Sistemi za navodnjavanje

Pozdrav prijatelji,
Prvo ću vam obrazložiti sistem za navodnjavanje koji hocu da napravim a onda cu vam obrazložiti nedoumice koje imam!
Imam parcelu oko 1,5h na kojoj planiram zasaditi Paulovniju na razmaku 4mx5m. Drvo traži dosta vode za rast te sam razlišljao i o navodnjavanju. U pola njive postoji izbušena kolona prečnika 2,5" oko 76mm. Posto je njiva pored rukavca Dunava voda je na oko 2,5-3m a cela kolona je pobijena na dubinu od 6m posto posle tog nivoa počinje glina. Kolona je perforirana u duzini od oko 1,5m na samom dnu. Bunar je izbušen pre oko 15godina i retko je bio koriscen. E sad pošto je 2/3 njive pod nagibom mislio sam da duž vrste razorem brazdu plugom i na vrh njive dovedem vodu odakle bi navodnjavao nekih 10-12 vrsta! Visinska razlika izmedju bušotine i vrha njive je oko 7m!
Sad da počnem sa nedoumicama:
1. Posedujem tomosovu pumpu SMP 250/20 da li ona može da dopremi vodu na 7m visine i na dužinu od 160m?
2. Cevovod bih izveo od kanalizacionih cevi prečnika 110mm zakopane na dibinu od 60cm naravno na početku i kraju izlazile bih iz zemlje? Razlog je da smanjim pad pritiska zbog duzine i da ustedim na okitenu koji je preskup u tom precniku!
3. Kolika bi trebala da bude ocekivana izdašnost busotine s obzirom na prečnik i blizinu rukavca Dunava koja je udaljena oko 100m od bušotine?
Ako neko ima iskustva molio bih za odgovor pošto za par meseci moram da počnem sa pripremom jer u novembru moram da posadim Paulovnije
Unapred hvala na odgovoru
 
Sto se tice pumpe tomosove ako je dobra bez problema ce odraditi posao jer visinska razlika je mala tj 0,7bar razlika. Najmanji pritisak koje prave tomosi je 2,5 bara pa na vise a ni duzina nije velika previse. sa slicnim DMB slap 500 teram 300m laflajeta od 2 cola i top na kraju bez problema. Izdasnost bunara ti je najbolje probati pumpom koliko dugo ce vuci vodu i pr kojim obrtajima jer mora raditi barem na 1/2 gasa pa na vise.
 
Hvala na brzom odgovoru! Po tehničkim karakteristikama daje 2 bara i 250l/min to sam procitao na pumpi! sto se tice pritiska ako sam sve uzeo u obzir izleda ovako(visinska razlika+pad pritiska+visina povlacenja= 0,7+0,15+0,3=1,15bar) Sto znači da ce raditi na pola gasa bez veceg opterecenja!Majstor je pregledao pre neki dan rasturao je i kaze da je u jako dobrom stanju! kupio sam nepovratni ventil od 2" jos da kupim ovih dana rebrasto crevo pa da probam početkom nedelje sta daje bunar! Da bi pritisak sveo na sto manju meru hteo sam da probam sa sto vecom cevi medjutim okiten mi je preskup u dimenziji 4" a kanalizacione cevi precnika 110 mogu da trpe izvestan pritisak! Pa sam o njima mislio kao o mogucoj verijanti pogotovo sto ih zatrpavam u zemlju! To mi je najveci problem koji imam! Inace ako to sa kanalizacionim cevima upali bice to najjeftinije zalivanje koje sam mogao da osmislim a da ne moram da razmisljam o trosku i lopovima! Prosle godine ukrali mi dve stare i jednu novu rucnu pumpu koje bile na njivi u kolibi!
 
