Izgradnja štale - naš član Jugi.

Pa tu imaš štale raznih tipova i to što ti planiraš i to što te ja uveravam.

To što ti tražiš najjeftinije je sve daleko od toga što ti planiraš.

Po meni tebi treba za smeštaj krava ovo:
22007762.jpg

Normalno u dimenzijama koje trebaju tebi. Tu samo bacaš slamu ispod krava i posle sezone se utovara direkt na prikolicu i baca na njivu.
Možeš i zatvorit strane, koje su izložene jačem vetru, a to možeš i da ti krov nešto više prelazi stubove i tamo naslagaš slamu.
Mislim kako bi ti bilo dosta neka 4 stuba u dubinu. To ti je nekih 100 kvadrata.

Neko rastojanje od tu napraviš mesto za hranjenje:
22007764.jpg

Ne moraju bit objekti toliko visoki, moraš u njih ulazit slobudno traktorom s kabinom.
Ostavi bar 3 m, na novu štalu 'uloviš' mladu, koja u miraz doveze dobar traktor.

Između ta dva objekta trebaš betoniranu površinu koja se čisti s jednostavnim priključkom ko ovaj, to možeš napravit sam.
22123411.jpg


Problemi s tom opcijom:
-trebaš betonirat neku površinu dvorišta
-trebaš imat jamu za tečni stajnjak koji se prikupi na dvorištu, to su verovatno naviše stavke troška

Za konstrukciju možeš koristit i nižu klasu trupaca, samo da nisu truli, mogu bit i ti što se osuše dok stoje, ne mogu se koristit za daske, a za to su dobri, samo uzmeš par cm deblje.
Lim ima i polovan, za pojilicu isečeš bure i tako dalje.

To bi se ja usudio napravit za pare skoro koliko bi ti dao za samo temelj po tvom nacrtu.
 
Poslednja izmena:
E Tine ovo bi bilo idealka:osmeh: kud ces jeftinije.... A ako dune vetar jer nece sve da se srusi?? Ipak je to drvo.... Za teljenje bih poseban boks, ipak nije zdravo da se krava teli zimi na otvorenom uginuce tele, tj bar tako kazu...
 
Da se ne sruši postoje tehnike spajanja koje bi trebao ovladat svaki tesar.
Jedino sam zaboravio napomenuti da trebaju bit stupovi podignuti na nekom betonskom postolju, da su na suhom, odnosno se osuše ako se nakvase.

Oko telenja:
Može se krava otelit i vani u snegu.
No, nije to baš što se traži, ako ne mora.
Pregradiš jedan čošak u boks zatvoren sa tri strane i bogato na slami.
 
Meni je ovo ok, mada bih ja zatvorio dve strane ovde a dve ostavio otvorene, a zimi sve zatvoreno, ali videcemo, hvala na predlogu :)
 
de mi recite jel bolje imati bazen za osoku i resetke ispod krava ili imati normalni mali kanal i koristenej slame?cuo sma da osoka koja se izvlaci iz stala s resetkama pokvari zemlju tj postane kiselo zemljiste.ovdje jedan kod nas je to ukino i napravio normala lezista s koristenjem slame.kaze da nemoze da vrati tj popravi zemlju niscim.
 
Ja imam rešetke i sve ide u septičku i nemam tih problema samo se mora pridržavati nekih pravila,dok to da ne može da popravi isto nije istna za sve ima rešenje
 
de mi reci koji su to pravila itd posto se ija predomisljam da to napravim u mene sad su na srednjem lezistu tj 180 cm mali kanal
 
Možeš, ali sama jama odnosno laguna košta.
I treba da je pa propisu, inače je za neko doba puna guste oseke koje ne izvadiš nit ju nisi u stanju izmešat.
 
Tine za HF rasu zbog papaka najbolje je da hodaju da nisu u vezu cini mi se koliko sam shvatio duze ce ziveti tj koju laktaciju vise.... A koliko duboka jama je potrebna ili m2 ili metar kubni, prostora??
 
Pošteno da kažem, ne znam iz glave.
Moram pitat, koliki dio od propisane kapacitete za oseku se koriste u raznim kombinovanih načinima držanja.

