Sistemi za navodnjavanje

Zavisi od modela topa ,Ranger ide i na male tifone i na velike,Quasar isto tako generalno od 100e pa navise zavisi od modela kao i proizvodjaca ,Ja sto sam postavio to su italijanski topovi proizvodjaca SIME
 
Znaci,za 200-300 evra bi mogao da se kupi neki sasvim solidan top koji bi radio na postolju (bez tifona)?
 
Moze sigurno zavisi sta ti treba ,koju kolicinu vode treba da izbaci,koje proizvodjac treba da sednes sa nekim i odaberes top ili odes kod nekog i vidis kako se koji model pokazao
 
Nikola i ja imam isto makedonca fi 75mm, 286 m dužine. Jel i tvoj isti ili je manji? Kupio sam ga pre 10ak dana pa ako imas neko uputstvo za njega dobro bi doslo.

- - - - - - - - - -

Momo takvu i ja krpilonciju imam sa topom koji glavi pa prebrzo ide taman nocu zaspim on se zaglavi,a za namotavanje neznam jer je vazdusno_Otprilike namota 250m za 8-10 sati
Zbog takvih z... planiram kupovinu novog tifona

- - - - - - - - - -

- - - - - - - - - -


- - - - - - - - - -


E to je moja Makedonska krpiloncija

- - - - - - - - - -

]

- - - - - - - - - -


Nikola i ja imam isto makedonca, fi 75mm dužina 286 m. Jel i tvoj isti ili je manji? Ako imas neko uputstvo bilo bi dobro.
 
Našao sam uputstvo, al siguran sam da imam bar još jedan primerak, koji vam mogu poslati poštom. Vodu vučem iz kanala, ali već par godina tifon nije upotrebljavan, jer su kanali prazni. Pumpa je Agrostroj Ljubljana, 1100 litara, sa izvanrednim reduktorom. Pogonim je sa 539 na 1100-1200 obrtaja motora. Ćale je sa njim dosta radio, on ga poznaje u dušu. Mi smo ga kupili tada novog dosta povoljno, al ruku na srce, to je sranje od tifona.
 
Našao sam uputstvo, al siguran sam da imam bar još jedan primerak, koji vam mogu poslati poštom. Vodu vučem iz kanala, ali već par godina tifon nije upotrebljavan, jer su kanali prazni. Pumpa je Agrostroj Ljubljana, 1100 litara, sa izvanrednim reduktorom. Pogonim je sa 539 na 1100-1200 obrtaja motora. Ćale je sa njim dosta radio, on ga poznaje u dušu. Mi smo ga kupili tada novog dosta povoljno, al ruku na srce, to je sranje od tifona.
Bolje i takav tifon nego nikakav. Prosle godine bi odradio dobar posao. Ja imam majevicku kardansku pumpu od 1000 l u min, i zalecovu VTP 12. Planiram iz bunara da vucem vodu. A sto se tice uputstva mozemo se dogovoriti na PP.
 
Pozdrav.
Da li ima neko iskustva sa ovakvim sistemom za zalivanje?
Koristi se za vrtove i parkove.
Kakva su Vasa iskustva?
z0060-prskalica-u-radu.jpg


GA250-0235_pop-up_sprinkler_s80.jpg


z0061-prskalica-u-neaktivnom-polozaju.jpg
 
Pozdrav kolege. Ima jedna molba, da li neko moze da izracuna kolicinu vode koja protekne kroz cevi f-50 ,f-70 i f-90 pod pritiskom 5-7 bari i duzina cevi srednja 150 m. Cev bi bila plastika ili aluminijum. Hvala unapred. Mislim da ce mnoge interesovati.
 
Pozdrav kolege. Ima jedna molba, da li neko moze da izracuna kolicinu vode koja protekne kroz cevi f-50 ,f-70 i f-90 pod pritiskom 5-7 bari i duzina cevi srednja 150 m. Cev bi bila plastika ili aluminijum. Hvala unapred. Mislim da ce mnoge interesovati.

Nemojte da vas mrzi da ovaj malo duži tekst pročitate. Već sam na jednoj temi pokrenuo priču o programu koji računa pad pritiska. Jbg kvalitetan program košta al postoje razne on line besplatne verzije- sumnjive tačnosti.

