Poljo wiki KWS uljana repica
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 20 od 26

Tema: Priprema i korištenje gnojiva od kunića

Član Toma13 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Poruka
    206
    Zahvalio se
    13
    Zahvaljeno 16 puta na 14 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Priprema i korištenje gnojiva od kunića

Pozdrav! Zanima me koristi li itko izmet kao gnojivo i ako da u kojem obliku? Negdje sam naišao na podatak o tekućem gnojivu ali ne sjećam se više koji je bio sistem pripreme!
    Ludim smatraju onoga čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine...

Administrator novii avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Poruka
    7,515
    Tekstovi u blogu
    102
    Zahvalio se
    1,162
    Zahvaljeno 1,008 puta na 584 poruka
    Downloads
    261
    Uploads
    127

Odg: Priprema i korištenje gnojiva od kunića

Ja koristim, ali naj jednostavniji način, znači sve na jednu gomilu, pa na proleće uz voćke.

Novajlija
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Poruka
    4
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Kažu da je kuneće gnojivo jedno od najboljih za držanje glisti. Ja sam u bašti ogradio jedno parče 1,5 sa 1,5m i tolike visine, 4 stuba a okolo neke daske, stim da na jednoj strani može donji deo u visini oko 0,5m da se skloni da bi se kompost mogao vaditi a gornji deo da stoji netaknut i da klizne dole u prazninu koja se izvadila. Držao sam i piliće sa prostirkom od slame ili piljevine, pa sam i to ubacivao, sav baštenski zeleniš i pokošenu travu. Pri svakom čišćenju se samo nabaca na vrh sav materijal i pokrije najlonom da bi se zadržala vlaga, ako je jako toplo i suvo pomalo i zalivati.Posle izvesnog vremena su se pojavile gliste u donjem delu, a i ubacio sam dve čaše glisti za pecanje. One su sav taj otpad lepo preradile u prvoklasni humus, žena je uvek imala dobru zemlju za saksije,za pecanje je uvek bilo glista koliko treba čak i za prijatelje, a ostalo je i za djubrenje bašte.

Novajlija
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Poruka
    72
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

ja sipam u bure i nalijem vodom i za par meseci imas tecno gnojivo tj kasasto kao griz

5. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku dario bulic na ovoj poruci:

Milojkoo (27-09-17)

Novajlija
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Poruka
    76
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 6 puta na 5 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Djubrivo od kunica je tri puta vrednije nego stajnjak.U literaduri postoji preporuka da se 1 kg prostre na 1 metar kvadratni.Najbolje je ovo ponavljati nekoliko puta godisnje i nije potrebno da ga preradjujete.
    Na ovaj nacin se koristi u nekim zemljama , a najvise u Francuskoj kod proizvodnje cveca ,ali odgovara svim kulturama.
    Postoji i drugi nacin djubrenja zalivanjem , tako sto se tri kilograma djubriva rastopi u 100 litara vode , a posle nekoliko dana ovim rastvorom se zaliva.

7. Sledeći 2 korisnici su se zahvalili BOJANSD na ovoj poruci:

Milojkoo (27-09-17), Zaki&zone (21-07-14)

Novajlija
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Poruka
    3
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Nadam se da ova informacija nije zakasnela.
    Izmet kunica ima siroku primenu u poljoprivredi nekih evropskih drzava, jer je za 1,5 puta jace od standardnog gnojiva, pri cemu sadrzi i druge materije koje recimo fosforna djubriva ne sadrze.
    Nacin spravljanja jeste da se mesa sa vodom obogacenom sa jos nekoliko materija, pri cemu sav taj postupak rastvaranja kuglica izmeta trajedo 30 dana. Nakon toga, normalno se rasprskava ili poleva na bilje. Koristi se dosta u cvecarstvu, gljivarstvu, vinogradarstvu i vocarstvu. Delimicnu primenu ima, istina, i u gajenju glista i puzeva.

Član
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Poruka
    125
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

E jos kada bi postojala organizacija koja nosi djubrivo od tebe to bi bilo super.

