Sistemi za navodnjavanje

Posto nigdje nema posebne teme o DMB motorima, moracu da pitam ovdje. Jel zna neko koliko kosta kompletna dizna (nosac i ulozak) visokog pritiska za DMB dizel, kao i auspuh?Takodje bi bio zahvalan ako neko ima broj servisera ovih motora iz Lesnice.
 
Ja bih na prolece stavio neko navodnjavanje kap po kap na jagodu bez folije, imam 17 vrsta po oko 60 metara. To mi je njiva uz dvoriste. Na oko 50 metara od jagode imam i bunar rucno kopan 24 metra dubine i oko metar u precniku, a imam i gradski vodovod. Nisam se jos nigde raspitivao ali laicki mislim da je izvodljivo da na vodovodnu mrezu stavim regulator pritiska i da mi je to jeftinije nego da kupujem neku pumpu za bunar? Inace voda u bunaru je na 11-12 metara od nivoa zemlje. Sta mislite sta je bolje i koliko okvirno kosta jedno od ta dva resenja? Imam struju do bunara i u bunaru potapajucu "malis" na crevu od 1/5 cola ali ona ne moze da dobaci u jagodu, nema snage. Ovog leta sam zalivao iz vodovoda sa crevima 3 cetvrti ali je to veliko prosipanje vode, gubljenje vremena i lomljenje jagode kad rucno drzim creva i vucem ga po sirini njive levo desno i napred nazad da bih zalio svu jagodu..
 
ma kakav regulator pritiska na gracki vodovod.Jednostavno odvrćeš slavinu onoliko kolko creva mogu da progutaju znači dok su creva mekana sveje ok.a ako su jako tvrda malo privrneš slavinu i to tije regulator druze.Samo me jako čudi kako imaš volje ručno zalivati jagodu kad tije najjednostavnije postavit kap po kap a nije ni skupo.a voda na dohvat ruke?:sta::ppozdrav:
 
Pa obična creva sam imao od ranije pa sam se mučio tako jer para uvek fali, ne znam gde mi je preče kad imam neki dinar. Moram videti koliko me košta sistem kap po kap za tu površinu pa možda uspem da kupim. Ima li nekih preporuka ako se neki sistem baš loše pokazao da ne kupim baš njega jer svakako moram gledati neko jeftinije rešenje?
 
@ Vulkan

Najbolje rešenje ti je sistem kap po kap. E sad ako ga povežeš na gradsku mrežu mislim da će pored regulatora pritiska trebati još i nešto za živce :) Šalu na stranu nisam nikad merio izdašnost vodovodne mreže ali mislim da bi zalivanje tolike površine vodom iz vodovoda potrajalo i nisam siguran koliko bi redova uspeo da zalivaš odjednom. To možeš i da proveriš tako što odvrneš slavinu do kraja i izmeriš koliko vode će isteći za minut pa posle preračunaš. Ali sve je bolje od onog što si do sada radio.

Po meni je bolje iskoristiti bunar kad ga već imaš a imaš i struju. Ako ti je bunar kopan na 24 m a voda je na 11-12 m trebao bi da ima dosta vode. Nađi nekog prodavca pumpi pa mu objasni problem pa vidi ima li neka solucija da ti odgovara.

Što se tiče sistema kap po kap trake su 5-6-7 dinara po metru. Ne znam šta ti je tamo dostupno ali meni su Pluvio iz ATP-a bile ok. Trebaju ti i slavinica za svaki red 80-100 din/kom. Treba ti i okiten na čelu percele na koji priključuješ trake. Koja debljina okitena će ti biti dovoljna zavisi od toga hoćeš koristiti bunar ili vodovodnu mrežu.
 