A zna se potrebe na delu za ležanje:
-duboka prostirka oko 6 kvadrata po kravi i oko 7-9 kg slame na dan po grlu, najjednostaniji i najjeftiniji objekt
-kosa ploća ploća s naklonom 5-10% oko 5 kvadrata po kravi i 2-4kila slame na dan
-kompost minimalno 6 kvadrata po glavi, potrošnja 10-20 kubika piljevine na godinu, tu trebaš svaki dan mešat površinu, skuplji objekt a najbolje za krave

Kod sva tri sistema se koristi krmeni hodnik koji se čisti neovisno od dela za ležanje.
Kod kose ploće kod čiščenja krmenog hodnika dobiješ relativno kompaktan stajnjak i ne trebaš neku veliku kubaturu jame za osoku, možda malo više od volumna kod klasične štale na vezu za tečnost sto se cijedi van.
Kod duboke prostirke i komposta na hranidbenom hodniku je tečna osoka, za koju trebaš jamu odnosno lagunu.
 
ovo je copy - paste slike i dimenzije od neki clan od ovaj forum. dopalo mi se i slike sam snimio pred 2 godine. pa evo ti neka ideja. ovo je u jedan red a ti mozes da napravis kako tebi odgovara
[FONT=&quot]
2hezk2a.jpg

[/FONT][FONT=&quot]
24pi4nl.jpg

[/FONT][FONT=&quot]
a2f4uo.jpg

[/FONT][FONT=&quot]
24crvcm.jpg

[/FONT][FONT=&quot]
j9c4fc.jpg

[/FONT][FONT=&quot]Dimenzije stale su 18x8 m, hodnikiza krava je 160cm, kanal sirina 55cm, dubina 15cm, leziste 170cm, jasle vislje15cm od lezista krava, sirina lezista 110cm, grabnerov vez, osvjetljenje:providna tabla na krovu iznad jasala, neonke za nocno svjetlo i providna ceradana drugoj strani stale. krov preko krova za ventilaciju. a izdjubravanje jekroz kanal, na nacin da je ploca hodnika iznad dna kanala, a temelj na donjojstrani je 180cm (slikacu). Ciglu smo utiskali u svjez beton i poslije uradilifuge, a za ciglu smo se odlucili jer covjek u blizini je ima vec 6-7 god. ijako dobro funkcionise... pitajte sta god da Vas zanima.[/FONT][FONT=&quot]

[/FONT]
[FONT=&quot]---------- Porukanapisana u 21:51 ---------- Prethodna poruka je at 21:42 ----------[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]Citiram:[/FONT][FONT=&quot] tine [/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]Samo primedba: iako jecigla 'topla' moraš i tu koristit prostirku ispod krava. I cigla se na dugi rokobrusi i bude kilzava. Nemaš malo blaga i sigurno će stado još rasti. Zaštonisi napravio za slobodno držanje?[/FONT]
[FONT=&quot]Za ciglu se nismo opredjelili zatosto je "topla" vec zato sto covjek koji je ima u stali nikad nijeimao problema sa papcima, a ono okrugli, pravilni, zato jer ih brusi cigla. Inema klizanja a i sigurno je toplija nego beton, jeftinija od gume.. a zastonije slobodan vez, smatrao sam da nisam spreman za takvu vrstu investcije, jerto povlaci izmuziste, drugi nacin izdjubravanja...[/FONT][FONT=&quot]

[/FONT]
[FONT=&quot]---------- Porukanapisana u 21:57 ---------- Prethodna poruka je at 21:51 ----------[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]Citiram:[/FONT][FONT=&quot] Kukulele [/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]Djendrag,reci mi,kadasi postavljao cigle,jesi li ih zalivao cementom.[/FONT]
[FONT=&quot]kolega, cigle smo utiskali u frisakbeton i tako ih dotjerivali, nije bilo lako jer cigla suva pa brzo susi ipovlaci beton pa nema popravke, mora se odmah staviti kako treba. A ovaj kolegasto ima ciglu prije mene, je poredao ciglu na osusenu plocu i zalio betonom,islo lakse.[/FONT][FONT=&quot]

[/FONT]
[FONT=&quot]---------- Porukanapisana u 22:02 ---------- Prethodna poruka je at 21:57 ----------[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]Citiram:[/FONT][FONT=&quot] cika_jova [/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]нека је са срећом ,лепо нема шта[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]

која је дужина лежишта ?
видим цев за воду, ал не видим појилице[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]pojilice su crne boje pa ih je tesko uociti sa slike,postavio sam dr. sliku na kojoj se vidi jasno, a inace i vodu sam radio nanacin da je od rezervara sa vodom, isla cijev od cola pa u hranidbenom hodnikusvedena na 3/4, a do pojilice 1/2 cola. i mogu sve krave da piju dovoljno vode.[/FONT][FONT=&quot]

