Soja 2015.g.

A jaoooooo jedes u traktoru....e kolega pa ja pravim svecare na njivi sve po redu.Il kuci na rucak pa kolko se uradi e bas tim recima.Kod mene u selu bila jedna familija imali zakupljen Dunav od Sr Karovaca do Slankamena preko 300kj zemlje sluge itd sve je to bilo do komunjara.Nema veze al kad pomislim na ta vremena sve se stiglo uraditi sa konjima i vilama,kosom,rezacim makazama,lopatom,motikom,šalovom itd.Nakrivim kapu otvorim fraklić i polako.................................................:ppozdrav:

Dobro je kad možeš tako, duže ćeš živeti, ustvari tako i treba, ja gledam da to sve odradim ako može na vreme i kako treba, radim usput i usluge mojim koperantima i gledam da svakog ispoštujem maksimalno ponaročito ako obećam nešto, juče sam krenuo setvu i ja teram redom kako mi koja njiva dolazi bez obzira dal je moja ili uslužno, na primer juče odrađeno 9 parcela od toga 4 uslužno, kad sejem soju ja teram nju dok ne posejem tojest nema menjanja ploča pa onda kukuruz tako a sve da se ne gubi vreme, šta da ti kažem kad sam sad za jedan dan predsetveno spremio 39,5kj u 9 parcela (doneli mi jednu kantu goriva na njivu) a drugi dan 31,7kj u 14 parcela i u 18h bilo gotovo a u 7h krenuo, malo nas vakih budala ima, samo naviko tako i mož ga je..ti, zlo što mi kolega radnik više nemože pomagati zbog godina pa sad sam sve cepam mada sam podvuko neku granicu koliko mislim da mogu da odradim valjano i tako guram.

Miroslave zapnem tih 10-ak dana setve i gotovo.

Dragane stanam i ja nekad ako je hrana na nož, viljušku i kašikicu i ako netreba žuriti a kad sam sam i napolju hladno pa vetrina duva onda gledam da poradim i kući pa odmaraj.
 
Matermacc na 8,5 km vec pisti sto znaci da mu je limit sto se tice kukuruza i to na extra ravnoj njivi.
 
Pa zato i kazem bez akcenta na proizvodjaca sejalice, nego treba reci za idealn raspored u redu 8km/h i tacka.
Ko tera brze dobice jednu biljku blize jednu dalje i svako deseto rastojanje dobro, isto vazi i za sporu voznju!
 
Brzina je uvek bila jedan od faktora za pravilan raspored zrna i održavanje dubine setve, ove nove sejalice da ne nabrajam sigurno bolje ulažu seme u zemlju od starog nodeta, olta i kojekakvih kopija ali što se tiče rasporeda tu se nodet još nosi sa njima.Da dodam da priprema zemljišta ima uticaj na kvalitet setve a to svi znate.
 
Momo je objasnio zasto teram 5.5km/h. :ppozdrav:

Inace za raspored u kukuruzu Nodet od 1500e je i dalje 5+. Sto sam video od ovih budz budz sejalica raspored nije nesto, dok dubinu drze odlicno.
 
Poslednja izmena:
Nema šanse da sporo sijanje nije neprecizno.Ptobaj trčati i spusti zrno kraj noge i ono se kotrlja za tobom a hodaj polako ostaće na mjestu.Ja da po mojim njivama idem 9 ili više nam šanse.
 
Kompjuter od sejalice pisti u zavisnosti od parametara na koje je podesen. Novije i teze sejalice sa prirodnim padom semena sa setvenog aparata mogu samo u dubinu jednacije da poseju dok je razmak zrna u redu manje-vise isti kao i kod ispavne Nodetke od 30 godina.

Sale, evo dokle fanatizam moze da ide (prosla godina):

 
Brzina je uvek bila jedan od faktora za pravilan raspored zrna i održavanje dubine setve, ove nove sejalice da ne nabrajam sigurno bolje ulažu seme u zemlju od starog nodeta, olta i kojekakvih kopija ali što se tiče rasporeda tu se nodet još nosi sa njima.Da dodam da priprema zemljišta ima uticaj na kvalitet setve a to svi znate.
Pa naravno,niko nije lud da vozi brže na loše pripremljenoj njivi,ali na dobroj pripremi dobra nodetka na 8 km/h radi kao singerica
 
Nazad
Vrh