Sistemi za navodnjavanje

Čekaj, nisam siguran da sam shvatio Miladine. Zalivaš samo dva sata dnevno?

Ili ti je potreban jači pritisak da napuniš trake koje pominješ? Ovo je za lagano, sporo zalivanje, ceo dan. Zapravo, non-stop da radi. A ne košta ništa.

Za one koji mogu da ovo upotrebe tamo gde imaju vodu a ne znaju kako da je izvuku.
 
Cyber , to je samo igračka , ili zanimljiv eksperiment. Čovjek ti je tri puta napisao da kolko mu treba vode i da to nije dovoljno.
Možda bi moglau ratarstvu , meni recimo treba bar 1mil lit dnevno , a i to je sitno :haha:.
 
Pozdrav Svima. Imam pumpu od 1100L/min, pogon elektromotor od 1,5kw(2880 okr/min), a ne mogu postići veći pritisak od 0,9bar.
Neznam kako da povećam pritisaak ili taj motor ne može više da postigne veći pritisak?
Voćnjak i ostalo povrće mi je oko kuće a najpovoljnije mi je navodnjavanje na struju.
 
Motor od 1,5 kw je slab za tu pumpu, treba ti motor od 4 kw, pogledaj hondin katalog 1100l/min gdje je motor snage od 5,5 ks.
 
Pozdrav svima,vidim da se jako slabo pise o navodnjavanju ratarskih kultura. Sta mislite o tome recimo koliko je isplativo navodnjavati kukuruz,soju ,psenicu kojim sistemima i koliko to podize prinos. Zanimaju me misljenja i iskustva ako ih neko ima pozdravljam vas jos jednom i posto je zemlje toliko koliko je ima a sve veca konkurencija mislim da se moramo okrenuti i postizanju sto vecih prinosa na sve nacine.
 
Zdravo.

Kupio sam crevo Okiten PE Petrohemije Pancevo 3/4" pa me zanima koliko su veze OKITEN--> prikljucak za KAP PO KAP sa ventilom-->crevo kap po kap pouzdane? Zanima me da li kada zatvorim sve ventile za kap po kap mogu na kraju okitena da otvorim ventil na bastenskom crevu i zalivam bastu pod pritiskom iz mreze bez opasnosti da ce procuriti na rupama u okitenu (kazu 14mm) na spoju sa prikljuccima za kap po kap?
Mislio sam da Okiten ide oko cele ivice betona i basti a da po potrebi busim i razvodim kap po kap.
P. S. Trbace mi dosta ventila,T profila i U profila za razvodjenje iz garaze da sam vec zazalio pomalo
P.S.S. Posto sam cuo da se kap po kap creva ne smeju uvrtati da li se moze kupiti neko cvrsce sa rupicam za navodnjavanje koje bih izuvijao po basticama gde je veca povrsina pa ne bih morao da kaci po nekoliko izvoda za kap po kap. Hvala
Aj sad
smile.gif
))

Hvala unapred
 
Zdravo.

Kupio sam crevo Okiten PE Petrohemije Pancevo 3/4" pa me zanima koliko su veze OKITEN--> prikljucak za KAP PO KAP sa ventilom-->crevo kap po kap pouzdane? Zanima me da li kada zatvorim sve ventile za kap po kap mogu na kraju okitena da otvorim ventil na bastenskom crevu i zalivam bastu pod pritiskom iz mreze bez opasnosti da ce procuriti na rupama u okitenu (kazu 14mm) na spoju sa prikljuccima za kap po kap?
Mislio sam da Okiten ide oko cele ivice betona i basti a da po potrebi busim i razvodim kap po kap.
P. S. Trbace mi dosta ventila,T profila i U profila za razvodjenje iz garaze da sam vec zazalio pomalo
P.S.S. Posto sam cuo da se kap po kap creva ne smeju uvrtati da li se moze kupiti neko cvrsce sa rupicam za navodnjavanje koje bih izuvijao po basticama gde je veca povrsina pa ne bih morao da kaci po nekoliko izvoda za kap po kap. Hvala
Aj sad
smile.gif
))

Hvala unapred
Ako uradiš rupe po propisu nema šanse da pritisak izgura napolje ventil i mozeš slobodno zalivati sa crevom i imaš isto one trake kap po kap al neznam im pravi naziv slična su ko okiten Tvrda i njih mozeš savijati kolko dozvoljavaju al ova creva obična kap po kap ne imaš na netu puno o tome i zašto ti to treba? štaće ti crevo ako koristiš kap po kap moraš malo detaljnije opisati problem da mi koji zalivamo mogli shvatiti koji tije stvarni problem i kako daga najjeftinije rešiš jer ako budeš se savetovo sa prodavcima onda ćeš proći dosta skupo
 
Skal,mnogo ti hvala na ohrabrenju. Sutra šaljem detaljnu problematiku u nadi da ćeš dati sugestiju. Već sam hteo da odustanem od okitena jer sam se plašio da će prnbiti na rupama gde spajam sa kap po kap. Nadam se da će i ovi ventili na prikljuccima za kpk izdrzati. Pozdrav!
 