[/FONT]
[FONT=&quot]---------- Porukanapisana u 22:09 ---------- Prethodna poruka je at 22:02 ----------[/FONT][FONT=&quot]

[/FONT]
[FONT=&quot]A bilo je teskoodluciti kako raditi, na koji nacin, jer i otac i ja volimo da se posavjetujemosa ljudima, sta je bolje a sta ne, i onda svako ima svoju teoriju, neko jeposten da kaze gdje je pogrijesio a neko te ubjedjuje u nesto sto veze sa vezomnema, a inace stala je kombinacija te stale kod mog komsije i stale kod covjekau Kutini (Hr).[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
 
ovo je copy - paste slike i dimenzije od neki clan od ovaj forum. dopalo mi se i slike sam snimio pred 2 godine. pa evo ti neka ideja. ovo je u jedan red a ti mozes da napravis kako tebi odgovara
2hezk2a.jpg

24pi4nl.jpg

a2f4uo.jpg

24crvcm.jpg

j9c4fc.jpg

Dimenzije stale su 18x8 m, hodnikiza krava je 160cm, kanal sirina 55cm, dubina 15cm, leziste 170cm, jasle vislje15cm od lezista krava, sirina lezista 110cm, grabnerov vez, osvjetljenje:providna tabla na krovu iznad jasala, neonke za nocno svjetlo i providna ceradana drugoj strani stale. krov preko krova za ventilaciju. a izdjubravanje jekroz kanal, na nacin da je ploca hodnika iznad dna kanala, a temelj na donjojstrani je 180cm (slikacu). Ciglu smo utiskali u svjez beton i poslije uradilifuge, a za ciglu smo se odlucili jer covjek u blizini je ima vec 6-7 god. ijako dobro funkcionise... pitajte sta god da Vas zanima.

---------- Porukanapisana u 21:51 ---------- Prethodna poruka je at 21:42 ----------
Citiram: tine
Samo primedba: iako jecigla 'topla' moraš i tu koristit prostirku ispod krava. I cigla se na dugi rokobrusi i bude kilzava. Nemaš malo blaga i sigurno će stado još rasti. Zaštonisi napravio za slobodno držanje?
Za ciglu se nismo opredjelili zatosto je "topla" vec zato sto covjek koji je ima u stali nikad nijeimao problema sa papcima, a ono okrugli, pravilni, zato jer ih brusi cigla. Inema klizanja a i sigurno je toplija nego beton, jeftinija od gume.. a zastonije slobodan vez, smatrao sam da nisam spreman za takvu vrstu investcije, jerto povlaci izmuziste, drugi nacin izdjubravanja...

---------- Porukanapisana u 21:57 ---------- Prethodna poruka je at 21:51 ----------
Citiram: Kukulele
Djendrag,reci mi,kadasi postavljao cigle,jesi li ih zalivao cementom.
kolega, cigle smo utiskali u frisakbeton i tako ih dotjerivali, nije bilo lako jer cigla suva pa brzo susi ipovlaci beton pa nema popravke, mora se odmah staviti kako treba. A ovaj kolegasto ima ciglu prije mene, je poredao ciglu na osusenu plocu i zalio betonom,islo lakse.

---------- Porukanapisana u 22:02 ---------- Prethodna poruka je at 21:57 ----------
Citiram: cika_jova
нека је са срећом ,лепо нема шта

која је дужина лежишта ?
видим цев за воду, ал не видим појилице

pojilice su crne boje pa ih je tesko uociti sa slike,postavio sam dr. sliku na kojoj se vidi jasno, a inace i vodu sam radio nanacin da je od rezervara sa vodom, isla cijev od cola pa u hranidbenom hodnikusvedena na 3/4, a do pojilice 1/2 cola. i mogu sve krave da piju dovoljno vode.

---------- Porukanapisana u 22:09 ---------- Prethodna poruka je at 22:02 ----------

A bilo je teskoodluciti kako raditi, na koji nacin, jer i otac i ja volimo da se posavjetujemosa ljudima, sta je bolje a sta ne, i onda svako ima svoju teoriju, neko jeposten da kaze gdje je pogrijesio a neko te ubjedjuje u nesto sto veze sa vezomnema, a inace stala je kombinacija te stale kod mog komsije i stale kod covjekau Kutini (Hr).
i kolega koliko je kostala ova stala da se napravi????
 
Nazad
Vrh