Cim spadne sneg da mogu da vidim vrste cu tacno da prekoracam duzinu vrsta, sirinu i duzinu od vode do ovratina. Pa cu prvo u Agrodiskont i gde cujem da jos imaju da vidim cene i preracunam se. Inace na vodovodu je dovod 3/4 i pritisak mozda oko 6 bara osim u vecernjim satima kad svi zalivaju. Ako treba ukljucivacu kasno nocu pa do ujutro. Svakako je bolje nego svako vece dva sata drzanja creva i lomljenja jagode prevlacenjem creva levo desno i prosipanja vode. Samo da nekako nadjem para za to. A za bunar opet o tom potom za neku pumpu sa burencetom. Gradsku vodu inace placam 15-20 000 godisnje a koristim je za sve, basta tri krave i 3-4 krmace uvek i kupatilo. Najteze je za pare pa zatim vreme. Uskoro mi istice registracija kola, skutera, deci svaki mesec minimum 8 000. Nemam nikakvu kosacicu a imam hektar trave x tri kosenja godisnje. Imam i po hektar kukuruza i zita a nemam grabulje, ciklon, o sejacu beracu presi mogu zasad samo da mastam. Sve to moram da platim ili ponesto odradim a istovremeno trosim 5000 mesecno da putujem na posao i provodim 9 sati dnevno za 20000 platu bez obroka, slobodnog dana (samo nedelja) i bez godisnjeg odmora. Kod svinja mi obori drveni sve trulo i razvaljeno, kad bih mogao da kupim uske betonske blokove za pregrade i metalne kapije, mislim da je to najtrajnije resenje. Vrata i prozori na stali improvizovani. Na kuci isto dotrajali i plafon od trske visi sve vise. Drvene konstrukcije svugde pune ziska. Stvarno ne znam kako da napravim vise para i sta mi je najprece da kupujem. Ako napustim posao i uzmem kredit za neki plastenik opet da li cu moci da vracam kredit a moram i sebi uplacivati zdravstveno i penziono i gde i kad prodati. Najradije bih uzeo zemlje pod zakup ali nemam da ulozim za setvu i djubrivo a verovatno se ne bi isplatilo kad nemam svoje masine. Sad sam malo skrenuo sa teme. Videcu prvo da skupljam za kap po kap. Improvizacija bastenskih creva i kapalica verovatno kosta jos vise? Samo je verovatno dugotrajnije od traka? Ako mi se primilo koliko jagode. Dvaput sam sadio malinu i istrulila mi. Podvodna zemlja i u prolece previse vlage. Dzabe kupljena zica 4mm i udarani stubovi.
 
@Vulkan
Svako ima svojih problema neko manje neko vise,moj savet ti je da prvo ne napustas posao opet tu imas koliko toliko sigurnu zaradu za sada na godisnjem nivou to tije 2220e,kad budes poceo od neke kulture koju budes radio zaradio 2220e onda mozes da napustis posao i povecas jos malo proizvodnju,odlicnu predispoziciju imas na jagodi koja relativno ima malo posla,sezonska je i berba joj traje oko mesec dana a ima u sustini dobru cenu jos kad malo ranije stigne.
Moj neki savet iz iskustva ti je da se ne zaleces puno sa njom i da svake godine vadis svoje zivice i prosirujes proizvodnju naravno pod uslovom da budu zdravi.Na jagodi obracaj paznju prvenstveno na trulez koja je kod nje vrlo popularna i na cvetojeda koji dolazi u toku cvetanja,prva prihrana je sa vecim sdrzajem fosfora svega par puta u nekom razmaku,druga sa vecim sadrzajem azota isto preko lista manje ce ti trebati hrane azota ces vise puta primenjivati jedno mesec dana ali ne preterano isto u razmaku od 3,4 dana.
Skrenuo sam dosta sa teme,nadam se da nece zameriti dalje odgovore moramo u temi JAGODE.
Moje misljenje vezano za vodu je da skrpis par hiljada za potapajucu pumpu,mislio sam da ti preporucim prskalice ali ako nemas foliju nagrabusio si,tako da je bolje sistem kap po kap,nije toliko strasno kao sto zvuci,rekao si da ti je bunar na 50m od jagoda tako da pumpu mozes naci neku enhelovu za 4-5000din,colovno crevo dakle 50+bunar15+sirina redova na kojoj si posejao jagode poprecno npr.10m=75*45din=3375din,creva su ti 100m*6=600din.Da kazemo da imas 5 reda po 100m to ti je 3000din+pumpa 4500+okiten3375=10850din.Ukljucis i ne razmisljas,prvo sto neces izgubiti silno vreme vec za tih 2-3sata dok se zaliva mozes isprskati ili okopati jagode i biljka se ravnomerno zaliva.Pozdrav i sa srecom
 
