Sistemi za navodnjavanje

Треба да узмем неку пумпу за наводњавање из бунара. Од површине до нивоа воде је 2,7 метара, а дубина воде је 3 метра, укупно близу 6 метара. На површини нема нагиба. Најједноставније ми је да убацим неку потапајућу, само не знам колику снагу треба да има да би проток био око 2,5 кубика на сат? Максимална доставна висина би требало да буде 7 метара, чини ми се да је 6 метара мало?
Имам црева 3/4", да ли би се редуцирањем, рецимо са 1" смањила или повећала доставна висина? Да ли узети неку од ових јефтинијих пумпи, каква је трајност?
 
Ima li iko na forumu ko ima agrostrojov tifon sa ovim sistemom samonamotavanja. Kako sistem uopšte funkcionise. Pošto sam tifon kupio od unuka koji je nasledio tifon od dede i nije ga on koristio. Ako ima neko da mi objasni na kom principu radi ovaj Cilindar sa klipom.
Uv9lE.md.jpg
Uvra2.md.jpg
UvX7v.md.jpg
 
Imamo mi takav tifon. Radi na protok vode. Prikljucak sa ulaza u tifon se spaja preko filtera na gornji prikljucak tog cilindra a izlaz je donji prikljucak koji treba da bude slobodan. Namotavanje se podesava prigusivanjem izlaza vode iz cilindra slavinicom.

Послато са LG-H440n уз помоћ Тапатока
 
Imamo mi takav tifon. Radi na protok vode. Prikljucak sa ulaza u tifon se spaja preko filtera na gornji prikljucak tog cilindra a izlaz je donji prikljucak koji treba da bude slobodan. Namotavanje se podesava prigusivanjem izlaza vode iz cilindra slavinicom.

Послато са LG-H440n уз помоћ Тапатока
Koliko bara treba da Bude ptitisak vode da bi cilindar funkcionisao. I rci mi dal neko vrsi popravku tih cilindara ako gumice nisu ispravne. Hvala unapred
 
Na 2bara radi sigurno. Ispod toga ne znam. Mi smo ga koristili sa dmb dizelkom. Najbolje da ga prepakuje neki hidraulicar mada nije komplikovano.

Послато са LG-H440n уз помоћ Тапатока
 
Ajduk Agrar iz Despotova radi sa el pumpom i tifonom ali ima i frekventni regulator za štelovanje brzine motora i regulaciju pritiska i protoka
 
Ajde da i ja nešto napišem.
Kupio sam "layflat" creva da bih zalio beli luk. Pre i posle sadnje. Nepokislo oranje. 5X100m poljskog, tankog (8.000 din/100m preko KUPUJEMPRODAJEM i 100m turskog debljeg (11.500din/100m). Prvo sam kupio 300m i vukao ga duž njive dužine 600m. Izlomio ga i iscepao. Oko 5% fabrički "piški".Na crevo od dva cola ce ne može montirati pocinkovan element od 2" nego 6/4". Vatrogasne spojke odgovaraju. Zaključak: "layflat" razvuci i ne pomeraj. Uzumbao fi 14mm (nabavio sam klasičnu zumbu od 13, a ne od 14, nemojte ni kupovati klešta za 4.000) i montirao izvode 1/2" za prskalice. Vetar duva, raznosi prskanje u jednu stranu, zaustavlja prskalice. Skupe, metalne se pokazale lošije od plastičnih (750 protiv 350 din) koje se lakše okreću. Na kraju zazimilo i zasnežilo, ostadoše creva na njivi. Da li sam nešto pomogao luku? Videće se.
 
Poslednja izmena:
Sa kojim motorom pogonis pumpu, tj koliko ks ima, i kolika ti je potrošnja u odnosu na "bačenu" količinu vode po kj? I koliki pritisak teras na pumpi, i na tifonu?
Do sad sam zalivao sa topom, ali hteo bih da kupim kišno krilo zbog soje.
Ovakvo kišno krilo?
f05fe419d73541638d4aa45b55c42fef.jpg
 
Pumpu smo terali sa imt-om 539 na nekih 1200-1400obrtaja,na 3 bara.
Pre 3 god sam uzeo agregat Deutz 49ks i rovatti 3 stepena pumpa,prodao sam krilo jer nemam sa kim da je prenosim i montiram pa sad ssmo topom zalivam,
Sto zbog soje krilo? Ja zalivam topom soju od 24-28 dizne,zavisi do bunara. Idem od 6-9bari,potrosnja 4-5L/h. Soju zalivam od 15-25L/m².
 
Sad sam dobio odgovor, za to kišno krilo što sam naveo, potreban je protok od 1500l/min, što obezbeđuju veći tifoni, min fi 100. Posto ima velike rasprskivace kao rendžer/linear. A i samo kišno krilo je bas skupo.
Kako nemas sa čim da premeštaš kišno krilo? Ova sad se montiraju na tifon, i sklope krila, kao stranice. Barem ova manja do 40m. Ovo sto sam ja gledao se posebno vuče i teško je preko 2t, a zahvat skoro 80m.
Iz razloga sto soja više voli orošavanje, a i kišno krilo ne sabija toliko zemljište kao top kad se ide sa većom količinom vode odjednom. Prilikom zalivanja topom, soja mi malo i polegne, dobro kasnije se ona uspravi, ali ne znam dal I to utiče na rod.
Ovo oko potrošnje, to na sat mi bas nije pomoglo, jer ne znam koliko ti vremenski treba da zalijes 1kj sa 25l/m2. Kod mene se kretala potrošnja ovako, koliko vode izadje po m2, toliko potrošim i nafte po kj. Znaci za oko 35l/m2 kiše, toliko nafte potrošim po 1k.j.
Pumpu smo terali sa traktorom od 130ks i 105ks i tu je ta navedena potrošnja. Nisam probao sa 85ks samo. Dok je IMT 542 trošio mnogo više, nego sa ona dva navedena. Na pumpi je pritiska bio oko 8bara. Nismo smeli veći pritisak jer mi od pumpe do tifona ide jedno 10-25m creva sa brzim spojkama, pa hoce da se razlete na sastavima gde su šelne. Iz razloga što mi se tifon ne nalazi odmah do pumpe.
Najbolje je ubaciti onaj podzemni sistem kap po kap, ali je preskup...
 
Ja sam imao giampi rampu,to je iz segmenata koji se nakacuju na toranj i imao sam dizne 6mm... Pogledaj tu rampu na youtube... Treba mi od prilike za 25l/m² 15 sati ako je dobar bunar,ali hvatam 100 redova na 70cm,nisam nikad probao zalivati jedno kj pa da testiram tako potrosnju...
 
Nazad
Vrh