Soja 2015.g.

Kolega montoya kod nas ne mjenjaju za sačmu samo za extrudiranu soju i u zamjeni dobiješ 75%extrudera
 
Pankin, koliko dugo moze da se cuva ekstrudirana soja tj sojin griz? I da li mora da se cuva sam ili moze odmah da se mesa sa drugim komponentama?
Pitam jer i ekstrudirana soja ima dosta ulja pa moze da uzegne.
 
Pankin, koliko dugo moze da se cuva ekstrudirana soja tj sojin griz? I da li mora da se cuva sam ili moze odmah da se mesa sa drugim komponentama?
Pitam jer i ekstrudirana soja ima dosta ulja pa moze da uzegne.
Zavisi sa kojom vlagom je obardjena soja dali je ekstrudirana selektrirana soja ili sa primesom i zemljom ako je radjeno sa jacom vlagom hoce da se zgrudva i dodje do problema ako je tamne boje ima zemlje ako je sve po pravilu odradjen griz (a znam da se vecina nedrzi toga) do 3 meseca moze da stoji bez problema na suvom mestu.Mada najbolje je da ga uzimate uvek svezeg.
 
Hvala na odgovoru ljusha.:) Kako ti je rodilo posle takve upotrebe semena ? Odrazili se mnogo na prinos ?
Ne odrazi se ništa na prinos,zavisi kakva će sledeća godina biti,pa će biti takav i prinos.
Npr. kvalitetnija soja je bila prošle godine,samim tim i kvalitetnije seme,tako da ne brineš.
I meni ostalo oko 150 kg. od prošle godine,i sejaću je sledeće ... kad je uporedim sa ovogodišnjom,koja kod mene i nije bila toliko loša,k'o ''bob'' i ''biber''.
 
Pokošen Apolo 3 kj 2940 kg predato i izdžakirano 16 džakova cc 50 kg što bi u prevodu bilo kada se svede na SRPS oko 1250 kg po kj .Zemlja dobra za soju u Cicijevom ataru (4-ta duž). Na izgled je obećavala više ali ne curi. 2 kj su orana a 1 kj je samo tanjirano zbog vode i tu je bilo vidno slabija.Zrno odlično izrazito krupno,nema osipanja. Komšijin Balkan izgleda 50% lošije dok parcela pored komšije izgleda 50% bolje u pitanju je Viktorija.Kod strica malo dalje (nekih 150 m) galeb izgleda odlično bar za 30% bolje. No rezultate ću znati za koji dan pa može da se uporedi. Komšija preko puta kosio malo angele i ostatak trijumf na istoj parceli kaže u bunkeru bar 300 kg manje trijumfa na krug.

- - - - - - - - - -

X puta sam probao setvu semena preostalog od prethodne godine i uvek ćorak.Izgubi klijavost iako se skladišti na suvom mestu.
Potpisujem,jako je mala razlika u ceni a mnogo veliki rizik.
 
Није само важно код складиштења семена да не повуче влагу. Не би смело да буде изложено екстремним температурама, поготово лети. Ниске темпаратуре не сметају толико колико високе. Не знам за вас али ја нисам толико сигуран да семенске куће у пролеће излазе само са семеном прошлогодишњег рода. Све што се не прода иде за следећу годину, али се зато правилно складишти у климатизованим коморама уз проверу квалитета, клијавости пред излазак на тржиште.
 
Pokošen Apolo 3 kj 2940 kg predato i izdžakirano 16 džakova cc 50 kg što bi u prevodu bilo kada se svede na SRPS oko 1250 kg po kj .Zemlja dobra za soju u Cicijevom ataru (4-ta duž). Na izgled je obećavala više ali ne curi. 2 kj su orana a 1 kj je samo tanjirano zbog vode i tu je bilo vidno slabija.Zrno odlično izrazito krupno,nema osipanja. Komšijin Balkan izgleda 50% lošije dok parcela pored komšije izgleda 50% bolje u pitanju je Viktorija.Kod strica malo dalje (nekih 150 m) galeb izgleda odlično bar za 30% bolje. No rezultate ću znati za koji dan pa može da se uporedi. Komšija preko puta kosio malo angele i ostatak trijumf na istoj parceli kaže u bunkeru bar 300 kg manje trijumfa na krug.

Sutra ne ali u Sredu idem i ja da kosim tu parcelu od tebe malo dalje a dve parcele pre tvog strica. U pitanju su 2 kj Trijumfa. Danas sam je obilazio i izgleda solidno! Javicu ti koji je prinos bio!
 
Danas sam pokosio nekoliko parcela Trijumfa koji su bili sejani 8 maja. Zrno je bilo prilicno krupno za Trijumf i bilo je puno mahuna sa 4 zrna sto se jako pozitivno odrazilo na prinos. Ovako je to izgledalo pre kosidbe:

142sdiq.jpg


2gtay5i.jpg
 
Nazad
Vrh