Bušenje bunara na njivama

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Kada se pogleda cena bušenja bunara i nije baš velika, U Apatinu se radi za 5 eura po meteru. Sa time da se voda nalazi na 30 metara dubine. Dali je neko od vas ratara možda radio nešto oko navodnjavanja na svojim njivama?
 
neisplativo.
nafta + oprema + rad << dobit

navodnjavanje je okej za voce i povrce...
 
@ novii

Koji promer bunara su ti busili ? I do koliko metara mogu da izbuse i kog promera?Ako imas neki kontakt bilo bi super posto mene to zanima zbog navodnjavanja kap po kap.
 
Zaboravih

Da li je neko od vas upoznat da je za busenje bunara potreban projekat tj,odobrenje nadlezne institucije pa cekanje 15 dana do pravosnaznosti ,pa tek onda busenje bunara i onda ti naplacuju ne po ucinku nego po povrsini parcele .Lopovi . Interesuje me da li je ova prica tacna ,ako jeste busicu nocu :haha:
 
Ma ćuti i buši, ko te šta pita, zaj..i te lopove i njihove propise! :zli:
 
Pa ovako ide, 5 evra je dužni meter bušenja, akod nas je ova vodena žila koja se koristi na dubini od 25 metara bliže Dunavu do 34 metra jako daleko od Dunava. E sada za prečnik okitena koji oni postavljaju neznam, ali znam da im je mušterija i to jedna od boljih firma "Vojvodina šume". Sada za informacije ne mogu trenutno pomoći, ali ću za koji dan poslati privatnu poruku, ako nađem njihov broj. Buše bunare svuda po Vojvodini i kroz sve tipove tla.

Za propise prvi put čujem, ali se raspitaj dali su i ostali koji su u tvom kraju pravili bunare, morali da srede papire ili su to radili kao sav normalan svet. Ako su svi oko tebe pravili papire, moraćeš i ti, jer su sigurno imali dobar razlog.

I kjučna stvar koja mene zanima jeste šta planiraš navodnjavati sistemom kap po kap.
 
Spremam se da na jesen zasadim 8 ha leske.I sistemom kap po kap navodnjavanje.Inace komsije pored mene nekih 3-4 km kupili 40 ha i busili bunar radila im skala green iz Subotice sistem za navodnjavanje i oni im preporucili coveka koji busi ,dosao cova sa nekom ogromnom mehanizacijom i nije ni krenuo mozda 15 min. evo inspekcije.Kazu gde je dozvola,navodno na bilo cijoj njivi od 0 - 30 cm je tvoje i ti si vlasnik a sve dalje je drzavno.Kazne su astronomske ne znam kako su se izvukli i da li su .Kasnije su busili na 86 metara precnik 250 mm.To je veliko strasno a i cena takodje.Ja sam izracunao ,tj.pored svih mudrijasa koje mozes da stretnes u mom selu i okolini nasao sam coveka koji je sam sebi busio nekada bunar i to u blizini moje njive.Tako da mi treba bunar od 40 m i 110 mm precnika. Ozbiljna investicija,a da ne pricam da mi treba 16 km creva.
 
ta leska ide na ugovor? obezbeđen otkup? okvirna cena?
nešto mnogo leskara viđa u poslednje vreme, čak i kod mene, u sred banata...
da ne bude posle 3-4 godine, kod prvog roda, da ima lešnika keri narep...
8ha je vrlo ozbiljna investicija...nadam se da znaš šta radiš...
 
sale, ti imaš pravo na subvenciju kod bušenja bunara, ako ti troškovi prelaze 80.000. i to ne malu subvenciju.
pogledaj informator na sajtu ministarstva poljoprivrede.
 
Znas iz onog naseg filma cuvenu : " KO RISKIRA TAJ PROFITIRA "
Nazalost kod nas nista nije sigurno ali posle dosta razmisljanja i knjiga ,prakse drugih ljudi kocka je bacena.Nema ugovora za lesku.Ozbiljniji rod tek od 5 god.Ove godine je bilo oko 4 eura kg. na veliko.
Hvala za bunar ,nije mi palo na pamet da gledam sajt min.polj. Ali to je mac sa dve ostrice daju ti pare da iskopas bunar a pre toga projekat,odobrenja,prijava kopanja itd. i onda pocinju da stizu uplatnice za vodu ali ne koliko potrosis nego na povrsinu ,tako da ta cifra nece biti mala.A druga strana busim sam i navodnjavam koliko i kad hocu.
 
@ novii

Bojim se da je ta cena koju si mi rekao za kopanje bunara mala ,ali ako nadjes kontakt posalji mi .Iako je ta cena svi sa foruma cemo na :ppozdrav:
 
Dolaze mi neki madjari koji buse sa nekim kamionom pa cu i sa njima da se posavetujem ,a uzeo sam od druga dmb dizel slap 1000 pumpu tako da odmah probam i ako je malo ima da buse do kine. :kisa: :kisa:
 
Samo da se malo uključim u ovu temu. Izgleda mi nekako da vi u srbiji imate neke privilegije što se tiče navodnjavanja. Evo, za primjer, kod nas u hrvatskoj je bušenje bunara 130 eura po metru dubine. Promjer cijevi 180 mm. Buši do dubine koja zadovoljava kapacitete koji su potrebni.
Ja sam ipak prošao nešto jeftinije, 35 eura po metru uz promjer 110 mm. Dubina 23 metra i dovoljno vode da potopim cijelo selo.
16 km cijevi? Ako misliš na kap po kap, to mi i ne izgleda nešto specijalno. To ja trošim redovito svake godine, čak i više. Ako je riječ o okitenu, onda buši bliže njivi, hehe. Premda vjerojatno nije.
Kod nas sad rade neke projekte navodnjavanja, na razini države. Ali to se odnosi na slavoniju, gdje ima površina u komadu, dok kod nas u podravini, ne. Mi smo toliko rascjepkani da nas ni flasterom nemožeš polijepiti. Ja sam primjerice, na četiri njive vukao okiten po 400 metara da mogu navodnjavati.
 
Koliko sam ja video tehnologiju, nije to nekakva mudrost. Svako ko se malo razume u bravariju, može da napravi tako nešto. Reci ti nama samo kako je u Hrvatskoj stvar sa papirima za bunare, dali je baš neophodno ih praviti ili se može bušiti i bez njih. Ne, nisam mislio na propise, nego na praksu na terenu.

I molim te dali si ih pitao zašto je bušenje bunara tako skupo kod vas?
 
novii je napisao(la):
Koliko sam ja video tehnologiju, nije to nekakva mudrost. Svako ko se malo razume u bravariju, može da napravi tako nešto.
Nije u pitanju bravarija nego iskustvo gde stati! i poznavati teren. Konas je pre 20-30god 6metarska zila presahla.Sad je bogatija od 50m_ske
 
Busim bunar na sredini njive koju cu navodnjavati kap po kap.Inace nisam mislio da je 16 km creva puno u km nego u finansijama koje moras odmah dati pa za godinu dana cekati povracaj para.Kad saberes creva ,kopanje bunara ,kapljace,pumpa i svu tu opremu za navodnjavanje otprilike sam racunao 6000-7000 eura.A posto to nisu jedina ulaganja za osnivanje jednog zasada onda je to puno.Postoji i kod nas subvencija 40 % ali cekas dugo na lovu.
Precnik bunara diktira cenu ,ja sam se dogovorio na 110 mm po metru 25 eura.A za papire sam se malo raspitao tako da definitivno busim bez njih.
 
Koliko ja znam, trenutno je u izradi neki projekt za te bunare. Uglavnom sve se svodi na to da država ubere svoj dio kolača. Pročitao sam neki dan u skripti ministarstva poljoprivrede da je voda prirodno bogatstvo i da si nitko ne smije uzeti za pravo da se prema njoj odnosi kao da je njegovo vlasništvo.
Dakle, ne znam onda na temelju čega bi država htjela napraviti program po kojem bi nam uzimala koncesiju na vodu :sta:
Zašto je bušenje skupo? Jednostavno zato što imaš jeftinije i skuplje izvođače. Ovi jeftiniji, kao što je bušio meni, može do dubine od 32 metra i dalje ne. Maksimalni mu je promjer bunara 125 mm. Dakle to ne može zadovoljiti ljude koji recimo vodu imaju na 50 metara. E, sad ovi koji buše dublje s većim promjerom računaju odmah i više. Ovo od 130 eura je najjeftinije, a ima i puno skuplje. Recimo, on buši na slijepo, pa kad dođe do vode, evo ti pa navodnjavaj. Drugi vrše neka geo ispitivanja pa tek onda buše, a oni koštaju i duplo, pa čak i trostruko.
Poznajem ljude koji su dali i po 15 tisuća eura za bunar, samo da mogu navodnjavati par jutara voćnjaka. U suštini, nisam baš siguran, ali mislim da još nitko koga znam nije tražio neko odobrenje za bušenje bunara. Dokle ide, ide. I ovako nam je proizvodnja preskupa. Evo, mineralno nam pred par dana otišlo 25% gore. Sad 7-20-30 košta oko 90 eura metar.
 
Kod nas je postojala drzavna firma Geosonda koja je to radila prof. medjutim kao i sve drzavne firme se raspala i ljudi koji su radili u toj firmi su otvorili svoje privatne firmice i rade isti posao .Pokupili su geo karte iz bivse firme i na osnovu toga ,ti kazes potes gde se nalazi tvoja njiva ili kuca nebitno oni otprilike znaju konfiguraciju tla.Mogu malo da pogrese u metar dva .Medjutim ja sam nasao lika na netu koji je sticajem slucajnih okolnosti bio kod mog druga i trazio vodu nekim elektricnim uredjajem ,malo to zvuci neverovatno ali je moj drugar nasao tacno vodu na toj dubini gde mu je ovaj lik rekao .Deluje neverovatno.Trazi 100 eura za taj posao.Zvao sam da skoro da dodje kod mene posto je i dalje neverujem u to ali je verovatno na odmoru i nejavlja se .Tako da nije bas sve na slepo trazenje uvek ima nekih alternativa.A sto se tice drzave od 0 - 30 cm zemlje je tvoje sve posle je drzavno ( tako i za vod), od 0-10 metara visine mozes da gradis i da nepitas nikoga a posle 10 metara odobrenja,dozvole,lova itd.Moze im se.
 
e i ja planiram to da uradim ...nemoze se bez toga ...pa bih te molio sali da mi das broj telefona tih koji ce tebi raditi:haha:ako nije problem:haha:
 
Nazad
Vrh