Probaj se ti držat okitena drug,naravno da je okiten 4" skup kad ne pripada standardnoj veličini ,pumpa ti je ionako 2" tako a povećanjem na 4" izlaza nećeš baš puno dobit ,otpor gibanja je skoro nezamjetan u razlici.Uzmeš plug ,razvališ brazdu ,polegneš okiten i gotov si ,a sa kanalizacijskim muka ,em redukcije ,em se rasklope ,em tanke ,em kopaj ko budala .Ja tjeram lateralu 200 m sa tomosicom ,ima razlike al to ne smeta jer ti na kraju nemaš nikakve prskalice il sl. al prvo ti probaj bunar pa tek onda kupuj ostalo ...
 
zanima me da li traka za kap po kap smije da se zagrne zemljom, jer cu da je rasirim kroz nekoliko redova zita pa bih da je nagrnem? da li to moze da joj skodi?
 
pozdrav svima....dali neko zna da li postoje trake za sistem kap po kap bez rupica koje naknadno mozemo da busimo na zeljenu duzinu? ako ne da li postoje lateralne cevi sa ugradjenim kapaljkama koje mozemo da zatvaramo?
moj problem je sledeci...ako neko zeli da zasadi voce na parcelu od 3 ha velika je investicija da se kupuju lateralna creva pa da se ugradjuju kapaljke 35 din po metru plus 15 din po kapaljci na kraju ispadne veoma mnogo...hvala
 
Pozdrav ljudi! Probao danas napokon kolonu u njivi s stanje je ::jako_besan::. pumpa povuce vodu i izvuce samo ono sto je u cevi! Kolona od nekoriscenja zapusena nema dotoka vode! Imate li neki predlog sta uraditi ili jednostavno nova kolona i aj zdravo!
 
Pozdrav ljudi! Probao danas napokon kolonu u njivi s stanje je ::jako_besan::. pumpa povuce vodu i izvuce samo ono sto je u cevi! Kolona od nekoriscenja zapusena nema dotoka vode! Imate li neki predlog sta uraditi ili jednostavno nova kolona i aj zdravo!
Dobro ZEMLJOSTRUGAR kaže :uzmeš kompresor,okiten cjev 1/2" ,namontiraš ventil na izlazu kompresora i spojiš sa okitenom ,kad nabije pritisak naglo otvoriš ventil i tako više puta,okiten spustiš u bunar do dna i sveži ga gore špagom za kolonu da ne iskoči van i tako dok se ne očiste rupice na koloni,ja sam se zezo s jednim cjeli dan al je proradio(to je zabavan poslić).
 
Imam problem sa topom za navodnjavanje, nece da se okrece, samo stoji u mestu i prska.Da li neko zna sta je problem.
 
U pitanju je top Pelican 6/4 cola sektorski a pumpa tomos vakumska.Danas sam probao vrti kada stavim da okrece brze a na manjoj distanci, kada stavim da baca dalje ali polako posle nekog vremena samo stane i prska u mestu.Velika dizna je 12mm a mala mislim da je 4 ili 5mm.
 
Pozdrav drugari, ima li neka preporuka za radnju ili nekog našeg sa foruma, BG i okolina sa opremom za navodnjavanje, video sam u oglasima dosta ali bih pre kupio direktno i jos se po mogucstvu posavetova sa prodavcem oko izbora i sl.???
 
Dovod je 1col okiten pa bih iz njega razvodio na 3/4 i posle na trake po redovima. Rezervoar je 1000l pl cisterna na 1.5m visine.
Interesuje me gde postaviti filtere, gde venturi, koje slavine izabrati i kojom burgijom busiti ima li tih gumica za rezervu itd itd....
 
Kod mene je 5/4 top i prosirio sam diznu na oko 12mm sigurno ako ne i vise. Sa Dmb slap 500 radi besprekorno cak sta vise mozda bi i jos jedan mogao terati. Moze raditi i na manjem pritisku a postizem zaliv u precniku do 35m.
FSbFJLE.jpg


- - - - - - - - - -

ZFjSPrm.jpg
 
Nazad
Vrh