Soja 2015.g.

Trebao si NS Nitragin . Uzrok je totalni nedostatak tih bakterija u zemljištu . Strpi se malo dobiće kasnije kvržice i poludiće odjednom .Ako imaš uree ili slično razbaci ako te baš nervira što je žuta , neće biti isplativosti ali ako ideš pšenicu kasnije značiće joj , inače i bez toga za jedno 20 dana nećeš je poznati . Jel kilava zato što je blijeda , žuta ili listovi gore i nikako da krene ?
 
Ma sva je nekakva nikakava.Slavolom sam radio jer nisam mao gdje uzet drugi.Nije ona tako loša,ima je ali nije to to.Šure je uzimao neku zp i to je ljepota za pogledati.Jako puno ima mase,lista dok je ova moja nekakva jadna,malo lista i ima ga ka gore.Baciću joj ureje a dobiće i preko lista samo da pocrni.
 
Probaj joj dati vitamina folijarno. Ja bih akcenat bacio na sumpor ako imas naci takvo .
 
Tretiranje semena i folijarna prihrana, juce sumpor danas bor sutra nesto drugo... Izmisljotine nevidjene i pljacka cista!!! Ko naseda naseo je!
Soji bacajte MAP-a u jesen pod brazdom, potrudite se da pospremite predsetveni sloj idealno da bi imali odlicno nicanje i molite Boga da sto vise kise dobije i to vam je uslov za odlican prinos!!!
 
Nije tako jednostavno al ako bi trebalo staviti u jednu rečenicu kako imati dobru soju , ja bi rekao da treba probavati i na kojem tipu zemlje se pokaže da dobro napreduje tu forsirati a tamo gdje neće prvi put ni ne pokušavati . Mislim da voli lakša ocjedita zemljišta. Grubo rečeno ona zemlja koja može solidno da se spremi i sa proljetnim oranjem dobra je za soju .
 
Ja sam ove godine prvi put sejao soju,i posejao sam 2ha,1,7ha veneru i 0,3ha gorstak,....Moja zapazanja su sledeca,ako neko misli da gresim neka me ispravi,i greske koje sam ove godine napravio cu ispraviti...

1.treba je sejati na jesenje oranje
2. baciti kvalitetno predsetveno djubre ili sejati gde je izvucen stajnjak ( je cu sledece godine baciti map 50-10,200kg/ha)
3. cista njiva sa sto manje korova i kvalitetno prskanje od istog
4. nakon isteka karence od prskanja spartanje
5. ostalo je u bozijim rukama

Meni koji prvi put sejem soju da je neko ovo reko prosle godine pomogo bi mi dosta,a vise su bili oni komentari "i kurta i murta ce sejati soju sledece godine" ...

E sad cekamo kosenje,pa cu se javiti sa rezultatima(za prvu godinu bio bih zadovoljan sa 2-2,5t/ha ....:ppozdrav:
 
Tacka pod rednim br. 2 i 3 se nestu ne uklapaju u realnost!!! Dakle pod rednim br. 2 napisani prvi deo je apsolutno ispravan sto se tice djubrenja ali treba se jako cuvati od toga da se u jesen baca stajnjak a potom poseje u prolece soju! Radi se o tome da bi na prolece krenuli neverovatni sirokolisni korovi koji bi nikli u kontinuitetu skoro nakon svakog prskanja. Dakle to pod tackom br. 3 je sigurno neostvarljivo. Nikako ne moze biti cista ta njiva, vec ces imati tesku borbu za korovima i to ne bi ti preporucio kao pocetniku u setvi soje!
 
Jeste malo komplikovanije rešiti se korova nakon stajnjaka ali soja na zemljištu nađubrenim stajnjakom otkida od roda i jako ga voli.Pišem iz prakse i veoma pozitivnog iskustva.
 
i bi dodo ovo da je za moj kraj sejanje na 2 il3 cm gusto. od 5 do 10 zrno od zrno je sigurnije. pposejao sam de je stajnak dobra a de je samo vestacko nije to to.
 