Rajko , pisano je i o tome samo potraži. Na sadašnje cijene se definitivno isplati . Na iole većim površinama najbolji (naravno i najskuplji) sistem je centar pivot.
Sistem sa tifonima mi se sve više ne svidja , iako sam ga i ja poručio , rel skupo a opet ima dosta manipulacija . Za manje površine možda je bolje crijeva plus topovi (ko i do sad) , pa platiti nekog da pomjera. Ipak na ovoj cijeni nafte treba vidjeti ko god ima mogućnost , pa makar udruživanjem i ugovorom sa elektrom dovesti struju na njivu , to je ipak druga priča.
 
Ako uradiš rupe po propisu nema šanse da pritisak izgura napolje ventil i mozeš slobodno zalivati sa crevom i imaš isto one trake kap po kap al neznam im pravi naziv slična su ko okiten Tvrda i njih mozeš savijati kolko dozvoljavaju al ova creva obična kap po kap ne imaš na netu puno o tome i zašto ti to treba? štaće ti crevo ako koristiš kap po kap moraš malo detaljnije opisati problem da mi koji zalivamo mogli shvatiti koji tije stvarni problem i kako daga najjeftinije rešiš jer ako budeš se savetovo sa prodavcima onda ćeš proći dosta skupo

Evo slike dela baste,sledeca je skica (gruba izvinjavam se). Ovi te komadi za okitebn i kolena nisu skupi ali u kombinaciji sa ventilima dosta.
Smeju li kap po kap prelaziti jedan preko drugog kao na slici? Zato sam mislio da umesto njih na okiten kacim neka vijugava kao zmija posto su bastice siroke od 70cm do 1m. Duzine su im redom pocevsi od leve 2m, 2m (pa ugao) + 10m, 3m, 4m (pa ugao)+ 10m.
Ako prikljucak sa okitena na kap po kap izdrzava pritisak iz mreze kada pozatvaram ventile na kap po kap prikljuccima onda mogu koristiti crevo nasuprot izvora vode(na slici) za prskanje nekih drugih stvari u donjim bastama.

Aj sad:))) Hvalaaaa

---------- Poruka napisana u 09:33 ---------- Prethodna poruka je at 09:29 ----------

skica (gruba izvinjavam se)

---------- Poruka napisana u 09:36 ---------- Prethodna poruka je at 09:33 ----------

ne ide mi postavljanje
ioj6n8.jpg


---------- Poruka napisana u 09:38 ---------- Prethodna poruka je at 09:36 ----------

evo ide:)

35mhypz.jpg
 
Imam sledecu nedoumicu, planiram ove godine da posadim jagode na nekih dvadesetak ari. Duzina njive je 70 metara ali je nagib (ne nesto preterano). Pa me sad zanima da li bih mogao okiten crevo da postavim na pocetku ili na vrh njive i koji precnik okiten creva bih bio dovoljan?
 
pozdrav svima i ja imam jedno pitanje ,zna li neko gde bih mogao da nabavim usisno crevo za tomos pumpu.
hvala unapred.
 
Da li kod Tomos vakuum pumpe može da se izvadi semering (koji se nalazi odmah iza radnog kola) kada je skinuto samo radno kolo? Ne mogu da odšrafim ona četiri šrafa koja drže kućište, a ne znam da li smem na silu da čupam semering.

Hvala unapred.
 
Evo par slika koje sam napravio danas. Mozda budu od koristi nekom ko se ne razume ili ko prvi put koristi takav sistem. Prikazane su najbitnije dimenzije slavinice i zaptivne gumice za kpk sa okitena na kapajucu traku 16 mm.

dsc02804h.jpg


Zaptivna gumica i slavinica (primecujemo konus, vrat, stezni zavrtanj, slavinu i kraj za stazanje kapajuce trake - plavi zavrtanj sa unutrasnjim konusom i konusom na koji se navlaci traka)

dsc02801zb.jpg

Konus koji ulazi kroz gumicu u okiten: dno fi 14 mm, vrh fi 10 mm, visina konusa 7 mm

dsc02802kz.jpg

Debljina vrata ispod konusa 11,5 mm, duzina vrata 13 mm

dsc02805ha.jpg


Gumica sa krajeva ima unutrasnji precnik fi 12 mm

dsc02806g.jpg


na sredini ima suzenje na fi 10 mm bas tamo gde treba da prodje konus slavinice

dsc02803b.jpg

spoljni precnik je fi 16 mm
 
Nazad
Vrh