Ciscenje kazana za rakiju

reggacci

Član
Učlanjen(a)
7 Dec 2011
Poruka
794
Lokacija
Kikinda
Da podelimo iskustva

1.Cime
2.Kako
3.koiko cesto
4.hemijskim sredstvima ili rucno

itd itd
 
Ajd da se i ja pridruzim temi :osmeh:

Kazan perem masnom sodom (NaOH).Sipam u kazan 100l vode i dodam 1kg sode (mesam dok sipam).Upalim vatru i cekam da procuri na lulu.Posle prospem i naspem cistu vodu i ponovim postupak(naravno bez sode).Na kraju isperem kazan i to je to_Ovo radim svaki put pre prepeke i kad prelazim sa jednog voca na drugo.
Spolja kazan perem limuntusom i vodom dok je jos vruc (kad zavrsim sa pecenjem )
Mozda je ovo komplikovano i sporo ali dok ljudi ne vide sta izadje iz kazana posle ovakvog pranja......
 
Pajo super mogu ti reci, ako si tako pedantan recimo ja skoro isto tako radim samo sto stavljam veci procenat kausticne sode.
Jedno pitanje da li u tabarci ostavljas vodu ili to radis na suvo.
 
Ratko ja bar tako radim ,otprilike dvadesetak minuta pustam paru, i onda gasim sve ,pa rasklapam pa cetka i krpa,pa onda ponovo cista destilacija vode, i to je to sa moje strane.
 
Ratko ja bar tako radim ,otprilike dvadesetak minuta pustam paru, i onda gasim sve ,pa rasklapam pa cetka i krpa,pa onda ponovo cista destilacija vode, i to je to sa moje strane.

Da li ovo "čista destilacija vode" znači da se tabarka pre toga napuni vodom. Uradili smo kao što je napisano na kazanu koji nikada nije čišćen na ovaj način već samo sipanjem čiste vode u "aparat". Sve što je izašlo iz njega je bila čista voda, nikakve prljavštine nije bilo.
 
ne tabarka se ne puni vodom, mislim na onaj deo vode koji se sipa da bi ohladio destilat - ta voda se ne sipa kod pranja
 
Detaljno pranje kazana vrsi se pre njegove upotrebe, posle njegovog duzeg stajanja, pre nego sto se pocinje sa destilacijom prevrele komine i kada se prelazi na prepek.
Ovo takodje vazi i u slucaju kada se prelazi sa destilacije prevrele komine od jedne na destilaciju prevrele komine od druge vocke.

Vinsku sodu ili kako je jos zovu, kristalna ili kalcinisana (Na2CO3) ili soda za pranje burica, rastvoriti mlakom vodom (30-40C). Napravi se 10%-tni rstvor, u 10 litara vode rastvori se 1 kg sode.
Rastvorom napuniti parovodnu cev i hladnjak, koji je prethodno zatvoren na izlazu plutanim zatvaracem, ili na neki drugi nacin i ostaviti da odstoji 1sat. Moze se ostaviti i duze, nista ne smeta. Kod hladnjaka i kod parovodne cevi, rastvor moze biti i 5 %.
Za to vreme u kazan nasuti cca 10 litara 10%-tnog rastvora i trljati ga sa sundjerom za sudove ili cetkom detaljno. Takodje istrljati i kapak. Posle toga se detaljno ispere mlazom hladne vode, sve dok voda ne bude potpuno cista.
Posle sat vremena iz hladnjaka se ispusti rastvor sode a onda se pristupi njegovom ispiranju hladnom vodom sve dok iz njega ne potece cista voda. Zatvoriti cev na izlazu rukom pa kada se napuni vodom, naglo pustiti da voda iscuri i sa sobom povuce eventualne zaostale taloge.
Parovodna cev se cisti kao puscana cev. Provuce se kanap kojim je vezan sundjer i onda dvojica vuku napred nazad sve dok se ne ocisti dobro. Na kraju se ispere hladnom vodom.
Sada se u kazan, ako je zapremine 120 litara, sipa cca 80 litara vode (po mogucstvu kisnice) a moze i bunarska ili iz vodovoda, ali da se dobro isperu vidljivi tragovi kamenca na kraju. Posto se kazan sklopi, zalozi se. Ovde je tabarka potpuno prazna. Saceka se da na lulu, posto voda provri izlazi para nekih 5-10 minuta a onda se tabarka napuni vodom. Pustimo da se destilise cca 30 litara vode i time je proces pranja zavrsen. Kazan se rasklopi i ispusti se preostala vruca voda i dobro se ispere hladnom vodom. Tako isto i parovodna cev i hladnjak.

Ako kazan nije ovako nikada opran, napuniti parovodnu cev i hladnjak i ostaviti da prenoci, pa onda ujutru kreniti redom sa ribanjem kazana, kapka, parovodne cevi,...

Pranje izmedju dve destilacije:
Kazan se svaki put pere mlazom ciste vode. Kapak se skine dobro oriba cetkom, sundjerom a zatim ispere hladnom vodom. Parovodna cev se ispere hladnom vodom i svaki put se istrlja sundjerom uz pomoc kanapa. Kazan ne smeta svaki put trljati sundjerom detaljno, a ako se vrhovima prstiju sa donje strane poklopca-kapka, oseti nesto slicno kao sto je vostani premaz, obavezno je detaljno ribanje unutrasnjosti kazana. Ako nema premaza, dovoljno je istrljati svaki treci kazan. Hladnjak se na izlazu zatisne rukom i onda se nekoliko puta puni cistom vodom i naglo prazni.

Spoljne povrsine se ciste tako sto se 10%-ni rastvor limuntusa, nanosi na mlake bakarne povrsine a onda se samo obrise suvom krpom.

Deluje komplikovano, ali nije. Kad se jednom ovo uradi, to posle ide samo po sebi, rezultati ce biti vidljivi i uvek cete imati zelju da ga detaljno izribate.
Zapamptite, nema dobre rakije bez besprekorno cistog kazana.
I naravno ovako treba raditi za sebe i ne treba robovati broju kazana po danu. Recite da li ste imali priliku da vidite da neki kazandzija koji to usluzno radi, ovako pere kazan. Ja nisam nikada a skoro niko od njih to i ne radi, ne zato sto misle da ne treba, vec zato sto ne znaju. E zbog njih sam ja sebi kupio kazan.
Ziveli!!!
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svim ljubiteljima Vesele Mašine. Imam jedni pitanje za Vas. NA dnu tabarke mi se pojavio dobar sloj rdje pa me zanima kako da je uklonim a da ne ostetim dno tabarke i aparat u tabarci?

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh