veliko zlo je što je skoro nema u najavi:zli:
 
Nazad
Vrh