Plasman povrca

Erwin

Član
Učlanjen(a)
22 Feb 2011
Poruka
346
Lokacija
Novi Itebej
Kome prodati proizvod....?

mislim da ova tema biće isto zanimljiva,jer proizvođač sve će da uradi da bi proizvodio kvalitetnu robu.Ali treba to i prodati! KOME? (pijace, marketi, izvoz) Proizvođač uvek dobija najmanju cenu a nakupci,trgovci uzimaju profit!!!

Pa kome vi prodajete robu, dali izvozite...?
 
Pa naravno mi mali nemamo šanse da izvozimo,a ovi tajkuni to znaju i lepo zarađuju. Kako sam čuo negde i Ruse stalno prevare pa oni stopiraju uvoz i sve ostane nama,zato mislim i cena paradajza bilo tako nizak. A na pijaci već sve zatrpano.
 
mislim da ova tema biće isto zanimljiva,jer proizvođač sve će da uradi da bi proizvodio kvalitetnu robu.Ali treba to i prodati! KOME? (pijace,marketi,izvoz) Proizvođač uvek dobija najmanju cenu a nakupci,trgovci uzimaju profit!!! Pa kome vi prodajete robu? dali izvozite...?POZZZ


О којој врсти робе говорите? Нека повртарска култура или....?
 
I ja se slazem sa vama da kad udjemo u EU da smo na..ali,jer takve uslove za proizvodju retko ko moze ispuniti!!! jedino opet(veliki)proizvodjaci! i sto -kornelius- kaze je istina.
sto se pijace tice ne da je zatrpano ,nego BAS. a cene:sta: ko pre 10 god.

---------- Poruka napisana u 19:24 ---------- Prethodna poruka je at 19:21 ---------

. a gorivo i djubriva .....i ostali inputi su skuplji za 200%
 
Poslednja izmena:
Ma ljudi samo opusteno ,pa videite da ta EU nije raj na zemlji i da njihov sistem ima mnogo nedostataka(a uhvatio ih je sidrom bivse JUGE znaci raspad je neminovan sad da li ce se grci odvojiti od nemaca ili spanci od italijana uopste nije bitno ali je sigurno)Sami moramo napraviti sistem koji funkcionise, da roba koja se proizvede moze da se proda po realnoj ceni a ne ko ove godine da se pola pokloni....
 
Тако је ,то си лепо казао.Сами МОРАМО да направимо систем који добро ради и да помно пазимо да се не појави какав мућак .Причао ми је један паор преко "плота" да је и код њих било хаоса а када су се удружили неки су мало мућкали.Но одмах су по систему Сицилијанаца применили одмазду и више није било искакања.Држава се није мешала када се сазнало о чему се ради.Сада све функционише цакум пакум.
И још нешто,ова наша држава мора да престане да буде држава срамно ниских и нередовних надница и безобразно високих цена.
 
Ljudi, sto ne gledamo problem prodaje iz malo drugacijeg ugla?! Kazi te mi vi kako je lakse nesto prodati? Kada prodajete sami 10 kg (neke robe) ili 100 kg vise vas? Zar je tesko UDRUZITI SE!!! Ako vam tesko pada za stalno vi se udruzite trenutno dok ne prodate robu(proizvod) pa podelite zaradu na ravne casti. Zaboravite na predrasude, na lose odnose sa komsijom, rodjakom.....jer svima je u interesu da zarade, tako da gledaj te udruzenje kao mogucnost da lakse prodate, da ste zasticeniji a u krajnjem slucaju vise glava je pametnije od jedne!
 
Ja bih da dodam po koj komentar na par poslednjih par poruka,mislim da nista novo nije receno sto vec vecina nas ne zna ali jedino sto bih voleo da cujem je neki komentar tj.recept za udruzivanje poljoprivrednika da kazem (malih) sa 2,3 pa i vise plastenika ovo pitanje se vise odnosi na poruku@Agroekonomista jer ta rec UDRUZIVANJE koliko ja mogu da primetim kod njega nije problem,svako tumaci na drugaciji nacin,ja ga konkretno zamisljam kao zadrugu sa hladnjacom koja mora biti,dva ili tri da kazem jaca coveka sa jacom vezom i dobrom vijugom koji ce raditi posao valjano na procenat ili dobru platu,pritom ne zaboravimo da trebaju silni papiri za izvoz osim ako se podrazumeva da se roba prodaje unutar Srbije a mislim da je ima dovoljno.....!Za to treba dosta para i vremena,a sa druge strane kad se pogleda proizvodjac koji ima 2ili3 plastenika nema para ni rasadu da kupi a ne da ulaze u otkupnu stanicu i hladnjacu nego ce svoju robu malo po malo i prodavati gde stigne,a pritom i da nismo svi sa iste teritorije,nisam hteo da duzim puno imam jos nekih planova koje nisam izneo nesto i za kasnije,zato bih zamolio da mi ukratko bilo ko objasni kakav bi to recept bio za kvalitetno UDRUZIVANJE bez posledica.Pozdrav
 