Hvala na odgovorima i savetima. Uglavnom ste potvrdili moje misljenje i ubedili me da guram u dobrom pravcu. Videcu u radnjama posto je sta kad izmerim precizno sve razdaljine. Jos jedno nisam siguran a i "nebojsa" napisa u prethodnom postu "Koja debljina okitena će ti biti dovoljna zavisi od toga hoćeš koristiti bunar ili vodovodnu mrežu." Verovatno je mislio da moram proracunati pod kojim pritiskom cu dovesti vodu do trakica pa da uzmem odgovarajuci precnik zbog naravno razlicitog protoka usled razlicitog pritiska? Zaista bi mi dobro dosla neka pumpa u bunar i burence pa da gradsku vodu ostavim samo za kucu a da bunarska ide i u stalu i na cesmu napolje sa koje inace zalivam i jagodu i ostalu bastu. Pre dve godine sam gledao cene za tako nesto i bilo je previse za moj novcanik, ako je i pojeftinilo toliko kako kaze "sasa j" sigurno ce mi opet ce mi biti previse da uzmem istovremeno i sistem kpk i pumpu i bure, na to se nadovezuju spojnice i ventili u kucici kod vodomera. Mislim da nije velika prepravka sistema da sad izguram sta mi treba da ukljucim sistem na gradski vodovod pa kasnije kad se finansijski malo oporavim kupim pumpu u bunar pa prebacim zalivanje na bunarsku bodu. Uzgred, danas nema gradske vode verovatno je negde kvar. Zahvatao sam kantom iz bunara za stoku i u bunaru je strasno mutna voda. Valjda je to od ovog snega sto se naglo topi ovih dana? Bunar se inace slabo koristi zadnjih nekoliko godina od kad imam gradsku vodu ali letos je bila bistra voda cak sam se i napio i samo mi je delovala malko bljutava, nista vise. Da dodam i da je taj bunar nekad bio 10 metara dubine pa je leti presusivao. Onda je kopan dalje na 24 metra i sad ima vode s tim sto je kasnije ona zila na 10 metara "proradila" i cujem je kako kaplje kroz beton u bunar. I jos jedno pitanje, kako da znam koliko vode moze da da bunar? Verovatno je najpouzdanije da pozajmim neciju pumpu (npr tomos) i ukljucim na par sati i pratim koliko opada nivo vode i za koliko vremena padne do te mere da pumpa vise ne moze da izvlaci a onda da pratim za koliko vremena ce da se vrati voda na uobicajeni nivo pa da nekako izracunam koliko daje? Ako bunar nema dovoljno vode da se ne zajebem i kupim pumpu koju posle ne mogu koristiti a pare skripe na druge strane.
 
@ Vulkan

Nije baš moje da ti se mešam u život, ali kao što reče Saša, treba zaraditi 2000 evra čisto iz bašte.

Prečnik (debljina) okitena ti zavisi od protoka t.j. količine vode koja ti je dostupna. Više vode = deblji okiten = zalivaš više redova od jednom. Ako se odlučiš za vodovodnu mrežu kao izvor, onda obavezno izmeri izdašnost kako sam ti objasnio, pa ćemo na osnovu toga videti koji okitan ti treba. Nema potrebe da uzimaš veći prečnik okitena ako nemaš veliki dotok vode a razlika u ceni nije mala.

Nema tu neke velike prepravke da se prebaciš sa vodovoda na bunar. Jednostavno dokupiš okitena koliko ti fali, jedna spojnica i gotovo. E sad jedino što može biti "problem" je da ti ta neka pumpa, koju kupiš posle, ima veći kapacitet od vodovodne mreže, ali da ti to ne možeš da iskoristiš jer ti je okiten koji imaš malog prečnika. Ali mislim da te pumpe imaju više stepeni prenosa. Što se tiče tih pumpi na struju stvarno nisam u toku ni sa cenama ni sa karakteristikama.