To sam video u serijalu "Dirty Jobs". Organizacija koja uklanja djubrivo sa farmi, nosi ih na svoje placeve i tamo radi odgovarajuce procese, pustaju mikroorganizme da odrade svoj posao. Oni dobiju kvalitetno djubrivo, a za uzvrat farmerima besplatno odnose visak djubriva. Ili cak placaju neku sumu farmerima za to djubrivo, nisam tacno siguran.
    Love, peace & cheese

Novajlija
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Poruka
    76
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 6 puta na 5 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Kao sto sam i pre pisao mogu i da garantujem da je djubrivo kunica efikasno , za mnoge kulture , probao sam uporedno sa vinovom lozom i u basti i efekat je uocljiv .
    Pokusajte , uz malo strpljenja (1-2 godine) , dobicete carobno tlo za skoro sve biljke.
    Ipak pazite da do zila ne dodje nepreradjeno djubrivo , jer sam na taj nacin izgubio nekoliko badema.

Član Sremac022 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Poruka
    334
    Zahvalio se
    54
    Zahvaljeno 28 puta na 28 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Pošto se bavim akvaristikom,znam dobru caku za bolje napredovanje bilja u akvarijumu!!!
    Samo skupite klikere od divljeg zeza,ali baš divljeg(ne divlji koji je uzgajan u kavezu)
    Ostavite klikere da se osuše(15-20dana)da izadju neki nepotrebni toksini.
    I to je to.Imate prirodnu djubrivo bombu.
    Ps.stavlja se ispod podloge(peska,šljunka itd)i traje do 1god.u zavisnosti koliko bilja imate!

pozdrav
    Nit sam debo,nit sam mali...Al samSremac pravi!!!

12. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku Sremac022 na ovoj poruci:

SIMOVIC (23-01-12)

Član
    Datum pristupanja
    May 2014
    Poruka
    105
    Zahvalio se
    29
    Zahvaljeno 23 puta na 22 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ja sam kunice (Belgijski orijpasi, sampioni, maticno jato nabavljeno od Jan Vote iz Backog Petrovca) jos pre tridesetdve godine. Stajnjak sam bacao u kantu za djubre i nisam razmlsljao o njegovom svojstvu jer sam lh cuvao u gradu.Jednog dana je dosao moj prijatelj inace doktor koji ima vikendicu u okolini grada. Kad je video kunice odmah ml je doneo gomilu dzakova plasticnih da unjih spremim stajnjak od kunica i tek sam tada saznao koliko je to djubrio kvalitetno jer ga je on bacao onako direktno iz dzaka na vocke, cvece i englesku travu koja je bila fenomenalna.
    Elem posle toliko godina, jedna cerka udata, sin se ozenio, najmladja cerka polazi jesenas u srednju skolu, ja sam otisao u penziju .Supruga i ja smo odlucili da pocnemo sa uzgojem kunica,japanskih prepelica, koka nosilja,ukrasne zivine i naravno tu ulaze i brojleri za zamrzivac.Posto smo dobili kucu na selu planiramo da kompletno predjemo u selo i vec smo renovirali objekat gde ce mo odgajati kunice. Ovih dana idem po materijal za kaveze. Umedjuvremenu sam redovno sam pratio forum i vido sam da dosta kunicara koristi stajnjak kunica od koga dobija humus.Negde sam procitao dase uzmu neke tri ili cetiri kante-burad ukojima se ubaci stajnjak kunica i kalifornijske gliste. Pa ako neko zna molio bih za pomoc i objasnjenje kako da tu napravim. Ajde forumasi ukljuci te se uovu problematiku.

Član
    Datum pristupanja
    Jun 2013
    Poruka
    262
    Zahvalio se
    2
    Zahvaljeno 58 puta na 54 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ja vec 20.godina koristim kaliforniske gliste koje razlazu djubrino od kunica i stvarju humus.Kada ocistim kaveze dubrivo bacam u deo koji sam ozidao 1.5 x 1 x 1 m.povrsine dole beton.Kada je duzi period susa zalivam ga vodom povremeno,preradjeno dubivo/hunus/bacam u vrt i za cvece delim prijatekjima kome treba,Trenutno imam 8 priplodnih zenki i 2 muzjaka a tovnih 40 komada.

