Sistemi za navodnjavanje

Da malo osvežimo temu sa prošlonedeljnim poslom..
viewer.php
[/URL][/IMG]
viewer.php
[/URL][/IMG]
viewer.php
[/URL][/IMG]
 
Stvarno šteta što se kod nas ne ulaže u sisteme za navodnjavanje. Da se ja pitam ja bu uz sve reke vece kod nas napravio sisteme za navodnjavanje. da se do svake njive dovuče priključak a posle po njivi neka vlasnik razvodi tu vodu sam. Jeste treba para za to, ali neka drzava isfinansira to a seljak neka to vrati drzavi kroz proizvode koje će proizvoditi na njivi toj. Moj deda je sedamdesetih kupio i traktor i sve prikljucke a nije dao ni dinar. Platio je proizvodima.
 
Pozz...imam par pitanja pa bi vas zamolila da mi odgovorite

Imam tomosovu pumpu koju prikopcam na cijev i ta cijev je nabjena u zemlju 11 metara..do sinoc je pumpa besprjekorno radila i zaljevala oko 3 dunuma jagoda bez problema.
Sinoc smo je ukljucili i nije htjela da izbacuje vodu kasnije smo izmjerili dubinu vode ona je spala ispod 7 m i tako da mi je sad ova pumpa beskorisna.Novi mi je zasad jagoda tako da moram naci neko rjesenje.
Struje nemam na njivi isto tako nemam uslova da bi se prikopcali ni na gradsku vodu tako da mi jedino preostaje da trazimo motor koji imam jacu usisnu snagu.Od jutros zovem lokalne zastupnike za motore i oni mi rekose da ne postoji benzinski ili dizelski motor koji ce vaditi vodu sa vece dubine od 8 m a nama treba najmanje da ide 10 metara jer nam je tu nivo vode najsigurniji.

Imat li iko kakav savjet koju pumpu da kupim ako uopste postoje ?
 
Dida , dobro su ti rekli ne postoji motorna pumpa koja bi vukla ako visina vode pada ispod sedam, osam metara . Jedino rješenje ako nema struje da uradiš ko što ti je reko nikola , a to su kod nas prošle godine neki radili da bagerom ili ručno otkopaš rov oko cijevi i dole prosiječeš ulaz i pumpu spustiš u dubinu.
 
Dida ovo su dobri predlozi ali pre svega proveri koliko ti je sito visoko jer ako je oko 4 metra može se desiti da ti vuče falš vazduh kroz sito jer ga nivo vode ne pokriva pa pumpa nemože da povuče pre nego oštetiš cev a posle možeš i druge kombinacije
 
a koja je pumpa, i koliko vode u minuti prezimenjak? i odakle vuces vodu, iz nekog kanala?
Pogon je od Agregata, motor Deutz F3L2011 a pumpa je trostepena visokog pritiska Hidraulikus HMT G110-80.
Maksimalan protok pumpe je 1800 litara/min, a trenutno na slikama je najveća dizna 24mm 870 litara/min na 7.5 bara radnom pritisku na ulazu u tifon.
Vodu uglavnom vučemo iz bunara 3 i 4 cola ali ovde je iz Jegričke, samo što u kanalu nema vode za 10 sati rada izvukli smo svu vodu iz kanala...
Potrošnja agregata je između 4 i 5.5 litara dizela na sat, za tifon. A za cevi sa rasprskivačima Izraelskim 322 troši oko 2 litre na sat...
 
Dobar dan.Treba mi jedna pomoc oko navodnjavanja.Imam pumpu agromarketovu AM 1200.Pritisak 2.6bara protok 1200litra/min.Imam pestanovo crevo od 2.5cola ili ti precnik 75mm.Kako da na njega ugradim rasprsivace ili topove.Dali ima nesto sto se kupuje pa se busi crevo odredjenog precnika pa se dobija izvod.Unapred hvala svima
 
Ja sam na fi 50 ugradjivao plastičnu obujmicu i na sebi je imala urezan navoj za cev za rasprskivač mogu da uslikam kako izgleda ali neznam dali prave za fi 75 pa proveri dosta jednostavno ugraditi a nije velika investicija.
 
jel neko zna da li ima neki servis za hondine pumpe u srbiji? ili negde gde mogu kupiti bombinu za tu pumpu od 1000l (treba prijatelju)
mislim da sam video negde na forumu adresu ali sad ne mogu naci
 
@momosaric

Pročitao sam na 4 strani da imaš potapajuću pumpu od 150-200 lit./min i da imaš u planu i od 1000 lit./min. da li si je kupio ?
Ako je pumpa 4 cola tj. 100 mm u koliku minimalno cev može da se gurne? Tj. da li ceva ,sajla itd. povećavju sam prečnik pumpe.
Ako ti nije teško postavi neku sliku te pumpe ili neki link proizvodjača . Ima na istoj strani si postavio ali ne radi link.
U principu za moje potrebe mi treba ta veća pumpa ,ali sam ograničen zbog struje tj.imam agregat .
Trenutno zalivam sa Dmb Slap 800 ,ali zbog suše podzemne vode se povlače kao ni jedne godine do sada ,pa kad pumpa radi 5-6 sati nivo površinske vode je 7 met. i daje mali kapacitet.Nedovoljan za moje potrebe .
 
Sale
obično je pumpa od 4" mada ima i slabije od3" ja imam od 4 a izlaz na pumpi je 2" i daje 150lit,min a bunar mije 200mm a kolko sam čuo da moze da ude i u cev od 110 mm,i kod mene se povukla voda pa moraću spustiti nize pumpu jer pomalo vuče vazduh mada nije još opasno valjda će izdrzati još dva tri zalivanja
 
@skal

Ja sad sa Dmb-om i niskim niovom podzemnih voda imam 200 - 250 lit. ali to mi je malo . Gledao sam neke Grundfoss potapajuće ,koštaju ko suvo zlato. Zato sam prvobitno kupio Dmb-ovu.
 
Pošto je u buducnosti nezamislivo ostvariti visoke prinose bez navodnjavanja, ja sam odlučio da sledece godine kupim tifon i izbušim bunare pa da zalivam, ali nisam upoznat sa tifonima, dakle da počnemo od bunara, koji prečnik je potreban i koja dubina da bude, i naravno koji tifon uzeti i kako se krecu cene, ja sam razmisljao do 400m dužine, i ono što je najbitnije, dali je bolje kišno krilo, ili top.
 
Nazad
Vrh