Soja 2015.g.

U subotu smo poceli vrsiti soju. Zbog previsoke vlage (17,6) odustali od dalje vrsidbe, videcemo posle ovih kisa...
Sorte Tirumf i Galeb. I stablo, a i poneki list zeleni, mahune ne pucaju jos, ali su - skoro pa - zreli za vrsidbu (1 sam video da je bila otvorena, ali to mozda zbog divljaca - t.j. "ostecena" je bila mahuna).
 
Malopre došao iz atara,oterala nas kiša-Kosili uslužno vlaga 15%,prinos oko15 m/kj zemlja za soju, nema žive duše u ataru a soje koliko hoćeš!
Kod nas ne verujem da je 50% soje pokošeno,kukuruza nema ni 10% skinuto.
 
Prvo je Sale napisao,a znali smo da je on jos pre nekoliko nedelja da ne kazem meseci.

Gledam ove zelene soje,one kako su se zelenile pre mesec dana takve su i sad sto se tice stabla i lista,samo su mahune pocrnele,a kisu najavljuju i prinos nista ili za par kila veci od onih prvih skinutih,ni blizu ocekivanih 15-20 meteri po jutru.
 
Kod nas kako sam primetio-obrnuto. Ove sto su do sada skinute su bile bas niske i nisu imale puno mahuna. Nekim je stigla i postrna, a kod mene jedna pozutela malo vise, a druga tek pocinje da zuti. Uglavnom, ova sto je tek pocela da zuti ima od 40-100 mahuna. Sejana je oko 1. Juna bez grama djubriva, jednom prskana od korova i prehranjena Yara kristalonom, a predusev je soja. Na nekih 20 ari je druga sorta(zafalilo mog semena) i primetno je niza od moje, a po mahunama su tu negde. Slikao sam je, ali nisam u mogucnosti da prebacim slike u komp.
 
Ovrli danas sorta Galeb, sa 40ari 800kg, delovalo mnogo bolje ali je dosta legla da nije mogao kombajn da pokupi.
 
Vreme katastrofa!!! Kad je trebala kisa nije je bilo, a sada svaki dan! Preostalo mi je jos 13 kj soje za skidanje izmedju ostalog i semenska, sta ce biti ne mogu biti pametan. Ovi najavljuju skoro svaki dan kise, u velikim kolicinama za Subotu i Nedelju!!!
 
U subotu smo poceli vrsiti soju. Zbog previsoke vlage (17,6) odustali od dalje vrsidbe, videcemo posle ovih kisa...
Sorte Tirumf i Galeb. I stablo, a i poneki list zeleni, mahune ne pucaju jos, ali su - skoro pa - zreli za vrsidbu (1 sam video da je bila otvorena, ali to mozda zbog divljaca - t.j. "ostecena" je bila mahuna).
Balkana nemaš više ono što si uzeo od mene pre par godina?

Taptalk LG-65
 
Gledam ove zelene soje,one kako su se zelenile pre mesec dana takve su i sad sto se tice stabla i lista,samo su mahune pocrnele,a kisu najavljuju i prinos nista ili za par kila veci od onih prvih skinutih,ni blizu ocekivanih 15-20 meteri po jutru.
Potpisujem ovaj post. Ista prica i kod mene. Obilazim je i vec mesec dana je ista, a mahune sve pocrnele. Zrno krupno i jos meko. Sta se desava kada mahune ovako pocrne? Da li je to dobro ili lose? Vidim da kisa nece da joj da mira jos neko vreme.
 
I uradili bi kad kisa nebi padala, ako dodje pljusak neki i otrese je ... Zgadila mi se ove god

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
MOja venera je ovrsena zelena, znaci gornji listovi zeleni donjih nije bilo otpali maune su bile suve a kada je prosao kombajn zelene se presecene stabljike i otkosi . Stavljena na tavan na prilicno debelu gomilu i ne pali se . Po meni treba gledati samo mahune posto se soja tesko pali . Vlaga nepoznata .
 
Imao sam - hvala Bogu samo manji - problem s pucanjem mahuna, i to 2put, u poslednjem momentu sam uspeo da skinem, ali ako ne uspem, i to moze desiti, onda ode mast u propast, pa sam zato odustao od Balkana, nisam smeo (vise) da rizikujem, da ne "izazivam" djavola... Balkan - bar ja imam takvo iskustvo - je sklon tome (pucanje mahuna), a gore pomenute sorte nisu toliko, to je razlog sto se ne seje vise Balkan. Inace seme je bilo super :ppozdrav:
 
Juce skinut fantast i to jedva skoro sve stabljike zelene lisca koliko hoces a mahune sve zrele. Vlaga 15.2 primese 4 i za naplatu 2.1 tona po jutru. posejana 18 aprila pod brazdu baceno 150 kg tri sesnajstice i pred setvu 60 kg ana. Prskana korumom i fuzilejdom (prskanje uspelo skoro pa savrseno) jednom ospartano. Imao sam napad grinja i to je razlog zasto ne ostavljam seme za sledecu godinu. Sve u svemu vise nego zadovoljan
 
Kod nas ima jos dosta za kositi soje,nemoze se od vremena svaki drugi dan kisica ,a sad najavljuju jos i obilnije padavine
 
Danas pokosen maximus, ali zadovoljan sam samo map bacen u jesen 100 kg/kj. Zrno dobro naliveno, ujutru predajem ali po prikolicama rekao bih oko 20-21/kj ... Zalivano 2x . ubuduce soju samo na 45 cm sejem.

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Na parceli duzine 800 imam nekoliko bandera. Letos je elektroprivreda radila neke popravke usli skroz na drugi kraj sa kamionom pa otisli do druge bandere i vratili se na drugi kraj njive ali ne u tragu gde su usli nego u posebnom. Naravno sve to u mojoj soji. A kad sam vrsio tu soju nasao sam ovo:

2v00umq.jpg


15ydldz.jpg


2egcq4x.jpg
 
Nazad
Vrh