Što se tiče kapaciteta bunara tu si u pravu. Jedino tako možeš da proveriš. Samo što Tomos pumpa neće moći da vuče vodu sa te dubine. To što je voda malo mutna ne smeta. Ima filter a sve što prođe kroz filter nije strašno.

Nadam se da smo ti bar malo pomogli. Ako ti još nešto možemo pomoći pitaj.
Nije tema, ali koje sorte su ti jagode?
 
Jesenas sam nacupao kleri od jednog poznanika a od ranije ima svasta sto je mati donosila iz komsiluka pomalo i prosirivala. Ona je glavna u basti. Ja ponekad ako imam vremena zalivam i prskam ako ne ona to i to odradi. Ja freziram i odvozim u hladnjacu ili ako ima neke cene a mogu da odvojim vremena teram na pijacu.
 
@Vulkan
Ja cu se ponovo ubaciti vezano za sistem za navodnjavanje,ono sto ti ustvari planiras da uradis je malo skuplja varijanta @Nebojsa mozda nije toliko upucen u ceo sistem povezivanja za vodovod ili uopste kucni vodovod a pritom nije ni informisan sa cenama materijala pa nije hteo da komentarise.
Ja cu to sve prokomentarisati,prvo u poruci na pocetku nisi pomenuo kacenje i kucne vodovodne mreze na takav nacin nego koliko sam ja mogao razumeti neki malo da kazem primitivniji oblik zalivanja i laksi za tebe u jednu ruku,ja sam ti ponudio jedan jeftinjiji nacin za zalivanje samo jagoda zato sto je prvobitno o tome bilo rec.
Sto se tice bunara sobzirom da je kopani vode mislim da ce imati 24m ti je dubine nema sanse da ga iscrpis,tomosova pumpa koju pominjes izvlaci izmedju 200-300l u min,a elektricna pumpa za tvoje potrebe oko 90-110l u min i kao sto kaze @nebojsa i ja mislim da na toj dubini ne moze da vuce.Predlozio sam ti okiten dubine 15 za bunar radi davanje manje para a za jagode ti je dovoljna dubina to je oko 5-6metara.Posto stalno pominjes kako su ti problem finansije a nesto bi uradio,da ih imam vise rado bih ti pomogao.
I na kraju vodovod da bi to odradio onako kako treba i da ti sve funkcionise otprilike ti treba oko 300-400e,pumpa koju moras uzeti je hidropak na kome se nalazi sklopka koja automatski gasi kad nabije pritisak,jedna od kvalitetnih da kupis i ne razmisljas ti je sever subotica koja kosta oko 220e,kablovi za dovod struje po mogucstvu pun presek 2.5 i na pocetku negde kod stale kvalitetan prekidac za paljenje i gasenje pumpe kad hoces da koristis vodu na cesmi ili za stalu,motor ti je 2.5kw zato ti treba jaci kabal i kvalitetan prekidac,cev koja ti vodi do stale i cesme mora biti precvikana ili stavljen ventil u slucaju ako ti crkne pumpa ili iz nekog razloga nesto ne radi da na tom ventilu pustis gradski vodovod a kod bunara ventil pre pumpe kako bi usled kvara tu zatvorio a kod stale otvorio za gradski vodovod,duzinu okitena za sve to cu da preskocim kao i ventile,kod bunara moras zazidati jednu malu sahticu koja ce biti izolovana od hladnoce i kise u bunar ces ubaciti oko 16-17m okiten creva sa ne povratnim ventilom,t racve,ventili za jagode itd.Kad se jagode budu zalivale sa ovim hiropakom nece se najverovatnije gasiti zato sto nece moci da nabije pritisak i to mu ne smeta kad zavrnes ventil na jagodama on ce se automatski ugasiti i to ti je otprilike taj sistem koji planiras naravno ima tu jos da se detaljise ali dosta je,na ono sto moras da obratis paznju kod hidropaka je to da vrlo lako moze da se desi da ti pukne instalacija u stali ili na cesmi ako je zastarela pa moras na pumpi nastelovati pritisak.Materija koji ti treba za to
Hidropak
Okiten
Ventili(ispusni)i obican najbolje kuglasti
Kabal
Kvalitetan prekidac
Ispusni ventil
Poluspojnice i spojnice,i jos nekih sitnica da ne pisem.
 
