Sistemi za navodnjavanje

Mozda ce nam Arapi doneti nesto povoljnije?
 
kakve pumpe koristite preko traktora ili sa svojim agregatom za ove tifone treba nesto jace
 
Kakva je razlika izmedju jednostepenih,dvostepenih i trostepenih pumpi kardanskih za navodnjavanje
 
Nisam praktično vidio da neko koristi ni dvostepene ni trostepene traktorske pumpe za tifon . Najčešće koje se ovuda koriste za tifone su žalec i to veće, bauer, , i neke talijanske . Sve one su u suštini jednostepene ali za veći pritisak . Dosta su od traktorskih zastupljene Morava ali one nemaju dovoljan pritisak za tifon. Važno je da pumpa postiže 7-10 bara zavisno kako koji tifon i dovoljno protoka , to zavisi od topa i dizne na njemu , obično od 500 pa do par hiljada l/min. Agregat za navodnjavanje je idealan ali i skup.
 
idklecin cuo sam da su dobri ovi tifoni i skupi su sam netreba uzimati manji od f.90 i kod mene se koriste zalacove pumpe za tifon 1200.l ili 1600. zadnji par godina su se pojavili agregati sa wv bubinim motorom to su vatrogasne pumpe oko 1200.l sa velikim pritiskom vakumski povlace vodu a i cijena je oko 1000.€
 
Da li ima velike razlike izmedju tifona fi 75 i fi 90 iste duzine namotaja npr 350m
 
Da li ima velike razlike izmedju tifona fi 75 i fi 90 iste duzine namotaja npr 350m
Kolega u principu i nije toliko koliko je u ceni i vremenu navodnjavanja.. neznam za druge ali mi koristimo već nekoliko godina Bauerov tifon. Cena novog T61 fi 90 420 metara je bila pre 7 godina 21700 evra a i dana se ja slicna, dok je cena manjeg T61 fi 75 420 metara je bila oko 14500 evra. što se tiče konstrukcije su male ne isti jedino je 90-ka gabaritnija. što se tiče navodnjavanja 90-ka na duž izađe brže za nekih 3 sata jer je veći protok vode kroz nju, ali je lakse napraviti pritisak sa 75-com. Sve se to svodi na kolicinu goriva..::novac:: za pogon..:sreca:
 
kod mene se svi opredijelili za f90 i 110 ko god je uzeo f75 prodo je i uzeo f90 malo sam se raspitivo zasto je bolji svi su rekli mi kao bolji protok vode i brze zaljeva.
 
Najvažnije je imati dobar pritisak ( a time i protok) na tifonu , a na kraju ako nema dovoljno pritiska imaće manji zahvat i moraće najsporije da namotava jer na kraju možeš staviti manju diznu pa ako baš treba i manji top.
 
kolika treba biti razlika u pritisku ulaz izlaz
Zavisi koliki je pritisak u tifonu i kolike je debljine-duzine crevo to ima u tablicama od tih noviih tifona

- - - - - - - - - -

Neki ljudi misle kupim tifon i resio sam stvar bez predhodnog ispitivanja vode u bunaru ili drugo netreba kupovati tifon to je moj licni savet.Ja imam veoma dobro iskustvo u tome.Ima cak i nekih clanova ovde na forumu koji su kupili i posle par godina prodali tifon zbog nedostatka vode
 
Kod mene ima vode i gde je mogu rukom dohvatiti,a posle pola sata rada pumpe ode na nekih 10-11 m.U pitanju su bunari koji su dubine 15-16m i precnika bure od 200l
 
Nikola , kolko ti praktično baci vode po kvadratu kad vučeš tifon najsporije što može.
Drugo nešto me zeza tifonski top , radi normalno ali kad dodje na jednu poziciju , recimo jedno četvrt kruga , tu preleti brzo tako da nije ravnomjerno rasporedjena kiša . Top je neki nemam pojma , ima znak na sebi slično kao "Masserati" auto :haha: , i ono klatno mu je iznad i pomjera se lijevo desno a ne da udara vodu odozdo ?
 
Nikola , kolko ti praktično baci vode po kvadratu kad vučeš tifon najsporije što može.
Drugo nešto me zeza tifonski top , radi normalno ali kad dodje na jednu poziciju , recimo jedno četvrt kruga , tu preleti brzo tako da nije ravnomjerno rasporedjena kiša . Top je neki nemam pojma , ima znak na sebi slično kao "Masserati" auto :haha: , i ono klatno mu je iznad i pomjera se lijevo desno a ne da udara vodu odozdo ?
Momo takvu i ja krpilonciju imam sa topom koji glavi pa prebrzo ide taman nocu zaspim on se zaglavi,a za namotavanje neznam jer je vazdusno_Otprilike namota 250m za 8-10 sati
Zbog takvih z... planiram kupovinu novog tifona

- - - - - - - - - -

- - - - - - - - - -


- - - - - - - - - -


E to je moja Makedonska krpiloncija

- - - - - - - - - -

]

- - - - - - - - - -

 
Nazad
Vrh