Soja 2015.g.

sorin hvala puno na odgovoru:ppozdrav:
Sejem blizu reke,ali zemlja je crna,nije ni ritska,a ni peskovita..
Rzamisljao sam da nakon zatvaranja brazde poravnam drljacom,nakon toga da sacekam da trava krene pa da idem total i nakon 15-20dana da ide 2x setvospremac pa setva,jedino ako to ne bi bilo kasno za setvu,kada je najbolje i najoptimalnije vreme za setvu?

Takodje sam hteo da bacim 100kg/ha kan i 2x spartanje i dobar preparat za prskanje i to je to,pa sad kako mi bude :D
 
Ajd ako si naletio na mahunu sa 5 zrna , svaka čast , al ako "ih je bilo " , nemogu da vjerujem . Mislim nesumnjam u tebe al to je skoro nemoguće.
 
Nije bitno ciji. Bitno je to akonisam bio dobro shvacen da to sredstvo se koristi posle setve pre nicanja po ZEMLJI a ne po korovima od pola metra. Jednostavno nije mogao da prodire do zemlje sto znaci bacanje para!
Kako da nije uspelo ,velton WG i Basar sa glifosavom je dobitna kombinacija prošle godine.Specifična godina je zahtevala i specificnu primenu obrade.Na parcelama gde je bilo orana i odmah setvospremanja na mesec dana pre setve je i najbolje rodilo.Trebate imati u vidu da je kod nas i po 4-5 u jednom hektaru tako da bure od 450 lit ide od prve do naredne pa dok je sredstva u njemu.Folijarno je prskano Galbenonom i fol.. prihranom da bi posle nedelju dana prskano Rafalom 120 i fol.. prihranom.Ovo je tačno ovako bilo i useh je najbolji u zakorovljenim parcelama ,tu nb travke nije bilo .
 
Ajd ako si naletio na mahunu sa 5 zrna , svaka čast , al ako "ih je bilo " , nemogu da vjerujem . Mislim nesumnjam u tebe al to je skoro nemoguće.

Izgleda Momo da se ne ruzememo uopste! Druga talasna duzina:osmeh:! Zasto pobrkas br. zrna u mahuni i snop mahuna na stabiljci? Bar se meni to cini! A mozda i gresim!

- - - - - - - - - -

Kako da nije uspelo ,velton WG i Basar sa glifosavom je dobitna kombinacija prošle godine.Specifična godina je zahtevala i specificnu primenu obrade.Na parcelama gde je bilo orana i odmah setvospremanja na mesec dana pre setve je i najbolje rodilo.Trebate imati u vidu da je kod nas i po 4-5 u jednom hektaru tako da bure od 450 lit ide od prve do naredne pa dok je sredstva u njemu.Folijarno je prskano Galbenonom i fol.. prihranom da bi posle nedelju dana prskano Rafalom 120 i fol.. prihranom.Ovo je tačno ovako bilo i useh je najbolji u zakorovljenim parcelama ,tu nb travke nije bilo .

Vi prskajte i dalje sa herbicidima koji se koriste posle setve a pre nicanja na parcelama gde su korovi od 0.5 m. a namenjeni su za prskanje po zemlji! Ja to ne radim i ne pada mi na pamet da prskam kad su korovi vec dostigli tu visinu!
 
Ajd ako si naletio na mahunu sa 5 zrna , svaka čast , al ako "ih je bilo " , nemogu da vjerujem . Mislim nesumnjam u tebe al to je skoro nemoguće.
Iskreno i ja sam slučajno vido da ima dosta sa 4 mahune pa sam malo istraživao i vidim da skoro svaka biljka ima bar po jednu sa 5,stim da sam našao oko 30% i u četvorkama i u peticama da to poslednje zrno nije nalivalo zato mislim da to nije sortna odlika nego sklop dobrih okolnosti + ko zna kakva genetika i eto desilo se.
 
Danas posejano za probu.
109619651020593439666950.jpg

110059081020593441230989.jpg
 
Zanima me vase misljenje o sorti Venera,imam ponudu da kupim za seme,pa me zanimaju karakteristike i iskustvo nekoga ko je vec sejao?
 
[h=4]VENERA (II grupa zrenja)
[/h]


  • novija sorta kakva je nedostajala postojećem sortimentu soje u našoj zemlji
  • ima oko sedam dana duži vegetacioni period od aktuelnih kasnostasnih sorti i pri određenim agroekološkim uslovima ostvaruje znatno više prinose od njih
  • sa ovom sortom postizani su rekordni prinosi, kako u ogledima, tako i u proizvodnji
  • zahvaljujući dugoj vegetaciji, ova sorta u zelenom stanju dočeka pozne letnje kiše
  • pored visokog i stabilnog prinosa odlikuje se izuzetno visokim sadržajem ulja u zrnu



 
Danas stiglo seme Fantast - 100 din kg. Ako ce se pokazati bolje od Trijmfa od sledece godine ispasce i Trijumf nakon samo 3 god sa liste. Balkan je vladao od '90 tih do 2011.
 
I meni komšija doneo kao i Peet-u fantast za probu 50 kg ,počeo sam selektirati za sledeću godinu Venera,fortuna,trijumf,apolo i maksimus. Videćemo ove godine Venera se pokazala odlična na lošijim zemljištima što sam i čuo ali nisam verovao dok se nisam uverio.Fortuna ide malo u ranoj setvi i ostatak u postrnoj.
 
I meni komšija doneo kao i Peet-u fantast za probu 50 kg ,počeo sam selektirati za sledeću godinu Venera,fortuna,trijumf,apolo i maksimus. Videćemo ove godine Venera se pokazala odlična na lošijim zemljištima što sam i čuo ali nisam verovao dok se nisam uverio.Fortuna ide malo u ranoj setvi i ostatak u postrnoj.

Napravi neki ogled za sebe odnosno meni bi bilo zanimljivo ako bi mogao na jednoj istoj parceli posejati Trijumf, Maksimus i Fantast!!! Ja cu probati Fantast i Trijumf na istoj parceli ali Maksimusa nemam!
 
Nazad
Vrh