Poslednja izmena:
Da bi sve to uspelo treba vise od 2-3 plastenika.Prvi i glavni uslov po meni je osnovati zajednicku proizvodnju.Kada svi uloze pare u jednu stvar tada imaju i interes da to izguraju do kraja.Primer za to je Zelena Basta iz mog sela i Zelena Zvezda iz okoline Leskovca.A sto se tice nekog iole ozbiljnijeg izvoza treba imati jedno 10 hektara plastenika pa pricati o tome.Drugi nacin za izvoz je da postoji otkupni centar u jakoj proizvodjackoj sredini ali to ima nekih drugih mana.O kojoj proizvodnji mi pricamo,ako u Leskovcu dodju Rusi i otkupe 50 tona paradajza cena skoci duplo i njih vise nema,odu na drugu stranu gde imaju stabilne cene i konstantnu ponudu.
 
Da bi sve to uspelo treba vise od 2-3 plastenika.Prvi i glavni uslov po meni je osnovati zajednicku proizvodnju.Kada svi uloze pare u jednu stvar tada imaju i interes da to izguraju do kraja.Primer za to je Zelena Basta iz mog sela i Zelena Zvezda iz okoline Leskovca.A sto se tice nekog iole ozbiljnijeg izvoza treba imati jedno 10 hektara plastenika pa pricati o tome.Drugi nacin za izvoz je da postoji otkupni centar u jakoj proizvodjackoj sredini ali to ima nekih drugih mana.O kojoj proizvodnji mi pricamo,ako u Leskovcu dodju Rusi i otkupe 50 tona paradajza cena skoci duplo i njih vise nema,odu na drugu stranu gde imaju stabilne cene i konstantnu ponudu.
Slazem se sa svim sto si rekao,sto se tice tih 50tona paradajza,male proizvodjace koje smo pomenuli na pocetku sa 2ili3 plastenika mogu da proizvedu minimum 1tonu a sigurno vise,sto znaci da malo veci proizvodjaci koje pominjemo a znam neke samo u mom kraju mogu i po par tona da izguraju neke kulture sto znaci da par njih guraju tih 50tona udruzeno i naci robu nije neizvodljivo,komentarisali smo par puta na tu temu ali resenja nije bilo treba dosta vremena i para a pare tesko izvuci i kome toliku robu prodati a ne izvoziti jer ovi tajkuni sa marketima jedini veci otkupljivaci kod nas ubise svu cenu pocece i dzabe da dele,slazem se vezano za zadrugu jer tako jedino moze ozbiljnije da se postigne plasman i proizvodnja a naravno i cena samo ako se nadje pravi dogovor,ali mislim da danasnja situacija u drzavi ti ne ostavlja lufta da nesto pokusavas jer ti je fakticki svo vreme ispinjeno kao i novac a situacija je toliko rizicna da bilo sta pokusavati sada je veliki rizik,ne znam na kom principu rade ljudi u Leskovcu i koliko je proizvodjaca udruzeno kad njim to funkcionise i kako?Da ne bude kako samo krivimo drzavu ali u svakom slucaju je ona glavni pokretac,pustanje slobodne trgovine sa Turcima koji nas ubijaju na pocetku i na kraju godine kao i Makedonci ne vidim sta je ona konkretno ucinila za poljoprivrednika i te subvencije o kojima se prica veciti problem jedne godine isplacuje jedne ne i uvek novi uslovi,totalno ne zainteresovana,mislim da bi malo trebala da se bavi sa poreskim olaksicama u pocetku kako za proizvodnju tako i za prodaju i neki potsticaj za udruzenja(zadruge) pa kad krene nesto da se okrece porez normalno.Vreme ce pokazati gde smo i sta smo jer se kod nas jedino nesto vidi na par godina koliko kod nas to brzo funkcionise.Pozdrav
 
sasa j
Ovo je mnogo lepa tema i treba je sto vise razraditi i postovati.
Voleo bih da mi odgovoris na neka pitanja.
Ti mali proizvodjaci sa2-3plastenika za koliko vremena mogu da proizvedu tonu paradajza(ipak je paradajz najatraktivniji pa hajde neka bude on).Pazi tonu kvalitetnog paradajza a ne neznam cega vec.Evropa nece krupan paradajz znaci kada se spakuje da bude cetvorka.
Ti sto mogu po par tona da izguraju isto za koji vremenski period to mogu da urade?
Koliko po tebi i po svima vama treba da ima pod plastenicima da bi kao individua bio iole veliki proizvodjac ili ako je lakse koliko biljaka paradajza da radi?
Iz cele te price iskljuci drzavu jer niko nikom ne pomaze na lepe oci.Pokreni izvoz pa onda trazi pomoc od drzave.
 
Ovo je mnogo lepa tema i treba je sto vise razraditi i postovati.
Voleo bih da mi odgovoris na neka pitanja.
Ti mali proizvodjaci sa2-3plastenika za koliko vremena mogu da proizvedu tonu paradajza(ipak je paradajz najatraktivniji pa hajde neka bude on).Pazi tonu kvalitetnog paradajza a ne neznam cega vec.Evropa nece krupan paradajz znaci kada se spakuje da bude cetvorka.
Ti sto mogu po par tona da izguraju isto za koji vremenski period to mogu da urade?
Koliko po tebi i po svima vama treba da ima pod plastenicima da bi kao individua bio iole veliki proizvodjac ili ako je lakse koliko biljaka paradajza da radi?
Iz cele te price iskljuci drzavu jer niko nikom ne pomaze na lepe oci.Pokreni izvoz pa onda trazi pomoc od drzave.
Pozdrav@Jura mislim da cu ovom porukom zavrsiti komentare a ne siriti temu u toj meri inace kad bi objasnjavao redom kako ja znam malo bi se morao vise raspisati kad su ovakve stvari u pitanju.
Krenucu poslednjim tvojim komentarom,kako da pokrenem izvoz kad drzava neda tj.daje ali samo delta agraru i pojedinim???prijatelj koji je hteo da izvozi pelet nisu hteli da mu odobre izvoz pa je nekako uspeo da nadje vezu naravno na procenat i pustili ga samo taj put sledeci mu nisu dali ni za procenat zasto ni on ne zna a Ameri mu traze da doveze sve sto napravi,nazalost je morao da razj...be sve masine za proizvodnju ali za njega se nesekiram jer ima zaledjine iza,da ne skrecem sa teme ne bi vise o ovoj jadnoj drzavi nazalost,pitanje proizvodnje siguran sam da moze da se proizvede dobra kolicina povrca u manjim plastenicima mozda ne toliki kontinuitet klase cetvorke u toj kolicini jer za to bas treba veca proizvodnja dosta bi bilo skarta,a za tu klasu koju pominjes treba da se plati pa i oni preko nisu bas tolike lavcine a ni cene nam se ne razlikuju puno,zasto recimo ne uzmemo u obzir papriku koja relativno moze bolje i lakse da se isprati sa svim,vezivanjem,kidanjem zaperka,odglavljivanja izmedju grana jedino sto je za nju najbitnije pocetno prskanje od tripsa zbog deformacije ploda i nema oplodnje sto olaksava dosta posao nego kod paradajza,mislim da je moguce izbaciti neke solidne kolicine iz manjih plastenika iz razloga sto sam licno iskusio da iz plastenika 40*7.5 izvucem lagano 1.5t paprike ekstra kvaliteta.......!Pozdrav
 
Slazem se za drzavu i to je stvar oko koje ne treba raspravljati jer mi tu na zalost ne mozemo uraditi nista.
Papriku ne radim u plastenicima i nisam je ni radio tako da ne mogu bas mnogo komentarisati o njoj.Izvoli probaj pa javi ako necega bude.Pozdrav
 
Izvinjavam se ,
kad čitam o čemu pišete -razgovarate moram priznati , da je idete sa razmišljanje u pravi smer --ali samo u jednom djelu . Postavljam si pitanje , Što , Kako i Koliko ste napravili na domačem kupcu , da prepozna Vaš proizvod kao DOMAČI, VIŠE KVALITETE , što ste napravili na jednobraznom pakiranju svojih proizvoda (tu mislim nekih 12-15 glavnih proizvoda ) koji če biti prepoznatljiv -*brend** kao proizvod iz Srbije ,........... ,
najviše pričate o izplativosti paradajza ,u sledečem trenu ,pa več nemate konstantnu proizvodnju za malo večeg kupca a ujedno mu podižete cjenu (??trebate ga samo danas ili možda i ''sutra''? ) mislim da večina vas proizvodi paradajz u periodu kad ga su zemlje od Grčke , Italije Holandije pune , .............. problem !!
kako ''agroekonomista ''reče ,udružite se , nešto napravit od gore navedonoga . Neko izmed vas reče ''nemogu kvaliteno proizvoditi i kvaliteno prodavati SAM '' -skupite iz svakoggornjeg posta nešto i več imate udruženje koje povezuje proizvodjače 100.000 tona + , jer je količina ta kojom možete konkurirati na PRVO domačem tržištu tek onda na izvozu.-- sam mislim da če neki od Vaših proizvoda prije nači kupca u EU ili Rusiji ako bude prepoznatljiv sa ''brendom'' , ne da imate 1000 lokalnih zadruga i 1001 brend .
Mi kod nas U Sloveniji smo to prekasno svatili i radimo dosta na tome ,takodje na promjenama preko politike i zakonadovstva i uvjeta proizvodnje ,....... . Jer bez politike ne ide nikako-politika nam piše uslove proizvodnje,sprema zakone i to bez PROIZVODJAČA !!! . Mislim i vjerujem , koliko poznjem neke izmedju njih , da imate ljude u savjetovadavni službi (nažalost su u manjini ) koje rade u vašu korist ali to morate izkoristiti .
Znanja i informacija fali svima , i to si treba priznati , bolje prije nego kasnije .
Imate priliku za izkoristiti u vreme pregovora za ulazak u EU ,jer ako budete nespremni provozat če vas brzivlakom .:kisa:
 
Nazad
Vrh