Kukuruz 2015

Uzbrao sam koj klip za kuvanje ,već je "omatorio". Dekalb 5276,ona dva dana sa košavom su ubrzala zrenje.

dscf3585.jpg


dscf3586.jpg


dscf3588.jpg
 
Ja se sad vratio iz obilaska.Ono sto obecava prosecan visegodisnji rod je DKC 5276 i 5222 kao i pionir 9911.Ostalo mi je jos da obidjem pionir 0725 iz najranije setve.Ono sto vise u moje njive nece uci je definitivno Syngenta.Mogu da se ljute i promoteri i svi ostali ali to je katastrofa naspram ovih prethodno navedenih.Pisem iskreno kako jeste i nemam nista od toga da jedne hvalim ,a druge kudim.
Po meni su ove godine pun pogodak rane setve ranijih grupa zrenja sa manjim kolicinama osnovnih djubriva ,a vecim kolicinama azotnih djubriva.
 
Juče i danas išao u obilazak. Situacija je šarena. Juče nisam nosio mobilni pa nema slika tog dela hibrida.

Mikado se najlošije drži. Podgoreo je do klipa ali klipovi nisu loši. Ićiće komplet u silažu jer za to je i namenjen, po nekoj računici ima još desetak dana fore.
Turtop, isto posejan za silažu, zasad dobro izgleda ali je mnogo kasnije vlatao i klipovi su u samon začetku. Videćemo šta će biti od njega.
P0412, malo podgoreo, klipovi osrednji, biće nešto a koliko teško je proceniti.
ZP606, jako se dobro drži ali stablo i klipovi ostali mali.
P0725, izuzetno se drži, klipovi dobri, skoro svaki tera 2. Oduševljen sam hibridom, videćemo koliko će izdržati.

XzS4f5E.jpg


eE50Aoc.jpg


I na kraju stricov Riđan, uz minimalnu agrotehniku, izgleda fantastično. Malo je podgoreo u zadnjih nedelju dana ali je izgurao odlične klipove.

8mll3N1.jpg


K2jSJtc.jpg


Što se tiče mog kukuruza, sav je sejan 19.4 na 23,5cm. U jesen nije dobio ništa, pre kultiviranja 150 kg/kj UREA-e. Malo se mučio dok je nicao jer je setveni sloj bio dosta suv ali je skoro sav izašao. Bar kod nas se neće poniviti 2012-a jer se dobro oprašio ali će rod biti mršav ako ne bude neke ozbiljnije kiše uskoro.

Neko je pitao za Mikado i branje. Prošle godine mi je preostalo od silaže Mikada pa smo ga brali. Verovatno zbog izuzetno kišne godine ali svaki je bio pokvaren. To što smo obrali sam morao odmah da krunim i predam, nije mogao ići u čardak.
 
@Pajac, i ja sam ove godine kupio jednu s.j. Mikada, posejan je izmedju AS160 i b23 i mogu da kazem da me sramota da ga gledam, tanak, izgoreo, klipcic mali, nije za nista u poredjenju sa drugim, a istog dana je sejan i sve isto dobio (ista parcela).. Za sada mi se svi pionirovi hibridi odlicno drze i AS-ovi su za svaku pohvalu...
 
NS6140 nije podgoreo. Završena oplodnja. Sejan na 23,8 cm. Njiva koju smo proletos počeli da radimo. Prvo smo posejali repu, pa smo je presejali kukuruzom 30. aprila. Nisu neke slike, neki su se jebavali na strnjiki pored, pa sam okinuo poslednju sliku na brzinu i otišao kući, jer smo završili tretman od cerkospore. Što se tiče agrotehnike, osnovno đubrivo ništa, samo urea na proleće. Predusev pšenica.


 
@talianu

Mislim da je hibrid glavni razlog tako dobrom stanju. Stric nije hteo da ide na njivu pa mi je samo ostavio seme kad sam sejao moje. Tako da je posejan isto kao i moj, isto rastojanje, isti dan. Prihranjen je jednom, rasipacem, oko 200kg UREA-e na 3kj. To je bilo strasno videti kako ga je oprljio al se oporavio. Na toj parceli je inace kukuruz na kukuruz otkad se ja secam, minimum 15 godina.
 
Slike od juce.

AS 54 sejan 18.4.2015 na 22.8cm



AS 72 sejan 15.4.2015 na 24.5cm


Rajfajzen Uliks sejan 18.4.2015 na 22.8cm



Pionir P0412 sejan 18.4.2015 na 22.8cm







Nasao sam na 2-3 mesta ovakvu situaciju, da li su to mogli misevi da urade ??

Situacija ovde se ne moze nazvati katastrofalnom (2012 je bilo mnoooogooo gore, ne ponovila se nikad), ali nije ni najbolja. Bice to dosta losije nego prethodne godine a negde u rangu sa 2013 verovatno.

Asovi su se drzali dobro dok ih nije zeznula vruca kosava, koja bas ume da pravi probleme u tom delu atara.
Uliks i Pionir su na mnogo boljem zemljistu i udaljeni na nekih 1200-1300m vazdusnom linijom od Morave, pa su zbog toga mnogo manje podgoreli i znatno ce popraviti prosek.
Svuda je islo predsetveno 250kg/ha, bez osnovnog. A gde je AS 72 izvuceno je nesto stajnjaka jesenas.
Prijatno me iznenadio Uliks velicinom klipa za svoju FAO grupu. Videcemo rezultate na jesen.
Kako je krenulo s proleca, obecavalo je dosta ali su zadnjih 15 dana pokvarili dosta toga. Ali u u svakom slucaju bice kukuruza, samo dosta manje i sa sitnijim zrnom. Ali stoka se nece buniti.
 
RAIFFEISEN ULIXXE, sejan 21.04 na 24 cm. Jesenas zaorano 100 kg. MAP-a po Kj, i u spartanju 100 kg/kj SAN-a. Drzi se dobro, nego upale divlje svinje, pa napravile malo stete.

img20150725064210.jpg


img20150725064308.jpg


img20150725064325.jpg


img20150725064410.jpg


img20150725064437.jpg


img20150725064517.jpg
 
NS6140 nije podgoreo. Završena oplodnja. Sejan na 23,8 cm. Njiva koju smo proletos počeli da radimo. Prvo smo posejali repu, pa smo je presejali kukuruzom 30. aprila. Nisu neke slike, neki su se jebavali na strnjiki pored, pa sam okinuo poslednju sliku na brzinu i otišao kući, jer smo završili tretman od cerkospore. Što se tiče agrotehnike, osnovno đubrivo ništa, samo urea na proleće. Predusev pšenica.


Ako ste presejali repu kao sto kazes, zar njoj niste bacili predsetveno mesanog?
 
Alaj je ovaj tamno zelen. Stajnjak ili veća količina azotnih đubriva ili je dobio malo ladne vode? :osmeh:

- - - - - - - - - -

evo i mog zp 606 na najboljoj zemlji. slike su od večeras
nagoreo je
cam00248.jpg

cam00249.jpg
 
Nazad
Vrh