Evo ovako, mozda necu odgovoriti sve po redu da se ne zamrsim ali pokusacu da razjasnim. Najprece mi je da obezbedim sistem kpk.
Time cu postici sledece: Usteda vremena da uradim nesto drugo jer necu po bar sat ipo dva setati kroz vrste drzeci crevo u ruci, necu ostecivati jagodu setanjem creva levo desno preko vrsta, manje cu trositi vode jer nece biti razlivanja izmedju vrsta, i bice kvalitetnije zalivena sama jagoda, bez kvasenja lista (naglo i hladnom vodom) i potparavanja zbog viska vode na povrsini oko jagode. Mislim da se oko ovoga svi slazemo da je bolje kpk.
Znaci prvo cu preciznije izmeriti duzinu jagode pa puta broj vrsta da bih znao kolika duzina trakica mi treba.
Usput na koliko je optimalno da budu kapalice u trakama za jagodu, na 15-20 centimetara?
Videti u prodavnicama koje imaju a da mi u kompromisu sa cenom istih bude prihvatljivo da kupim.
Izracunati potrosnju vode za sve od jednom (znaci duzina traka u metrima puta broj otvora (kapalica) u metru trake pa puta koju kolicinu vode ugradjeni otvori (kapalice) pustaju iz trake u jagodu u jednom h (satu). Opet usput pitanje, da li ovih trakica sa fabrickim rupicama (otvorima, kapalicama) za vodu ima razlicitih u smislu velicine tih rupica i koja je optimalna a u kombinaciji na koliko cm treba da su rupice jedna od druge?
Pa videti koji mi precnik okitena treba da stavim na ovratine (ne znam da li svi koriste ovaj izraz, sirina njive popreko vrsta, shvaticete posto znate o cemu se radi) a u koji cu ukljucivati trakice. Na taj precnik verovatno utice i pritisak vode i koji je optimalan, to cu verovatno morati da racunam naknadno kad izracunam duzinu trakica i protok vode kroz njih.
Zatim duzina od ovratina pa do cesme ili pumpe. Da li dovod od cesme ili pumpe do okitena na ovratina mora da bude istog precnika kao i okiten na ovratinama?
E sad ko sve ovo razume...Verovatno je tesko mozda i nemoguce odgovoriti na sva pitanja dok ne izmerim i izracunam duzinu vrsta. Moze se pouzdano odgovoriti na to koje trakice da uzmem za jagodu, to jest na koliko centimetara da budu rupice u trakama i da li ima traka sa razlicitim velicinama tih rupica?

I odgovor za "sasu j"; Nismo se bas razumeli, razmisljam o bunarskoj vodi kao boljoj varijanti ali sve zavisi od finansija. Kad sve ovo sto sam iznad napisao izracunam i vidim sta mi treba i koliko kosta kpk videcu da li da spojim na gradski vodovod ili na na bunar. Mislim da mi za gradsku treba samo neka spojnica i reducir da sastavim okiten na cesmu pa ako ne bude dovoljno protoka onda da zalivam po manje vrsta naizmenicno. Provericu i posto je sta da bih iskoristio bunarsku vodu ako ikako budem imao mogucnosti mada sumnjam, treba mi dosta para i na druge stvari u domacinstvu. Za bunar mi treba neka pumpa a ako vec kupujem pumpu onda bi opet bilo jos bolje resenje kupiti neku na koju kasnije mogu nadograditi i sve to sto si gore napisao pa u sahtu (imam izbetoniranu kucicu u zemlji gde mi je vodomer i ima jos mesta za burence) isprevezivati i ostaviti gradsku vodu samo za kucu a na bunarsku svu bastu i stoku i onda bih ostvario i lepu ustedu na placanju vode koja je mi je inace ogranicena u smislu ako prekoracim odredjenu kolicinu placam za kaznu visestruku cenu po kubiku. I smanjujem rizik od nestanka vode jer vodovod u slucaju velikih vrucina i prevelike potrosnje uvodi restrikcije i planski iskljucuje selo po selo na odredjeno vreme ili kad se desi neki kvar (kao juce a jutros sam otisao od kuce i vode jos nema) takodje ostajem bez mogucnosti zalivanja.

