Glavnicavo žito

paracinac

Član
Učlanjen(a)
8 Dec 2009
Poruka
546
Lokacija
Savac-Paracin
E ovako imam nekih 50 000kg zita kuci lagerovano na hali i sada dosao mi neki kupac i nasao je glavnicu u zrnu u psenici nije se rasturila vec je u zrnu.Sta mogu da radim sa njom sada posto ovaj nece da uzme dali je neko imao taj problem ja sam prodao neki deo niko nije pravio problem a sada kada sam bolje pogledao ispalo je da stvarno ima glavnice u psenici dali to nekako moze da se odvoji trijerom ili kako vec i dali svi prave problem kada kupuju psenicu dali je to stvarno toliko opasno za mlinove?Hvala svima koji mogu da mi pomognu!!
 
Odg: Glavnicavo zito

vrlo je opasno! ovde se takva pšenica prodaje ribnjaku po znatno sniženoj ceni...
Smrdljiva snijet pšenice je gljivična bolest koju uzrokuju gljivice iz roda Tilletia spp., a u Hrvatskoj je do sada utvrđena samo jedna vrsta Tilletia tritici. Ovo je odavno poznata bolest pšenice i javlja se jedino u područjima gdje se sije netretirano sjeme ili je kakvoća tretiranja loša. Bolest u potpunosti uništi unutrašnjost zrna, koje je ispunjeno crnom prašnom masom hlamidospora, a jedino perikarp, usplođe zrna, ostaje očuvano. Ova bolest pšenice u prehrani ljudi i životinja izaziva toksikoze praćene probavnim i živčanim poremećajima, alergijskim reakcijama i astmatičkim oboljenjima. Već tri snetljiva zrna smljevena s tisuću zdravih daju tamno neupotrebljivo brašno neugodna mirisa. Zaraza pšenice je moguća samo dok prvi list ne izbije iz rukavca, pa stoga sve što može ubrzati vrijeme nicanja i početni razvoj pšenice ne pogoduje razvoju bolesti. To znači da se u sjetvi trebamo držati optimalnih rokova i pravilne dubine sjetve. Za razvoj bolesti najpogodnije su temperature zraka između 5 i 10 celzijevih stupnjeva. Ako dođe do zaraze, ona se ne primjećuje do klasanja pšenice kad se uoče simptomi: klasovi ne cvatu, duže zadržavaju plavozelenu boju, nakostriješeni su i uspravni, sjeme je tamnije, kraće i okruglo pa su i pljevice razmaknute. Osjeća se neugodan miris po ustajaloj ribi. Bolest se vrlo brzo širi i zahvaća i neke druge žitarice (ječam, raž, triticale) i korove. Gljivična prašina u zrnu ima životni vijek od petnaest godina, a dvije do tri godine u tlu.
Izravno i najučinkovitije sprečavanje širenja ove bolesti je upotreba fungicida u tretiranju sjemena. Tretiranje se ne može obaviti u "kućnoj radinosti", već u poduzećima za doradu sjemena. Mjere zaštite od širenja bolesti su posebno stroge, jer sve troškove na njenu suzbijanju snose oni na čijim se površinama bolest pojavila. Pored toga tri godine na tim se površinama zabranjuje sjetva pšenice i drugih domaćina smrdljive snijeti. Ne zaboravite da se u sjetvu pšenice kreće s deklariranim sjemenom!

P. Š.
 
Odg: Glavnicavo zito

Jel ima neki ribnjak tu kod tebe, znam da su oni uzimaju, ali obično malo plaćaju.
 
Odg: Glavnicavo zito

pa ima kod tebe u ečki...
meni je najbliži u iđošu..15-ak km..
 
Odg: Glavnicavo zito

Ima kod mene nekoliko, :D ali je čovek iz Paraćina, neznam da li mu se isplati da dolazi ovamo, a ovi iz Ečke nisu neke ažurne platiše.
 
Odg: Glavnicavo zito

iskreno, nisam čuo da neko ima glavničavo žito godinama, tako da sve što znam, datira iha-haj...
paraćinac, nemo' se zayebavaš da nekom to uvališ k'o ispravno...
u slučaju težeg trovanja, mog'o bi nekog nositi na duši...
ako se doboro sećam tu dođe i do halucinacija...
 
Odg: Glavnicavo zito

Znam da ga je bilo možda pre 15-tak godina kad su ljudi nekoliko godina zaredom ostavljali seme na tavan. Ako imaš gde Piroćanac odnesi negde na analizu, u neki institut ako nekog poznaješ možda taj nije upravu.
 
Odg: Glavnicavo zito

Koliko se ja sećam,po priči starijih,postoji neko gljivično oboljenje slično glavnici a potpuno je bezopasno.Ipak ti to lepo sve proveri.
 
Odg: Glavnicavo zito

ja sam paracinac ne pirocanac i kod nas dosta ima glavnice a meni je seme semensko bilo nije sa tavana sadjeno tako da neznam sta je problem!
 
Odg: Glavnicavo zito

proveri dobro dali je glavnica pšenice ili gar pšenice-to nije isto a ljudi to mešaju,ja sam se pre par godina svađao na tu temu jer nisu hteli da mi prime pšenicu,a na kraju se ispostavilo da je kako sam ja rekao gar pšenice.pozz :ppozdrav:
 
Odg: Glavnicavo zito

miroslavjovanovic78@gmail je napisao(la):
proveri dobro dali je glavnica pšenice ili gar pšenice-to nije isto a ljudi to mešaju,ja sam se pre par godina svađao na tu temu jer nisu hteli da mi prime pšenicu,a na kraju se ispostavilo da je kako sam ja rekao gar pšenice.pozz :ppozdrav:
objasni razliku.pozz
 
Nazad
Vrh