Kukuruz 2015

U četvrtak sam posejao kukuruz, površinski sloj se dobro prosušio i odlično spremio dole je bilo malo tvrdje i vlažno. U petak popodne povaljao i isprskao acetogalom i terbisom. A onda je u subotu jedno pola sata pljuštalo neverovatno voda na sve strane komšiji je nosilo lukac i krompir iz bašte po putu. Meni nije ništa odnelo ali je na dobrom delu ležala voda

E sad me plaši pokorica koja ce se uhvatiti sigurno, imao sam loša iskustva već. Da li smem kad se malo prosuši prodjem drljačom lagano i da li ce imati efekat ono prskanje ako ga budem sad čačkao opet
 
U četvrtak sam posejao kukuruz, površinski sloj se dobro prosušio i odlično spremio dole je bilo malo tvrdje i vlažno. U petak popodne povaljao i isprskao acetogalom i terbisom. A onda je u subotu jedno pola sata pljuštalo neverovatno voda na sve strane komšiji je nosilo lukac i krompir iz bašte po putu. Meni nije ništa odnelo ali je na dobrom delu ležala voda

E sad me plaši pokorica koja ce se uhvatiti sigurno, imao sam loša iskustva već. Da li smem kad se malo prosuši prodjem drljačom lagano i da li ce imati efekat ono prskanje ako ga budem sad čačkao opet
Sto se prskanja tice neberi brigu to je sve OK,a cim prosusi probaj plitko drljacom proci ili samo rotorima od drljace ili setvospremaca!
 
Ovo mi je četvrta godina zaredom da mi ubije voda kukuruz. Dva puta pole setve odmah udari pljusak i zabetonira ga odozgo a prošle godine mi se izlila reka i poplavila dva dana posle setve. nije odnela ali je ležala voda i uvatilo debelu pokoricu. Dok ga prosušilo on već počeo nicati i ja ga ostavim. nalazio sam klicu krenula lepo pa smotala i osušila se jer nije mogla da probije a nešto je i strulo.
Planiram lakom drljačom leskovačkom da predjem ovlaš ionako su zubci potrošeni i zreli za zamenu i da hoću ona neće duboko
 
I ja tako sejem njive nepravilnog oblika i pšenicu i kukuruz. Jedan marker dole i udri. Mnogo je lakše za branje beračem posle jer ima dosta njiva sa trouglovima i ćoškovima
 
Posejani Pioneer-i T56, 0865, 0725, 0412, 9175, A79 i Dkc 5276 i 6101 ...
2r71r1l.jpg

2nu6jvl.jpg
 
Slavko znas da te volim kao sina kog nikad nisam jos imao,ali te molim penji se u kabinu i pusti baabu nek slika,odmeni mu stare kosti. :osmeh:
 
Mahom stariji ljudi seju tako i nije nikakav problem da sastav bude u sredini parcele...delovalo mi da ce se sad takva setva omalovaziti, jel i kod takvog manevrisanja nema niceg pogresnog, al ako nikad u zivotu niste videli takvu setvu ondak nista...
 
Ni meni nije jasno sta smeta setvi u krug!!! Pa zar ko nema markere na hidrauliku treba da sidje na svakom kraju da pusti i dize cas jedan cas drugi marker???!!! Sto rece talianu kod nas 99% se seje u krug. Nista neobicno!
 
Juče sam uz put video likove kako seju kukuruz u krug,ne sejalicu uz sejalicu. :sta:
Nije to tako strasno ko sto sto izgleda, naprotiv cak vrlo prakticno, napr. njiva nepravilnog oblika, do komsije prilicno prljavo te ako se ukrstaju redovi ne mozes kvalitetno oparati itd. prilikom probiranja do komsije dolazi do obaranja komsijskg reda i mozda neprijatnog divana.
 
Nazad
Vrh