Kukuruz 2015

Potpuno se slažem sa kolegom steve , ništa za dodati , to kad je bilo malo zrna na klipu često je drugi problem , a ako je bilo 2011 ili 2012 onda je vrućina i vriuće noći više nego zlatica .
Što se tiče diabrotice kao leptira-bube , Dkc hibridi su u prednosti zbog jako duge svile koja brzo naraste tako da ima dovoljno da diabrotica jede a da opet bude oplodnje.
 
Ima je podosta kod nas. Pioner kida,zp doosta manje. Jedan kolega ima na tabli od 25 lanaca napad,a nemoze nista da radi velik kukuruz.
 
Taj je loše oprašen,ne verujem da su toliko mogli polena i svile "pojesti" verovatno je bilo i drugog razloga za loše oprašivanje npr,temperatura...
2012 godine, na jednoj parceli od 3 jutra gde inače ima takvog peska ubio se za malterisanje, tu smo na celoj njivi navrli jednu kantu od jupola sve izgorelo...
 
Pitanje je koliko odraslih jedinki po biljci mogu da mu nanesu stetu.Ja sam gledao na secercu ovegodine ima ih jako puno po svili i svu su izgrickali.Ali to je verovatno jer je sladak i jos nema kukuruza koji su izbacili svilu.Meni je cudno te godine bilo kako samo nas da takav bude.
 
@mirko 015
Vec su ti odgovorili ljudi. Moze psenica posle pika. Ogranicenje su svi sirokolisni usevi (suncokret, soja, repa). Secam se neke diskusije gde cak i 2 godine nakon pika ima umanjenje prinosa sirokolisnih kultura. Ukoliko sejes samo psenicu i kukuruz onda je ok da ga koristis.
Mi sejemo posle kukuruza prskanog Peakom soju. Nisam primetio da joj nesto fali:sta:. Prinos soje je kao i kod ostalih u kraju.

Danas dosao da psartam i prehranim onaj moj Agris koji su mi mnogi savetovali da ne sejem. Nisam bio u mogucnosti da bacim NPK, nego kad je prskan dobio je kristalon i od tada lepo krenuo sa rastom. Iako izgleda mali(a uopste nije), ne moze da se sparta jer ga lomi traktor. Sta cu, uzmem od rodjaka kolica i samo sto sam isterao 2 vrste poce kisa. U roku od 15 minuta (dok sam sklonio djubrivo pod supu i usao u traktor poceo je jak pljusak u trajanju od oko 20 minuta. Kukuruz izgleda lepo, samo je los na jednim uvratinama(do puta) koje uvek slabo radjaju jer je tu ubijena zemlja Zao mi onog sto sam izlomio i one uvratine sto sam izgazio(one bolje). Sutra ako ne pada kisa, ima da nastavim sa kolicima, a dalje je sve u Bozijim rukama:ppozdrav:
 
Voleo bih da se u diskusiju ukljuce ljudi koji imaju iskustva.

Pa ja imam isto iskustva , imamo diabroticu već jedno pet-šest godina , nekad više nekad manje , daleko veća šteta kad je veliki napad larve ispod zemlje pogotovo kad je suša . Bubice ako baš totalno podbriju bradu ili svilu do kraja a to da se desi trebalo bi bar dvadesetak na svakoj biljci . Kažem u prednosti su tu neki hibridi kao npr dkc kojima svila tolko brzo raste da nestignu da pojedu .
 
Ovde nema dijabrotike ali je zato kukuruzni plamenac urnisao parcele sa kukuruzom.
ja sam moj oprskao i sve ih ubio :osmeh:
11141141_10202909883868109_6032227650942679696_n.jpg
10414893_10202909884428123_4312616202005144412_n.jpg
10177859_10202909884468124_8896907516008907837_n.jpg
 
Ne mogu da ga prskam.Preko 2 metra visine i počeo da odseca rod.Dogodine će kanda ići insekticid uz hemiju za korove.
 
@Tomic Toma
Ne znam iz prakse u soji. Znam samo da repa posle pika ne raste. Calisto takodje, s tim sto je calisto selektivniji od pika. Od syngente samo banvel nema zemljisno dejstvo. Najbolje je probas pola njive pik, pola neki herbicid bez zemljisnog dejstva (Banvel, Laudis), pa posejes dogodine soju.
 
Ako ideš samo sa Peakom bez dodavanja nekog drugog herbicida bolje nemoj ni prskati.Ne skida pomoćnicu(kereće grožđe)čak je maltene prihrani i onda imaš lepu igranku prilikom skidanja kukuruza.
Ne brini se po pitanju soje.Koristili smo Peak par godina na parceli gde se rotiraju kukuruz i soja.Nije nikada bilo problema.
 
Jesi lomio kukuruz ?
Krila dignem na visinu od 1.8metara od zemlje,imaju 15 metara i pokrivaju oko 22 reda a opkoračim 3 reda a to je oko 6%.Kukuruz se sav digne sem tamo gde sam zašetao i pregazio točkovima a to je manje od 3%.Matematika je jasna crva nije ni bilo :haha:Sutra ću da uslikam 7 dana posle prskanja
 
Koji si preparat koristio, piretroid ili Coragen? Takodje da li bi imalo efekta prskanje u nekoj ranijoj fazi preventivno mozda?

Mislim da si i prosle godine radio prskanje, pa nam prenesi iskustva, ocigledno su dobra cim si se ponovo odlucio za tako nesto, ali cisto da se zna.
 
Nazad
Vrh