Sistemi za navodnjavanje

Iza motora je njegov normalan mjenjač s pet brzina, ali se to sve skupa vrti u krivom smjeru pa je tu još ubačen nekakav kamionski invertor, i onda ide pumpa. Ovako to izgleda-

 
Imam jedno pitanje za sve vas iskusne. U mojoj njivi imam dalekovod visokog napona od 400kV. Koliko je bezbedno da se radi tifonom oko njega? I da li trebam prvo da dobijem neku dozvolu od ovih iz EMS-a? Meni bi odgovarao neki manji jer su mi parcele od 150-190 m. Ako imate neki predlog oko novog ili polovnog. Koji fi koji top i dizna precnik zahvata i koja pumpa. Moze i na struju jer mi je kuca blizu.
 
Ispod fi 75 creva nemoj da ideš, što veći prečnik to bolje. Topova imaš raznih. Ja imam Sime Sinkro i prezadovoljan sam. Dizna 26mm i pevaj. Na struju nije baš navodnjavanje tako jednostavno kao što svi misle. Da bi mogao da radiš sa tifonom i topom ide malo jači elektro motor a ne znam da li kućna instalacija to može da izdrži.
 
Imam jedno pitanje za sve vas iskusne. U mojoj njivi imam dalekovod visokog napona od 400kV. Koliko je bezbedno da se radi tifonom oko njega? I da li trebam prvo da dobijem neku dozvolu od ovih iz EMS-a? Meni bi odgovarao neki manji jer su mi parcele od 150-190 m. Ako imate neki predlog oko novog ili polovnog. Koji fi koji top i dizna precnik zahvata i koja pumpa. Moze i na struju jer mi je kuca blizu.
A što nebi smeo ne prskaju topovi 20m u visinu.
 
Jedino možda bi bilo problematično ako bi postolje palo , pa top krene da bije na gore. Žice su obično visoko , ali leti ako postoji visinska razlika između dva stuba od dalekovoda mogu žice da se opuste zbog toplote. Ja na jednom delu neke njive imam takvu situaciju , a pošto mi top nije na tronožcu nego na metalnom stubu koji se zabija u zemlju , i koji kad se raskvasi zna da padne , nisam prošlog leta zalivao topom na tom delu.
 
Ne mora top da bije gore. Posoji nesto sto se zove elektricni luk tj provodjenje visokog napona kroz vazduh ili gas koji su u normalnom slucaju izolatori. Npr cestice vode ili vodene pare u zoni dalekovoda. Zato postoje zastitne zone u zavisnosti od nazivnog napona. U zaštitnom pojasu dalekovoda je ograničeno korišćenje sistema za navodnjavanje sa rasprskavanjem, dok se ostala standardna agrotehnička oprema i mehanizacija mogu primenjivati bez posebnih ograničenja.

Evo izvod iz pravilnika o zastitnim zonama.:

Далековод 10 kV
Минимум 5m, обострано одхоризонталне пројекције далековода

Далековод 35 kV
Минимум 15m, обострано одосе далековода.

Далековод 110 kV
Минимум 25m, обострано одосе далековода.

Далековод 220 kV
Увећава се у односу на водове110кV за 0,75м

Далековод 400 kV
Увећава се у односу на водове110кV за 2м.
 
Zikabog da li ovo po pravilniku znači da mogu da se razvuku kolica sa topom najmanje 27m od stuba levo i desno? Meni je dalekovod sa dva rešetkasta stuba na 1/3 dužine a možda na skoro pola-pola širine. A to gde je najmanja visina žica leti zbog visoke temperature i opuštanja žica mi je van njive jer je popriličan razmak između dva stuba. Dakle samo mi je ta njiva problematična. Ostale su daleko pa na njima mogu da koristim.
 
Pa po pravilu je tako kao sto si napisao i za slucaj da se nesto desi ti si kriv. Mislim da u praksi ne bi trebalo biti problema u primeru tvoje njive mada ne bi bilo lose da se posavetujes sa nekom strucnijom osobom. Ipak su dve glave pametnije od jedne. Znam da je covek pre par godina poginuo ispod dalekovoda prilikom zalivanja, a takodje i ja zalivam ispod dalekovoda od 110kV (betonska bandera je u njivi).

Послато са LG-H440n уз помоћ Тапатока
 
Imam traktorsku pumpu za navodnjavanje Morava te me zanima da li je i zbog cega potrebno sire crevo za usis mislim da bi isao na f 90 trenutno je neko uze mislim f 70 uglavnom mi trenutno usis ide preko tog uzeg creva ali i ovako pogonim preko 30 rasprskivaca a moze i jos vise.
 
@Marko69 Sto vece crevo za usis lakse je pumpi da vuce vodu kod mene je crevo fi 110 a radi oko 30-40 rasprskivaca kako kada sa diznama od 6mm velika i mala od 3.5mm i radi na oko 1400-1500 obrtaja motora. Pritisak u cevima drzim 4 bara. Agregat za zalivanje je u pitanju.
 
Na tifonu Irrimec fi 90mm loše mi namotava crevo,sistem za slaganje creva je pogon preko reduktora koji tera lanac.Čuo sam da treba da se komplet razvuče u da se malo potera u jednu stranu više napre ili nazad.Dalije neko imo sličan problem i daga je uspeo da reši
 
Mi smo imali problem dok je tifon bio nov. Svaki 2-3 put je hteo da ukrsti crevo pri prelasku u novi red (malo je kasnila vodjica). Za par zuba na lancaniku smo pomerili unapred vodjicu i sada radi ok. Inace vodjica treba da kasni ali ne puno. Malo je pipavo, dugo traje i treba podesavati zub po zub.

Послато са LG-H440n уз помоћ Тапатока
 
Ja imam top sa vecom diznom od 10 mm a manja je 5 mm. I to mu je taman. Inace je bunar dosta los,2 cola,plitak.
 
Nazad
Vrh