Nije tako jednostavno al ako bi trebalo staviti u jednu rečenicu kako imati dobru soju , ja bi rekao da treba probavati i na kojem tipu zemlje se pokaže da dobro napreduje tu forsirati a tamo gdje neće prvi put ni ne pokušavati . Mislim da voli lakša ocjedita zemljišta. Grubo rečeno ona zemlja koja može solidno da se spremi i sa proljetnim oranjem dobra je za soju .

Kod nas je u potpunosti obrnut slucaj sto se tice tipa zemljista. U tim laksim zemljistima mnogo losije rodi nego u ritskim i teskim za obradu. Opet stavljam akcenat na cinjenicu da je kisa najbitniji faktor za soju!
 
Danas iščupao 5 komada svoje soje.U pitanju je Valjevka sjeme ostalo od prošle godine.Na korijenu nema niti jedne kvržice azota a sjeme sam tretirao sa slavolovim azotofiksatorom.Soja nije kakva,sva je nekakva kilava.nije to to.sad je u 6-7 trolisci.Šta je uzrok izostanka kvržica.Doza slavola je bila hektarska na o,5 ha.
Možda joj sastav i PH zemljišta ne odgovara :ideja:
 
Na stajnjaku ako sejete soju, spremite se na 3 splita sa malim dozicama svakih 7-8 dana. Sejao sam repu na stajnjak i borio se krvnicki sa korovima. Naravno ima i do stajnjaka - ja sam kupio u selu. Ko ima svoj stanjak gde su zivotinje jele lucerku i obrok nece imati toliko problema sa korovima.
 
Tretiranje semena i folijarna prihrana, juce sumpor danas bor sutra nesto drugo... Izmisljotine nevidjene i pljacka cista!!! Ko naseda naseo je!
Soji bacajte MAP-a u jesen pod brazdom, potrudite se da pospremite predsetveni sloj idealno da bi imali odlicno nicanje i molite Boga da sto vise kise dobije i to vam je uslov za odlican prinos!!!
Slažem se sa tobom do MAP-a, treba uraditi analizu, ništa napamet. Treba objasniti šta znači idealno spremljena njiva, a to nikako nije praškasta struktura već mrvičasta do sitno grudvičaste. Voda nije dovoljna već i umereme temperature kao prošle godine. Nadmorska visina je sigurno ograničavajući faktor, na bregovitim zemlištima strana sveta. Kod nas ne uspeva kruška, kajsija i td., takvo je zemljište :ppozdrav:
 
Kada bi vremenske prilike išle na ruku rešili bi lako problem sa širokolisnim korovima putem zemljišnih herbicida ali uvek ima ono ali.
 
Dobra ti soja Minđušar,moraće se sa tim složiti i Badrljica,samo još ako je tvoja...?Jel to počela da podgoreva skroz ili si to možda uslikao na Badrljicinoj njivi?
 
Slažem se sa tobom do MAP-a, treba uraditi analizu, ništa napamet. Treba objasniti šta znači idealno spremljena njiva, a to nikako nije praškasta struktura već mrvičasta do sitno grudvičaste. Voda nije dovoljna već i umereme temperature kao prošle godine. Nadmorska visina je sigurno ograničavajući faktor, na bregovitim zemlištima strana sveta. Kod nas ne uspeva kruška, kajsija i td., takvo je zemljište :ppozdrav:

Sto se tice analize verujem im jedino ako imas neke veze tamo, u svakom drugom slucaju cisto sumnjam da ce odraditi profesionalno i odgovorno taj posao.
A zasto mislis da ce nesto skoditi u slucaju da je praskasto pospremljeno? Kisa je itekako bitan faktor cak i da su temperature vece, ne moraju biti samo umerene bitno je samo uvek da ima dovoljno vlage u zemlju.
 
mislio sam da nemam uopšte korova,ali slikam je dokaz da se malo ipak provuklo :osmeh:
prskano na crno,dva splita od širokolisnih i jedna borba protiv buba uz aminokiseline,sirka nema
dscn7407.jpg

dscn7406.jpg
 
Nazad
Vrh