Znaci ko moze nek mi odgovori koje trakice mi odgovaraju da stavim u vrste jagoda? To mi je sad prvo vazno pa cu gledati sta ide dalje.
 
@ sasa j

Sve to što si napisao je ok. Samo čovek traži najjeftiniju varijantu i da koliko toliko funkcioniše a da ne prska crevom.
A najjeftinija i najjednostavnija varijanta je da to spoji na vodovod. Na kraju krajeva, može na to isto crevo koje sad razvlači po bašti da prikopča 1-2 trake i piči. Ne mora ni okiten. Kad zalije prebaci na sledeće i tako do kraja. I tako 2-3 dana dok pored svog posla ne uspe da zalije. Jeste gnjavaža ali najmanje ulaganje. A posle, kad bude mogao, uradi kako treba a ništa ne treba da prepravlja niti je dao pare za nešto što neće iskoristiti kad bude kompletirao sistem.

@ Vulkan

Hajde ti lepo izmeri koliko vode u minut ili pola minuta iscuri iz vodovoda pa ćemo dalje da pričamo na tu temu. Koliko god da bude računaj da će biti manje kad svi počnu da zalivaju bašte. Plus cena vode itd. Jbg ne može baš da ne košta.
Dovoljne su ti trake sa kapaljkama na 30 cm.
 
Juče sam sa posla zaboravio modem koji koristim za net pa nisam mogao da čitam sa ovog korisnog foruma. Ako dođem kući večeras pre mraka izmeriću protok iz vodovoda samo naravno da neće biti baš isti toliki u sezoni zalivanja. Ali mi to neće mnogo koristiti dok ne izmerim i tačnu duzinu vrsta i izračunam koliko mi treba vode po vrsti. Stvarno ne bih otprilike da lupim. Samo da spadne sneg da mogu da nađem vrste. Trake sa kapaljkama na 30 cm? Ja sam mislio da je bolje na 20 ili čak 15 cm da bi vrsta bila bolje zalivena a da mi ne izlazi voda van vrsta. Juče sam povezao jednu komšinicu, i ona ima malo jagode i maline, i kaže da su kod nje neke izraelske trake i da su dobre, kaže sad će im biti četvrta godina. Nisam stigao da je pitam na koliko su kod te trake raspoređene kapaljke, nije bila duga relacija. Još nešto moram isplanirati pre postavljanja, freziranje. Imam motokultivator Labin progres sa kineskim dizel motorom, prilično je težak ali je opet dobro jer ide na točkovima kad okrećem na ovratinama a ne na motikama kao npr imt 506 freza. Trake su verovatno nežne i ne trpe gaženje? Da stavim okiten na sam početak vrsta i malo ukopam na međuvršćima u zemlju a na vrstama mora viriti iz zemlje da bih imao pristup slavinicama? Moram nekako nakupiti para i za okiten crevo na ovratine a za dovod od česme iz dvorišta do ovratina mogu za prvu ruku iskoristiti i ovo crevo što imam od 3/4? i zalivati po par vrsta koliko bude protoka. I ne vredi mi kupovati nešto većeg prečnika jer je i vodovodna mreža tog prečnika a za pumpu u bunar ko zna kad ću moći da odvojim para. Juče sam bio u agenciji za registraciju. Treba mi krajem marta 16000 za mazdicu 89 god. Koju mi je neko boknuo i otišao u subotu na parkingu dok sam bio na poslu! Baš mi je bilo krivo a proletos sam je kupio i sam pripremio za farbanje i poznaniku debelo odradio da je prešprica da ne plaćam. A boja i materijal me koštali 8ooo! Al skrenuo sam sa teme kad sam počeo o parama.
 