Fi 50mm je spoljni, a fi 46mm je unutrašnji prečnik (bitnija stavka) Peštanove HDPE cevi koja sigurno izdržava oba ta pritiska. Da bi znao neki protok kroz cev moraš da poznaješ brzinu kretanja vode kroz cev. Skala Greeen preporučuje da brzina kretanja vode u razvodnim cevima sistema za navodnavanje bude 1,5 m/s, to jest postoji širi interval je (1,2-1,8m/s). Za tu brzinu i taj unutrašnji prečnik dolaziš do protoka od 150 l/min. Ako je cev na potpuno ravnom terenu, pritisak se gubi samo na trenje vode o zidove tako da pad pritiska od početka do kraja cevi (150m) iznosi 0,81 bar. Dakle, ako je na početku cevi 5 bar na kraju će biti 4,19 bar, ako je 7 onda 6,19.
Međutim ako je cev uzdignuta to jest pod pravim uglom u odnosu na površinu Zemlje dakle ide uvis 150 m onda je pad pritiska mnogo veći 15 bar + 0,81 bar= 15,81 bar. Zašto 15? Zato što uzdizanjem vode na visinu od 10 m gubiš 1 bar, drugim rečima 10 m vodeng stuba vrši pritisak od 1 bar. Na sav taj ogroman gubitak pritiska dodaj i gubitak usled trenja 0,81 bar koji je stalno prisutan. Pa ako pumpa na izlazu ima 5 (odnosno 7 bar) ona sigurno neće uspeti da savlada onih 15,81 bara i voda će se nalaziti negde na visini 50 do 70 m. To jest takva pumpa će vrteti vodu u svom radnom kolu, ako je centrifugalna.
Ako posmatraš sa druge strane to jest da vodu spuštaš sa visine od 150 m onda ti je pritisak dobijen na sledeći način: 5 bara (odnosno 7) daje pumpa recimo, pa 15 bara daje visina od 150 m i 0,81 oduzima trenje vode o zidove. Dakle dole na kraju cevi bi imao 5 bar + 15 bara - 0,81 bar =19,19 bar.

Možda ovo sve izgleda zbunjujuće jer ima dve vrste pada pritiska ali kad se jednom zeznete biće vam jasnije posebno ako vas taj "eksperiment" košta... ::novac::
 
Poslednja izmena:
Kolega ako moxe jos xa f 70 f90 i da je brzina vode u crevu 2,2 m/s i naravno radi se o horizontalnoj podlozi. Jos jednom hvala.
 
Ako uzmeš Peštanovu HDPE cev fi 70 mm, unutrašnji prečnik je 64,6 mm. Za brzinu od 2,2 m/s protok u cevi je oko 437 l/min. Pad pritiska od početka do kraja cevi je 1,1 bar.

Za fi 90 je unutrašnji prečnik 83,4 mm i za brzinu 2,2 m/s, protok je 722 l/min, a pad pritiska od početka do kraja cevi je 0,79 bar.
 
Danas sam zvao dve firme koje se bave prodajom tifona i dogovorio se sa njima da mi pošalju specifikaciju i predračun.
Uglavnom u obe sam tražio 400 m dužine, fi 90 sa topom i kardanskom pumpom.

Čekam ponudu pa da ih obiđem.Uglavnom trebaju za parcele veličine 3-5 jutara puna duž .
Naravno ako ne bude subvencije sačekaće neko bolje vreme.
 
Danas sam zvao dve firme koje se bave prodajom tifona i dogovorio se sa njima da mi pošalju specifikaciju i predračun.
Uglavnom u obe sam tražio 400 m dužine, fi 90 sa topom i kardanskom pumpom.

Čekam ponudu pa da ih obiđem.Uglavnom trebaju za parcele veličine 3-5 jutara puna duž .
Naravno ako ne bude subvencije sačekaće neko bolje vreme.
Jel imas bunare,kanale na njivama?
 
Evo odgovor ,da se ne ponavljam.
http://poljoinfo.com/showthread.php?2265-Bitne-stvari-pri-kupovini-tifona!!!/page3jeInače
Inače bušenje ovakvih bunara košta oko 800-1000 eura.
Nisam samo pričao sa bunardžijom ako nema dovoljan kapacitet za punjenje "bazena" da li može deblja cev.
Mada mislim da ne bi trebalo biti problem.
Imam trenutno parcela koje mogu odmah navodnjavati.Nadam se da će zaživeti program o navodnjavanju jer naš atar ceo može da se zaliva ima kanale na svakoj duži i naslonjeni smo na kanal DTD.
 
Nazad
Vrh