Kukuruz 2015

Ja kad sam ti reko žicar ti se naljuti . Sad je korjen slab a vidi se da je zemlja koja u ovo doba oće kišu svaki dan . Izgleda da i nije bilo kiše nešto . Strpi se malo i moli boga za kišu.
 
Momo ,na koji post se odnosi tvoj komentar ?
 
Poslednja izmena:
Šta je tu bio pred usev?
Kukuruz je predusev,prolecno oranje,baceno NPK kroz sejalicu+KAN i pre 7 dana jos jedna doza KAN-a 300kg.

Momo,zicar nije,nisam lud,znam sta je imao sam iskustva,video bi a kopao sam,nemoze celu njivu u FULL-u da uhvati zicar,vlage ima pale su dobre kise ovih dana,samo je povrsinski suvo,evo i sad pada lepa jesenja kisa,pocela je odmah posle ovog slikanja.
Komsijska njiva (levo)ZP666 ide kao lud sa 300kg KAN-a i nista vise.Bilo bi i kod njega zicara ali nema,zdrav je ko dren.
 
Ajd i ja da se umesam, mozda ima nekog mikro ili makro elementa u suvisku. Kada je radjena poslednji put analiza zemljista? Mozda je nesto poremeceno pa su hraniva blokirana.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
vec su krenule
wp20150625001.jpg
wp20150625002.jpg
wp20150625003.jpg
wp20150625004.jpg
wp20150625005.jpg
wp20150625007.jpg
Da li moze protiv ovoga sa Fastacom i u kojoj kolicini??
 
Na Mirka sam mislio Kiraj , tvoj kukuruz može da ima problem samo sa cijenom nisačim više :osmeh: . Zikabog ima tu suviška sigurno Aluminija ili možda željeza to vidim odavde nemora analizu da radi , možda ima i nematoda ali opet na žičar tipujem kao osnovni problem . Nek fino proba sledeće godine neki dobar hibrid zaštićen fabrički na pola takve slične zemlje a pola bez zaštite pa da vidimo onda nek pokaže slike .

Ps. , ne reče Mirko jesi li postavljao neko NPK ili MAP djubrivo u sijačicu ?
 
Napisao je da je bacio i NPK.
Tata danas uplatio Ureu pa narednih dana da ospartam i prehranim i ovu moju muku, pa sta mu Bog da:osmeh:. Imam oko 2ha agrisa(koji za divno cudo i ne izgleda toliko lose kako sam mislio da ce biti) i 1ha Pioneer-a koji je veoma kasno posejan, ali rekao bi da lepo napreduje.
 
Zikabog ima tu suviška sigurno Aluminija ili možda željeza to vidim odavde nemora analizu da radi , možda ima i nematoda ali opet na žičar tipujem kao osnovni problem . Nek fino proba sledeće godine neki dobar hibrid zaštićen fabrički na pola takve slične zemlje a pola bez zaštite pa da vidimo onda nek pokaže slike .

Pa eto ga glavni problem. Zato i i mora toliko djubriva da koristi. iskoriscenje tog djubriva je izuzetno malo. Trebalo bi se razmisljati u drugom pravcu i okrenuti djubrivima sa dodadtkom MPPA koja su prilagodjena za kisela zemljista. Evo sta kaze internet:

''MPPA je dodatak đubrivima koji omogućava
fosforu i kalijimu da ostane lakopristupačan
biljkama do devet meseci od vremena unošenja
đubriva u zemljište. MPPA sprečava vezivanje
H2PO4- jona sa jonima aluminijuma, gvožđa i
kalcijuma, time se efikasnost mineralnog đubriva
tj.stepen njegovog iskoriščenja višestruko
povećava''.

Znam da su dosta skupa, ali mislim da bi se isplatilo vise nego bacati 1000 kg/ha osnovnog +azotnog.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Ps. , ne reče Mirko jesi li postavljao neko NPK ili MAP djubrivo u sijačicu ?
Baceno je NPK kroz sejalicu,pa je bacen KAN pa je sad opet bacena dobra doza KAN-a pa je pala dobra kisa.Ako u roku od 7-10 dana ne bude promene na kukuruzu na bolje,sve ovo ce da ode pod brazdu u zelenom stanju.

Burazer zapeo da mi dotera 3-4 kamiona satracionog mulja iz secerane da razbacimo na ovu njivu zbog kiselosti zemljista.Ja i nisam bas nesto odusevljen tim predlogom....sta mislite(ako uopste znate sta je to:osmeh:)
 
Uzmi to obavezno poboljsace ti ph zemljista. Probaj da malo po internetu proceprkas o djubrivima sa dodacima za bolje usvajanje makroelemenata. To ti je, po meni jedna od glavnih mera-dati biljci djubrivo koje moze da koristi. Po slikama se vidi da ti je kukuruz ''gladan''.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Taj saturacioni mulj je ustvari čist kreč sa dodatkom pepela od koksa koji je bio u mešavini koks-kamen. Taj čist kreč ustvari nije u datom trenutku uspela voda da spere i zagasi da bi se dobilo krečno mleko. Trebalo bi uz ph da uz to dođe i određen deo kalijuma.
 
Kalijuma nasa zemlja ima i viska.Fosfora nam fali ali nesmemo da bacamo MAP zbog daljeg zakiseljavanja zemlje tako da su nam preterano suzene mogucnosti izbora djubriva....

- - - - - - - - - -

Satracioni mulj je dzabe u Pecincima,naplacuju samo utovar(bilo je 120din od tone)
 
Mirko malo zelenisnog djubriva zaoravaj i poneku tonu stajnjaka pa za 10 godina bice bolje.Ko bude ziv dotle.
Na takvo zemljiste samo suma moze lepo da uspeva i samo gubis vreme sa ratarstvom.
 
Imate kalijum ali je blokiran aluminijumom i gvozdjem to je problem. Postoje NPK djubriva sa dodacima koja se koriste na kiselim zemljistima.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Mislim da kalijum nije blokiran,Sljiva raste kao luda a ona je veliki potrosac kalijuma.

- - - - - - - - - -

Mirko malo zelenisnog djubriva zaoravaj i poneku tonu stajnjaka pa za 10 godina bice bolje.Ko bude ziv dotle.
Na takvo zemljiste samo suma moze lepo da uspeva i samo gubis vreme sa ratarstvom.
Sumi smo jeb..mater,ni ona vise ne raste tako brzo,valjda lanac-ulje od motorne testere.Ali raste bagrem kao lud,nemozemo da se odbranimo od njega:osmeh:
 
Nazad
Vrh