15. Sledeći 2 korisnici su se zahvalili Vruljanin na ovoj poruci:

Milojkoo (04-11-17), Zaki&zone (11-07-14)

Član crni tekir avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Poruka
    2,163
    Zahvalio se
    293
    Zahvaljeno 276 puta na 227 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ja sam djubre od kunica bacao u jednu veliku rupu kod zapustenog zadružnog objekta i nakupilo se tu za oko dve traktorske prikolice djubriva.Pre par dana sam asovom podigao malo djubreta da nadjem koju glistu za pecanje i da ne poverujete- sve se crveni od glista.....Odakle su se stvorile ,pojma nemam ali nemas gde iglom da ubodes gde nema glista...
    Nije sve tako crno,rece dzelat.Samo ti je marama preko ociju.

Novajlija
    Datum pristupanja
    Jul 2014
    Poruka
    9
    Zahvalio se
    33
    Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Iz zemlje drug. Inace gliste zive u zemlji. :)
    Kod stajnjaka, recimo od krava, teze udju gliste kada je frizak. Kada sazori djubre, udju i u njega samo sto to potraje. U svakom slucaju, bolje je napraviti "rupu" iliti djubrovnik u zemlji i ne betonirati da bi gliste sto prije usle. Naravno, nije lose imati krov da kisa ne ispira i da bude hladovina ljeti...

18. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku Barbarianac na ovoj poruci:

crni tekir (09-07-14)

Član crni tekir avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Poruka
    2,163
    Zahvalio se
    293
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Kod mene je ovo mesavina djubreta od kunica i od golubova.....Taman cu sledece godine imati dobar humus za žardinjere a malo da obradujem i voćnjak i vinovu lozu.

Član
    Datum pristupanja
    May 2014
    Poruka
    105
    Zahvalio se
    29
    Zahvaljeno 23 puta na 22 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Planiram da drzimo hajkome, jer koliko sam video sa foruma da su trenutno broj jedan sto se tice mesa. Ja sam vec stupio u kontakt sa Pajkom koji je po meni ok' lik i jos sam dobio neke savete od njega. Video sam jos na forumu da Slavica-Sladjana iz Zeleznika ima lepih linija hajkoma i nabavio sam njenu e-mail adresu pa cu stupiti u kontakt s njom. Supruga hoce da uzmemo i par becki plavih koji su stvarno prelepi samoneznam ko ih cuva negde bize Nisu ili cemo morati po njih kod Megija. Ja se malo udaljih od teme pa se izvinjavam. Jasno mi je ovo za gliste i humus ali jos nisam dobio odgovor na pitanje sto se tice pravljenja humusa u tim kantama koje su slozene jedna na drugu i izbusene da gliste predju iz preradjenog humusa u drogi stajnak same da bi ga preradele. U svakom slucaju hvala svima na informacijama.

Član
    Datum pristupanja
    Jan 2015
    Poruka
    515
    Zahvalio se
    117
    Zahvaljeno 93 puta na 60 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    A je l neko zna nekoga ko djubre od kunica koristi za djubrenje malina?

Član
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Poruka
    102
    Zahvalio se
    21
    Zahvaljeno 43 puta na 28 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Citiraj Citiram: kurjakbb Pogledaj Poruke
    A je l neko zna nekoga ko djubre od kunica koristi za djubrenje malina?
    Ja djubrim kupine i maline,prevrelim naravno.

Član crni tekir avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Poruka
    2,163
    Zahvalio se
    293
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Kurjak brate,kod mene u djubrivu ima i jaja (golubjih) zar ne?

Član
    Datum pristupanja
    Jan 2015
    Poruka
    515
    Zahvalio se
    117
    Zahvaljeno 93 puta na 60 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Cuh da su ta golublja jaja dobra da se zemljiste obogati kalcijumom A i da maline budu priblizno iste velicine kao jaja

25. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku kurjakbb na ovoj poruci:

crni tekir (14-02-15)

Član crni tekir avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Poruka
    2,163
    Zahvalio se
    293
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Kod mene maline i jesu bile kao jaja......ali od vrapca pa su zbog toga zavrsile,onako kako su zavrsile (ti znas druze kako )

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja