Alternativni vidovi grejanja plastenika

Jbg, prva proba propala. Moja pretpostavka je nabijenost i previse slame.
Imam policu 1x2m, visina oko 50cm. Na jednoj polovini su gliste a drugu sam hteo da nabacam konjskog stajnjaka kako bi grejalo policu.
Stavio sam slamu, pa dobro nabacao stajnjaka i zatim utabao koliko je bilo moguce, pa polio malo vodom i prekrio slamom. Gornja polica, gde sam mogao da gazim se upalila, temp dosla do 24, ali posle nedelju dana vise nije grejalo. donje police, koje nisam mogao da gazim nego sam samo utabao lopatom koliko sam mogao, se nisu ni upalile.
E sad, decko od kojeg sam uzeo stajnjak jako mazi svoja 2 konja tako da je bilo puno slame u stajnjaku. To je prvi problem, a drugi sto nisam mogao dovolno da sabijem.
Mislio sam da je problem u kolcini, ali cujem da sasvim lepo gori stajnjak i u kanti od 25lit, tako da ne bi trebalo da je to..
Ima neko ideju sta bi jos moglo da bude?
@topalovic
 
jesi koristio svjez stajnjak? Meni ce isto bit prvi put da na taj nacin probam grijat rasadu..a da nesto zafrkam a napolju naleti minus nesmijem ni pomislit na posljedice..
 
Kako izgleda taj što se ugasio? možda ima malo vode.. na ovoj temperaturi ga treba zaštititi sa najlonom.
 
Svez konjski, stajao u dvoristu mozda nedelju dana pre nego sto sam ga uzeo. Upalio se prvo, dostigao nekih 25 stepeni, i posle par dana hladan skroz.
Mislim da je najveci problem sto ga nisam dovoljno sabio. Gornja polica, koju sam mogao da izgazim, se upalila pa "ugasila". donja se nije ni upalila (tamo sam samo nabio lopatom koliko sam mogao, ali nisam moga da gazim. Stajnjak je bio pokriven slojem slame i onda stiropor preko njega.
Ovih dana uzimam novu turu stajnjaka, sa ergele, pa cu probati opet.
 
Tak sada sam video temu, pa da prokomentarisem oko Jean Pain-ove metode, koje su i meni malo nejasne
Tu je problem kontrolisati temperaturu, lako može da ode preko 70 stepeni i onda praktično skuva i isuši unutrašnjost. Meni se to dešavalo par puta kada nisam imao vremena da prevrnem gomilu.
Kako sam ja razumeo misllis na kontrolu temperature u samoj komp. gomili, koja je u funkociji grejanja kuce, plastenika, nebitno. I ja sam se pitao oko toga, sta ciniti kada temp. prelazi kriticnu tacku(preko 65-70 stepeni), a ne mozes da je prevrnes?. Nebojsa je u pravu, pomocu termostata se moze kontrolisati, kao kod staticne aerisane figure, samo sto se ne rashladjuje-kvasi sa spoljne strane, nego iznutra, to jest povratna rashladjena voda logicno rashladjuje gomilu iznutra, a posto se materijal sabija uz vlazenje prilikom formiranja, vlaga predpostavljam ne isparava, pa i nema potrebe kvasiti dodatno. Po iskustvu koji sam ja video kod kolege koji ima staticnu figuru, ne mora da temp. bude u opsegu:50-60(sto je idealno, ako zelis da sto pre se zavrsi proces), nego na primer 60-65. Ali mislim da bi interval ukljucivanja-iskljucivanja pumpe bio veoma kratak. Sve su ovo neke moje predpostavke, osmislicu neki ogled sa manjom gomilom, pa bas da vidim da li ce i kako to funkcionisati.
 
Poslednja izmena:
Ne verujem da ce ogled sa manjom gomilom biti relevantan. Meni se cin da je caka bas u tome sto je gomila velika, oko 6 tona ako se dobro secam. Mislim da je u tome caka sto se tice trajnosti i stabilnosti temperature. Verovatno zato i nije bitno sto se "hladi" iznutra jer je ta jedna cev koja prolazi zanemarljiva na toliku grejnu masu.

Evo jedan snimak gde je gomila bila manja i dobili su samo 2 meseca grejanja.
 
Ma funkcionisace to, bez dileme. Ko god je radio kompost zna kolika se temperatura razvija. Pitanje je koliko dugo ce da radi. Mada i da traje samo tri meseca, puna kapa.
Sto se tice pregrevanja gomile, ne bih se ja nesto sekirao zbog toga. Ipak je u ovoj prici manje bitan kvalitet dobijenog komposta

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Raketna pec - Rocket stove
Velika iskoriscenost vatre + odlicna akumulacija toplote duzina po volji gazde
Evo ovi ljudi prave:
http://www.kupujemprodajem.com/Raketna-pec-17785245-oglas.htm

rocket_stove_butt_warmer_3.gif



rocket-stove-@-CIDEP-from-John-S.jpg


Flexovn.jpg
 
Ma funkcionisace to, bez dileme. Ko god je radio kompost zna kolika se temperatura razvija. Pitanje je koliko dugo ce da radi. Mada i da traje samo tri meseca, puna kapa.
Sto se tice pregrevanja gomile, ne bih se ja nesto sekirao zbog toga. Ipak je u ovoj prici manje bitan kvalitet dobijenog komposta

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
Pa ako si tako siguran nebojsa, a ti napravi sistem i podeli sa nama iskustvo:osmeh:. Salim se malo, ali iskren da budem, dok ne probam, ne mogu nista da tvrdim. Sto se tice pregrevanja gomile, nije tu samo problem kvalitet komposta, nego sto pri visokoj temp. pojedini m. org. odumiru.
 
Planiram ja probu za sledecu sezonu samo ako budem imao vremena da spremim materijal na vreme.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Raketna pec - Rocket stove
Velika iskoriscenost vatre + odlicna akumulacija toplote duzina po volji gazde
Evo ovi ljudi prave:
http://www.kupujemprodajem.com/Raketna-pec-17785245-oglas.htm

/QUOTE]

E hvala Ratko, nisam znao da neko to radi kod nas, a pogotovo ne komercijalno. Bas sam pre nedelju dana zapoceo raspravu na jednom stranom forumu oko upotrebe ove peci u plasteniku, i ima tu dosta problema.
Ove peci su idealne za male prostore, tj osmisljene su tako da razviju veliku temperaturu i onda je uskladiste u neku termalnu masu. Napravis tu termalnu masu od zemlje(cesto se pravi neki kauc ili krevet), zalozis jednom i onda drzi toplotu 12-24h. ali lagano se hladi. Sto znaci da ce temperatura u plasteniku da varira a to ne valja. Znaci ne mogu da zalozim i ostavim, nego stalno da lozim a to nosi svoje probleme.

Moj cilj je bio da napravim grejac za vodu koji ce biti ugradjen u RMH (rocket mass heater) i tu vodu da sprovedem kroz plastenik. Pri tome bi morao da napravim automatsko lozenje, verovatno na brikete ili pelete od biomase. Ali onda nastaju drugi problemi jer zbog temperature preko 1000C koliko se razvija u lozistu sav materijal, pa i celik, vrlo brzo propada. Jedan jedini za kojeg ja znam da je napravio automatsko lozenje na pelete mora da menja resetku na svake 2-3 nedelje. (e sad, nije to neka automatika, nego samo kontejner postavljen pod uglom iznad lozisnog mesta, iz njega izlaze peleti i kako sagorevaju tako ispadaju novi itd.)

Evo snimak kako je covek napravio grejac za vodu unutar RMH. Slican princip cu i ja napraviti, samo sto voda nece ici u tus nego u cevi koje greju plastenik.
 
Raketnu pec sam napravio od dva stara bojlera i stavio umesto smederevca i za sada sam prezadovoljan sa potrosnjom ogreva i jos kad bih ubedio zenu da je ozidamo pa da bude termoakumulaciona to bi bilo savrsenstvo
 
Dzonik, ekstra izgleda ovo. Ja sam hteo vrlo vrlo slican plastenik, ali valipini, i da severna strana bude zeleni krov. Medjutim nemam dovoljno sredstava da izvucem tako nesto jer zeleni krov zahteva ozbiljniju konstrukciju, pa smo se odlucili za jednostavniju varijantu. Bas juce mi je bio bager i iskopao rupu promera 8x50m, dubine 1.2m. Krecemo u izgradnju pasivno soalarnog valipinija. Kada bude gotov otvoricu posebnu temu sa fotkama i objasnjenjem..
 
To je ozbiljan posao, svaka čast. Šta si radio sa tolikom zemljom, vratičeš nazad oranični sloj ili nešto drugo?
 
Ne, ostavicemo bankove sa svake strane, koji ce sluziti kao izolacija ali i zeleni pojas. Posejacemo travu i bilje koje se koristi u organskoj proizvodnji kao zastitni pojas, recimo komorac, neven kao zastitu od krtica itd. Moram jos malo da istrazim koje se sve biljke koriste i za sta.
 
Nazad
Vrh