Sistemi za navodnjavanje

Pozdrav drustvo
Crkla mi je pumpa tomos smp2. Zna li neko gde se mogu naci original delovi, da nisu neki kinezi. Treba mi stublina, klip, karike i iglicasti lezaj. Hvala unapred

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Resio sam problem, ali hvala u svakom slucaju. Mozda nekom zatreba

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Pozdrav kolege. Ove godine sam uzeo tifon, i eto slabo je sta radio, tek da se proba i dali jos nekoliko puta, godina je takva. Sad imam par nedoumica. Prva je ta sto, kad ja uzmem da razvlacim kolica, kardansko vratilo na tifonu mi se greje, meni se cini mnogo, a mozda tako i treba, ne znam. Mislio sam da nema ulja u sistemu za namotavanje, ali ima prozorce plasticno, vidi se, tu je. Da li je to karakteristika kod svih ili mozda nesto drugo je u pitanju? Kad ga razvlacim uvek je rucica za namotavanje bila na nuli, dakle, posto sam prethodni put zalivao i kad se namotalo crevo ja sam iskljucio namotavanje, i tako sam i razmotavao, dal nije to?

Drugo nedoumica mi je kako ja sad da izbacim vodu iz njegovog creva? I da li je uopste to potrebno raditi? Pustio sam vodu iz turbine, ali to je nista. Mislim, ipak ce zima, mozda budu i bas jaki mrazevi, pa reko da nece puci crevo kojim slucajem? Primetio sam da voda izlazi dok se razmotava crevo ako se otvore kape na tifonu ili kolicima, pa nije valjda to jedini nacin?
 
Najbolji način za izbacivanje vode je i najskuplji, ali i najjednostavniji. Na priključnu stranu tifona se priključi kompresor velikog protoka kao oni putarski i on ti sve izduva vodu, ako slučajno znaš nekoga ko ima može da ti izduva samo napraviš reducir. Drugi je najjeftiniji ali i najšeteži, mada ako, imaš kardansko namotavanje i nije tako težak, crevo celo razmotaš i onda ga namotaš, na kraju metalnu cev položiš na stanu da izađe još malo vode i gotova stvar. moj tifon se ne namotava tko, ali svejedno ja ne ispuštam vodu (nebi ti preporučio takav tretman) i nikada mi nije puklo crevo, ali neki metalni delovi jesu. :osmeh:
 
OK uradicu tako. Ne bi valjalo da mi pocne pucati tifon prve godine :)

Sta je sa ovim? Kad ja uzmem da razvlacim kolica, kardansko vratilo na tifonu mi se greje, meni se cini mnogo, a mozda tako i treba, ne znam. Mislio sam da nema ulja u sistemu za namotavanje, ali ima prozorce plasticno, vidi se, tu je. Da li je to karakteristika kod svih ili mozda nesto drugo je u pitanju? Kad ga razvlacim uvek je rucica za namotavanje bila na nuli, dakle, posto sam prethodni put zalivao i kad se namotalo crevo ja sam iskljucio namotavanje, i na takvom rezimu sam i razmotavao, dal nije to?
 
Kakav tifon imaš? Ja koristim Ferralit Žalec, taj ima trakastu kočnicu na osovini za namotavanje kardanom. Da ti nije to dodirivao pa ugrejao usled trenja?
Što se tiče vode ja nakačim crevo od kompresora traktora pa izgura malo vode, bude lakši za transport. Obavezno isprazni vodu. Meni je ostala voda, napuklo crveo. Kad sam krenuo da zalivam i primetio da nekažem da mi je taj dan propao. Spakuj se, idi kući, vijaj majstora. Srećom pukotina je bila blizu topa i sa spoljašne strane pa se moglo zavariti. Koštalo me je 2500 din.
 
Evo nadjoh sliku, vec sam bio pitao ovde sta cemu sluzi pre nego sto sam probao sistem:

IMG_5701_1.jpg


Tifon je Zmajev, ali je Grcka turbina. Na slici se vidi rucica za zaustavljanje, na nuli je, dakle ne namotava. E, tako sam ja uvek razvlacio crevo i uvek mi se grejalo kardansko vratilo i ovaj deo oko njega. Moguce je da je do trenja jer se ne okrece samo vratilo vec i ovaj cilindar oko njega koji je stegnut ovim limom (vidi se na slici). Ja sam tih par puta strepeo da nesto ne prsne jer je grejanje bilo znacajno a ja nemam pojma u kom rezimu po pravilu treba da odmotavam crevo, na 0 ili 1. Nisam probao da popustim ovaj lim oko cilindra, mozda bi to pomoglo? Jos jedna stvar, probao sam da prebacim rucicu na jedinicu dok se razmotavalo crevo, ali nisam uspeo a nisam hteo ni da silim.
 
To ti je kocnica da nekrene crevo samo da se razmotava kada ka razvlacis traktorom, kod mene ima sraf pa ga malo odpustim.Na limu kocnice ima feroda

- - - - - - - - - -

Vodu imas i u turbini iz koje se mora ispustiti voda odole verovatno ima sraf mali za ispustanje

- - - - - - - - - -

Ja iz oba tifona ispustam obavezno vodu na starom na cevi na kolicima ima cep pola cola od vodovoda a na novom ima neka kopca koja se skine i polako se namotava na kardan sto sporije jer vece debljine creva oce da se spljoste prilikom namotavanja kada nema pritiska vode u njima.Stari tifon koji nema deo kardana za namotavanje namotavamo na oruk nas trojica
 
Znam, to sam na turbini ispustio, to je u redu. I razvlacio sam crevo ponovo, izaslo je dosta vode na ulazu u tifon, pretpostavljam da sam barem veliku glavnicu vode izbacio i da ako je sta ostalo nece praviti problem.

Al eto, opet me sad kad sam razvlacio podseti to na grejanje.
 
Imam i tu ventil na dnu cevi koja drzi top, nesto ispod nivoa flansne koja vezuje crevo i kolica. Tu je nesto vode izaslo kada sam vracao kolica, kada su bila na par metara od tifona. Glavnica vode izasla je kroz ulaznu cev na samom tifonu.
 
To ti je druže ferodna kočnica oko kardana ,moraš raspustit taj šaraf da ti otpusti kardan,zato se i grije ,ključ i otpusti ferodu
kao da se voziš autom sa povučenom ručnom
 
Jasno. Znaci ipak nema veze rucica za zaustavljanje sa tim grejanjem... Fala.

E sad mislim, onda bih trebao da otpusim tu ferodu svaki put kad razvlacim crevo to je jasno. Ali kada treba da je stegnem? Jer ako je stegnuta i kad se namotava, vodom ili kardanom, svakako da ce praviti trenje i grejati ili malo kociti namotavanje. Onda znaci da je stegnem samo kad masina miruje?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh