Izgradnja štale - naš član Jugi.

tine

Član
Učlanjen(a)
14 Avg 2007
Poruka
964
Lokacija
zali log
Hocu da pravim stalu za dvadeset grla, dimenzije 12 puta 15 bez izmuzista na dve veze, znaci krave i levo i desno ja u sredinu idem i dajem hranu...E sada cena za temelj i stubove cini mi se to najvise novca odnese??
I koji sistem je najjetiniji poluslobodni ili u vezu?

Naš kolega jugi je postavio to pitanje u temi o unutrašnjosti štala. Pošto pitanje 'pokriva' puno širi vid, sam rešio da njime počnemo novu tematiku.

Ako se jugi slaže, tu bi svi probali skupit što više rešenja u vezi izgradnje konkretnog objekta, da mogu potencijalni investitori i posle nać dosta informacija na jednom mestu.

Idemo redom, te stavke važi za svaki projekat:

-Nema veze, da li se to gradi legalno, ili ovako, 'domaćinski'. A u svakom slučaju trebaš znat, koliki su tehnički parametri za opterećenje krova i sezmički razred jačine objekta u tvom kraju. Od toga ti zavisi količina materijala koji je potreban da je zgrada bezbedna, nema veza sa papirima, je ne padne takav objekat na glavo nekom u opštini.
-Kad to znaš, možeš se bacit i u potražnju polovnog objekta, koji bi mogao poslužit za tvoje svrhe.
-Koji su prirodni izvori u kraju? Imaš svoju šumu, odnosno si u kraju gde se može lokalno dobit drvna građa? Uzmi u obzir kako se mora u svakom slučaju bilo koji material transportirat, a ipak ako se može lokalno za usporediv trošak, pare ostaju i kruže blizu tebe...
-Si siguran koju bi tehnologiju koristio, ili samo imaš osećaj, da znaš, što trebaš, odnosno ti je sve dugo vrlo skupo, pa nisi sam nikad to ni istražio ili pratio ponudu?
-Si spreman nekog pitat (i platit), da ti napravi ili revidira projekat, ili ti sam sve znaš? To je na našim prostorima česta pojava, kako su svi toliko u životu napravili, da ne trebaju više nikakav savet. U SAD i farmer sa par hiljada grla stoke unajmi stručnjaka kad planira proširenje. Razume, da postoje ljudi, koji se u neke stvari razumu bolje od njega. To ne znaći, da nekom narućiš komplet projekat, nego možeš nacrtat idejni plan sa merama na list iz teke i dat ga nekom stručnom, da ga pogleda i poprave eventuelne veće greške. Tek onda u posao ulaze projektanti i arhitekte, koji na osnovi tvog crteža i dimenzija naprave prave papire za zakonske potrebe. A uvek mora tehnologija napravit plan, ne arhitekte, koji na tvojim leđima naprave svoju zadužbinu.
 
Poslednja izmena:
Slazemo se :ppozdrav:. Mada mene sada najvise zanima cena temelja u koju je ukljucena dubina sirina duzinu znam 54 metra, i to je za objekat 12*15 metra, plus iznad njega bice bale, ..2 u 1 objekat...
 
Poslednja izmena:
Obzirom na tvoje pitanje, ti bi sve gore iz nekog đabe materiala, ako jedini trošak bude temelj?

Šalim se, temelji se grade iz običnog betona, koji je niske stavka troška, a količina potrošenog materijala je u zavisnosti od tipa i nosivosti tla, načina i tipa zgrade (klasika, montaža...) i time predviđenog opterećenja.

Ja bi više razmislio o opciji, da imaš bale iznad štale.

To ti uveliko poskupi sam objekat a i mnogo je lakše, ako si napraviš spremište za bale samostalno i slagaš ih u visinu od tla. Ne možeš verovat koliko se može spremit u relativno mali objekat, koji ima dosta visine kad se usporedi sa tavanom.
Za spremište bala i ne trebaš puno, mislim, kako u tvom kraju ima bagrema ili bar hrasta, stupovi od oko 4-5 m visine i gore krov sa blagim padom na jednu vodu i (polovni) lim. Ispod bala se stave palete, da ne vuku vlagu iz tla, kiša sa strane ne smeta, jer se osuši, jedino napravi da dosta ima kapa.

Zbog čega bi išao na vez? Ako si ogledao objekat koji je bio na snimku iz Slo, može se napravit slobodno držanje i s jednostvnim pristupom. Da ne pričam o Austrijancu iz mog priloga.

U informaciju, ovaj krov je koštao u A na ključ kompletno 60 € na kvadrat.


1486627_654732244640129_2091159497949659139_n.jpg

Foto: Peter H.
 
Sto se tice bala iznad stale to se u potpunosti slazem sa Tinetom.Jeftinije ce te izaci da napravis poseban objekat za bale pored nego da pravis iznad stale.Ako radis bez vezova najveci problem ti je krov,krave za prvo vreme mogu biti u dubokoj stelji,dok nezerade za nastavak radova.Izbetoniras samo hranidbeni hodnik,a zidove napravis od bala slame zimi a leti budo otvoreno i milina i tebi i njima..........mada ja moju stalu jos uvek nisam zatvorio sa dve strane i neplaniram uskoro...............
 
Covek ocekuje informaciju, ne filozofiranje. Koliko sljunka, koliko cementa, cigala, gradje, crepa? Ako ima on ce traziti jeftiniju varijantu.
 
Covek ocekuje informaciju, ne filozofiranje. Koliko sljunka, koliko cementa, cigala, gradje, crepa? Ako ima on ce traziti jeftiniju varijantu.

Prvo smislis sta hoces da pravis pa zovnes majstora gradjevinca i on ti izracuna sta i koliko ti treba od materijala.............................Rekao je da hoce da pravi stalu i nikakve druge podatke nije dao pa mi treba da gledamo u pasulj koliko cega mu treba....ti ako si vidovit ti mu reci........
 
Ljudi, drugari polako samo, bez svadje i nervoze, Rekoh stala 12*15 u osnovi, dve veze(tako se kod nas zove)https://encrypted-tbn1.gstatic.com/...a3gl_9XN-Jag-jJjwiIEb-MEL74hxykugtjleip94r03w -ovako nesto... Samo je hodnik za hranjenje malo siri po meni, ali naj naj najvaznije je temelj... Tu evri lete kao ludi, zato mi treba neko od vas ko je gradio stalu da mi kaze koliko je potrosio cementa kamenja u temelj gvozdja, i jel moze temelj sa recimo 2 hiljade evra da se odradi... A do cigle zidova jos nismo stigli aj prvo temelj da se odradi psole cemo zidove ... Oko gradjevine i zidanja nemam pojma ovi sto sam pitao u mojoj okolini lupaju za temelj 5 hiljada evra i smeskaju se, pa jer zlatan temelj???
Stim sto ja hocu iznad krava da stavljam bale, zasto to hocu??? ZAto sto nemam prostora... Hocu da napravim ustedu na prostoru, veza krava da bude kao na slici jedne levo druge desno, ...ako ste me razumeli, ako niste onda nema veze...
 
Poslednja izmena:
Za objekat dimenzije 12*15 ti je potrebno oko 22 m kubna betona i oko 500kg armature (12 i 6), beton ako radiš u kućnoj varijanti računaj ovako na 1 m kubni šljunka 300kg cementa i dobiješ 0.75 kubika betona kko nas cena oko 5000rsd što u tvom slučaju izlazi oko 150000rsd, armatura je kod nas oko 100rsd(0.9€)*500m = 450€ što je sve ukupno oko 2000€ za materijal za temelj, i koje kakve sitnice exeri, žica itd
 
Noviji_kos_i_plevnja[1]..JPG

Ovakva stala dole krave gore hrana pa krov, ali NAjvaznije je cena za temelj znaci oko 2000 hiljade evra kao sto Dule rece tako sam i ja racunao...Ima blagi pad od 15 stepeni ali ce to bager sve lepo da izravna znaci stala ce biti na ravnom zasigurno :)

- - - - - - - - - -

Kakva je konfiguracija terena?
Da li je površina potpuno ravna,postoji pad na jednu stranu...?
Bice ravna padova nece biti

- - - - - - - - - -

Bitan je temelj a on nece ici dublje od 1 metra, znaci po meni ovako bi trebalo da bude 12*15, 12 je sirina gore i dole to je ukupno 24metra 15 duzina *2 je 30 metra sto je ukupno 54 metra dugackog temelja...
dubina: 1metar,
sirina: u dnu temelja 50cm iznad zemlje jedno 30cm pa prva cigla ili blok sta bude jeftinije,
Duzina: 54metra
Dodatak: Imam kamen dosta i mogao bih u temelj da ga ugradim u razmeri 50% kamen 50% beton, da li to valja i da li ce drzati?
Bio sam na ''holcim kalkulator i za ove dimenzije gotov beton (ako je cena gotovog 50 evra po kubiku) izlazi oko 1980 evra za moj objekat 12*15.
Posto ne mogu vise od 2500 hiljade evra da se pruzim za temelj ja bih da iskombinujem kamen i beton....
E sada stari ljudi kazu da kamen stedi beton za jednu trecinu troskova da li je tacno ili ne nemam pojm
 
Možeš da ubaciš i starog kamena ili betona ali prvo dole jedan sloj betona oko10cm pa onda ubaciš starog i zaliješ sa ređim betonom a u gornju zonu gde ti dođe armatura ni slučajno stari beton jer dolazi do prekidanja grede možeš da uštediš oko 25°% sa starim betonom (kamenom) i ja sam računao temelj oko metar prosečne širine 40cm
 
Što se tiče zapremine betona,u potpunosti se slažem sa @dulebdp,dakle oko 22m3 betona za šta je potrebno:
šljunak 27m3(22*1,2)=250e
cement 6,5t(22*300kg)=650e
po meni je mnogo bolje da koristiš dubli binor nego da pleteš korpu(a i jeftinije) znači 18 binora po 6m=120e
sad na to dodaj radnu snagu i usluge(kopanje,rad na mješalici,šalovanje)to ćeš najbolje ti sam izračunati pošto znaš ko će ti pomoći,koliko se kreću dnevnice itd.
bitna stavka je materijal za šalovanje(oplate,daske,podupirači...)
i na to sve ti još dolazi i hrana i piće.

Zaboravio sam napomenuti da je računica izvedena po cijenama iz mog okruženja,koje se mogu bitno razlikovati.
 
Ako imas ljude koji ce ti pomoci dosta ti je jeftinije da sam kopas temelj i punis ga nego da to platis nekoj firmi,mnogo jeftiije,a nekog drugara sigurno imas,drugo obavezno racunaj hranu i pice,to nije mala stavka,sto se gradje tice najbolje da nadjes i kupis gradju u deblu pa da istruzes ili mozda stovariste kod koga uzimas materijal daje i gradju za solovanje,kod nas je takva praksa ....kupis npr materijal za kucu,dobijes daske i sprajceve mesec dana dzabe.....kamen ako imas stavljaj obavezno,ustedeces dosta,dakle vidi prvo sta mozes sam da odradis pa onda sta ces da platis....
i mene zanima ovo jer ja planiram takodje da radim jednu u skorije vreme.....
 
Petre od radnika koji ce raditi smo ja otac i brat, kopanje prvo plug pa onda masina kod mene je sat vremena 50 evra, a koliko sam cuo covek za 100 evra tj 2 sata moze da mi odradi temelj, a kamen ce ici sigurno, inace jedino sta planiram jeste jedan majstor i to jakooo dobar mora da bude da nije pipav, nego da radi... A Posto temelj izadje oko 2000 eura, za ciglu imam ciglanu na 12 km, a krov sta je jeftinije daske ili cevi(gvozdje)??? I koje cevi uopste idu za krov??
Ako budem radio sa cevima bicu jedini u kraju? Koliko je jeftiniji krov od cevke nego krov od gradje ili obrnuto??
Mogao bih ove godine temelj a sledece godine da angazujem radnike i zavrsim za 10 dana recimo, mada mislim da je bolje raditi 2 meseca ali sam i ustedeti novac, nego da placam... A vremena cu imati od jula posle zetve do pocetka setve, svake godine..
 
Cevi se isplate ako radiš neki hangar, gde trebaš što više otvorenog, slobodnog prrostora ispod.

Ako radiš konstrukciju na ploći sam siguran kako je drvo još uvek jeftinije.

Nešto mi nije jasno: planiraš da radiš štalu, koliko te razumem ti bi to 'na rate' u par godina.
A da smo pošteni već i danas je takav objekat tehnološki star, što će tek bit kad završiš.

I sigurno je samo trošak sigurne ploće toliki, da ti pokrije izgradnju šupe za bale. Plus da ti dio za krave omogućava bolju proizvodnju nego vez.
Nemoj računat kako se zbog jeftine cene rada može potrošit xy puta više vremena po jedinici proizvoda nego u zemljama u okruženju.

I stavka 'vreme' je vrlo bitna u kalkulacijama, jer dok ti objekat ne počne svojom funkcijom 'vraćat' pare, trebao bi obračunat kamate.
 
Trebam prostor za hranu jer iako uzvojim tehnologiju za silazu i senazu krave moraju jesti i koju balu, a zbog manjka prostora a u centar sela sam ne mogu graditi hangar za hranu, ako bi mi krave bile pustene tj u slobodnom stilu izmuziste moram da napravim zar to nije veci trosak nego da su u vezu..??
 
Ako imaš neki plac uz selo, napravi tamo hangar za bale pa ih voziš svakih 10 dana po prikolicu? Toliko ih verovatno možeš spremit u avliju.

Ako ideš u neku poznatu firmu i uzmeš izmuzište po katalogu i još ti uz to uvale nekih 'bez toga ne može' cicibacija, brzo si preko 40-50.000 €.

22007753.jpg

ovo je koštalo oko 5.000 eura.
Znači sa kojim metrom više plastičnih i čeličnih cevi imaš izmuzište 2*5 kom po funkciji ne fali ništa u u sporedbi s novim.

A pogledao sam baš sad na Tractorpool i ima tamo izmuzište Miele 2*4 za 1.000 €, DeLaval 2*6 sa mernim menzurama 3.000 € i tako dalje...
Trebaš uz to računat trošak demontaže i montaže te zamenu svih gumenih delova, znači cevi i muznih guma.
 
Ako imaš neki plac uz selo, napravi tamo hangar za bale pa ih voziš svakih 10 dana po prikolicu? Toliko ih verovatno možeš spremit u avliju.
Vidis to ne bi bilo idealno samo za mene vec i za ostale koji cuvaju stoku ili bi prodali koju balu., tako kada bih ostavio imalo bi i za njih i za mene:osmeh:
Meni je bitno da napravim objekat gde ce biti oko 20 grla, pa ce one sve to lepo sa mlekom da finansiraju, najbitnije je temelj ove sledece godine ostalo, od moderne stale nema nista, da bih napravio modernu stalu treba da nadjem devojku koja ima para kao blata a da hoce da investira sto je takodje jako tesko, pogotovo sto to nije ni Vojvodina ni centralna Srbija nego je u pitanju Jug Srbije gde pola evrope gleda kao pripojak kosovu, pa se boje siptara tako da tesko da ce to upaliti ...Da ne idemo u off topic, stala ja napravim napunim je grlima pa cu da ih muzem sa par muzilica, kod ne zarade za izmuziste, a stalu koju napravim ne mora da se otplati, najvaznije je da se grla otplate i da se zaradi, jer Stala kuca ograda garaza to mu dodje kao umrtvljeni kapital= tako se tretira ovde :)
 
Jugi, ovaj Austrijanac ima štalu koja je po pitanju tehnologije modernija od svega što si ti ne usuđuješ ni u snovima da poželiš.
A koštalo ga manje nego će tebe koštat taj tvoj projekt, u kom ćeš proizvest manje, a potrošit par puta više vremena po litri.

Koliku visinu si planirao na tavanu, za spremanje bala?
Si napravio kalkulaciju kolika ti treba kubatura spremišta, odnosno koliku dobivaš iznad štale?

I koliko kubika betona i armatura ti ide u 300 kvadrata ploće?
 
Nazad
Vrh