Soja 2015.g.

angela je kod mene zavrsila za sva vremena dosta mi je eksperimentisanja vracam se na savu definitivno i mozda malo maksimusa


mesec dana posle zetve
Ima tu i neceg dobrog,kada je vec toliko klijala i porasla,ostavi je jos dve nedelje da poraste,pa je tako zelenu zaori,videces prinos sledece godine,kulutre koju zasejes...
 
Nikla kao da je posejano 300 kg/h Angelu nikad vise do pocetka Avgusta izgleda kao avion posle muke prosle godine cekao do 10. Oktobra sa vrsajem doduse na nizim njivama. Ova godina na peskovitim uzas nejednaka jedna zrela puca, druga upolovacena, treca zelena. Bolje mi se pokazao Maksimus na ovim ekstremnim vremenskim uslovima.
 
Komsija prosle godine imao prinos Maksimusa 2800 kg po kj,kaze nema bolje od Maksimusa,ove godine,na istoj parceli,700 kg po kj,kaze nikad vise Maksimus,eto,tako.
 
Мени је максимус поред саве одлично родио за ову годину. Ја презадовољан, оставио сам и њега и саву, а и галеб, плус сам добио и нешто балкана. Нисмо сви имали сите услове током године и неки крајеви су добили кише у више наврата крајем Јула и почетком Августа. Отуда и већи приноси неких сорти. Јел са д треб да избацим оове сорте које су родиле мало јер боже мој била је суша, ап је мало родило....

Ми идемо из једне крајности у другу.. Сећам се прошле године нема ко није хвалио све сорте соје, како је обарала рекорде, а сад ту исту куну, како ништа неваља....Манте ме те приче...
 
Мени је максимус поред саве одлично родио за ову годину. Ја презадовољан, оставио сам и њега и саву, а и галеб, плус сам добио и нешто балкана. Нисмо сви имали сите услове током године и неки крајеви су добили кише у више наврата крајем Јула и почетком Августа. Отуда и већи приноси неких сорти. Јел са д треб да избацим оове сорте које су родиле мало јер боже мој била је суша, ап је мало родило....

Ми идемо из једне крајности у другу.. Сећам се прошле године нема ко није хвалио све сорте соје, како је обарала рекорде, а сад ту исту куну, како ништа неваља....Манте ме те приче...
Ako pricamo za nas reon ovde, razlika izmedju prosle i ove god. je ko nebo i zemlja sto se tice vremenskih uslova a ujedno i prinosa. Kome prosle godine nije soja dala odlicne prinose taj jednostavno nije za ovaj posao. Opet kazem, prica se svodi na ove atare ovde. Pa prosle godine i na tavanu je nikla soja i rodila, logicno je da u takvim idealnim uslovima za nju sa puno redovne kise i sunca daje odlicne prinose bez obzira o kojoj sorti se radi uz male razlike!
Ali zato ove god. kad nismo u Julu imali skoro ni kapi kise pa sve do polovine Avgusta, dolazi do izrazaja sorta! Konkretno, Balkan kojeg ne sejem vise od susne 2012 je najvise podbacio.
Meni Trijumf je za ovu god. bio odlican ako ga uporedimo sa Balkanom ili Maksimusom (Fantast jos nisam skinuo). Zanimljiva razlika izmedju Maksimusa i Trijumfa, na istom potesu (Iberland) ista klasa zemlje ista agrotehnika i isti dan setve. Maksimus 1035 kg/kj parcela od 3 kj stim da 20 redi je bilo Trijumfa sto znaci da je i manji prinos Maksimusa jer vidno Trijumf je bio bolji. Na drugoj parceli u blizini, Trijumf na parceli od 5 kj oko 1950 kg/kj.
Sad prosudite sami dali je do sorte ili nije!
 
Nikla kao da je posejano 300 kg/h Angelu nikad vise do pocetka Avgusta izgleda kao avion posle muke prosle godine cekao do 10. Oktobra sa vrsajem doduse na nizim njivama. Ova godina na peskovitim uzas nejednaka jedna zrela puca, druga upolovacena, treca zelena. Bolje mi se pokazao Maksimus na ovim ekstremnim vremenskim uslovima.

Onaj mi čiča na biciklu ličio na ćaleta.Ti Dragane nemoj još svoditi računicu sa sojom.Kad za tri nedelje ovršeš i ovu, pa dodaš na onu od pre mesec dana,eto tebi lepog prinosa.Možda budeš i mačvanski rekorder u soji.
 
Primetio sam da soja koja je bila između kukuruza (sa jedne i druge strane) nije imala dovoljno provetravanja i lošija je od one koja nije bila između kukuruza,u pitanju je ista sorta soje na istoj parceli jedan deo posejan i ispodeljen između kukuruza.
 
Je l' vrsio neko Veneru?Kakvi su prinosi?
Pisao sam ja o Veneri,nije sjajno a nije ni lose. Od 1600 do 1800kg po kj bez djubrenja i bez kise jul i avgust a prosle godine je dala 28,2900kg po kj tako da istina je sto kaze Zastitar ali ipak ima nesto i u sorti relativno je standardna venera ne oscilira drasticno mada je kod nas ove god Rubin najvise dao preko 2t po kj
 
Kad sam rekao kod nas mislio sam kod nas u selu Obrovac je u pitanju a ja licno ga nisam sejao ali znam situaciju u ataru a gledao sam ga i pored moje njive i mnogo bolje je izgledao a posle i vise dao od venere
 
Imam ja Veneru, izgleda odlično i prošle godine je na istoj parceli bila odlična,nažalost nisam sejao na drugim parcelama pa da uporedim.
Što se našeg atara tiče kao što reče Peet ove godine sorta dolazi do izražaja. Kod prijatelja koji seje dosta soje ima 90% trijum i veoma je zadovoljan čak i parcela koja je bila ubijena od hemije i izgledala patuljasta,posejana na lošoj zemlji za soju dala je 900 kg po kj iskreno mislio sam da neće biti više od 200 kg,one normalne su bile 1600 pa na gore.
Kosili smo uslužno kod čoveka Rubin na 70 cm sejan i bacao 2000+ kg ,da nisam bio na njivi ne bi verovao.
Uglavnom na Balkan se svi odreda žale. Dok hvale Trijumf,Rubin ,galeb. Angelu skoro niko nije kosio.
 
Ja sutra skidam veneru,lepo izgleda ima od 11 do 13 spratova,pa videcemo,a imam kasniju setvu oko 1.juna galeb i gorstak,oni su ubijeni malo hemojom ali su se razgranali i na njima je oko 9 spratova,pa ce mo videti :D
 
Primetio sam da soja koja je bila između kukuruza (sa jedne i druge strane) nije imala dovoljno provetravanja i lošija je od one koja nije bila između kukuruza,u pitanju je ista sorta soje na istoj parceli jedan deo posejan i ispodeljen između kukuruza.
Nekada je struka preporucivala da se soja seje izmedju kulisa, tj.20tak. redova soje,onda 8 redova kuk.ali to nosi nove probleme, zastita, vrsidba,plodosmena.
 
Ja u ponedeljak skidam maximus sta ce biti cuce se, dva uta navodnjavali do sad bio zelen

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Predveče malo izašli na Trijumf,mahune suve ,zrno malo mekano od kiša a masa zelena ko u avgustu,vlaga 19% ,zbog večernje rose odustali.
Prinos ne obećava po proceni nekih 10-11 metara po kj.
 
Nazad
Vrh