sa crevom od 3/4 mozeš iz vodovoda terati nekih 400-500 met creva kak po kap zavisi od pritiska u mrezi i ja tako zalivam baštu creva su mi duzine 30 met .I bolje uzmi creva koja daju nekih 5-6lit po duznom metru nego ona sa 10lit ili više jer ravnomernije je zalivanje .ja sam imo par godina ona sa 10-12lit po metru al već dve god.radim sa crevima koja puštaju 5lit.po metru i nekako mise više svidaju.Neznam štose toliko sekiraš oko tog sistema za zalivanje kadje to prosta stvar .postavi ti svugde trake i stavi priključke sa ventilima tako da otvoriš onoliko traka kolko imaš protok i kad zaliješ onda otvaraš druge trake i rešen posao bez ikakvog regulatora i nekih stvari koje nisu potrebne .Jedno je šta sve bi trebalo a drugo šta sve nemora da bude a da sistem funkcioniše a onaj ko prodaje trake ili sve vezano za zalivanje onće ti reći treba i ovo i ono samo dabi sto vise zaradio ako baš tolko netnaš slikaću ti da vidiš kako je to kod mene je teram 3500 met bez ikakvih regulatora pritiska i sveje ok.otvaram tolko traka kolko ima protok i tako u krug:ppozdrav:
 
:bravo:Ma ne sekiram se nego malo da se raspitam. I ja ću staviti za početak samo najosnovnije što mora. Finansije su malo u deficitu pa da se ipak raspitam kako najjeftinije da prođem a da to iole valja da ne bude nekog uzaludnog troška. A gore sam napisao kako bih ja voleo da iskoristim i bunar kad ga već imam pa se tema malo proširila. Ono sa pumpom znam da bi verovatno bilo ekstra rešenje da smanjim plaćanje gradske vode ali to ko zna kad ću moći. A šta reče za trake što se tiče protoka? Jel misliš samo na razmak kapljača u traci ili ima nekih bitnih razlika u trakama i koje da uzmem da su optimalne za jagodu? Trake su mi prvo i osnovno a za ostalo ću vodeti kako da karabudžim da funkcioniše.
 
po meni ako hoćeš da koristiš više godina debljina trake 200microna ona se moze koristiti 3-4god ako je čuvaš a 150microna one su za kraću upotrebu 1-2god ali zavisi i od kvaliteta vode .Štose tiče protoka to zavisi i od vrste kapljača i od rastojanja kapljača svaki proizvodač ima nešto svoje ,ja sam koristio već više vrsta pošto zalivam kap po kap već 7-8god tako da sad kukujem ove tanje od 150mic. i menjam ih svake godine eventualno svake druge jer tusu kojejakve zivorinje miševi zečevi koji oštećeju traku tako da ako već treba puno spojnica onda se više isplati nova traka nego kupovati spojnice jer traka je 4-6din zavisi koja a jedna spojnica oko30din .ukucaj na guglu kapajuće trake pa tamo imaš puno njih što to prodaju (agrounija,ATP,Hemoslavija,Savacop,Agro centar volođa,Agrogas)tosuti par firmi koji prodaju traku pa ti pozovi i vidi štati ko nudi i po kojoj ceni uglavnom svi šalju robu brzom poštom
 
Hvala skal nisam se setio da kucam tako u gugl, valjda mi slabo rade vijuge :spavam:
A i rano mi je još da se baš angažujem kako treba oko toga. Prvo da spadne sneg da vidim u kakvom je stanju jagoda i dok prođe jedna plata da imam sa čim da uđem u prodavnicu. A imam i još troškova na druge stvari, ne znam ni sam gde mi je preče da dam para. Hvala svima na pomoći u svakom slučaju. Moramo biti ljudi i ispomagati se pa makar ovako savetima. Teško je vreme teško zaraditi dinar a lako potrošiti.
 
znali neko možda dali pumpa tomos mp2 može da daje pritisak 5,5 bara, kako piše u njenoj specifikaciji, koristio bih je za za tifon f50mm dužine 270m, inače koristim traktorsku pumpu mio standard, ali sa njom jedva dobijem 3 bara, koristim vodu iz kanala tako da pumpa vuče punim kapacitetom, ako neko zna mogućnosti te pumpe unaprijed hvala
 
Nazad
Vrh