Bušenje bunara na njivama

Pozdrav svima!!!! koji su preživjeli ovu sušu ovog ljeta .
Ako mogu dati odgovor za MOMOSARIC.
"Sve isto samo što je zaglavilo na 9m" mislim da si sam dao odgovor na svoj problem-bunar je jednostavno PREPLITAK
Majstor koji ti je bušio mogo ti je odmah reći i to je bio siguran da ćeš imat smanjen kapacitet jer je plitko u vodonosnom sloju 9m za 200L A 15M ZA 1000L
Ako je već zaglavio na 9m onda ti je trebo drugi bunar izbušit koji bi ti bio dovoljnog kapaciteta.
Postoje metode za povećanje kapaciteta sa kompresorom i liftiranjem koje se odmah primjenjuju nakon bušenja ,ali ako si ti cijelo ljeto vuko max 200L mislim da je to vrh izdašnosti .Obično bunari u kratkom vremenu povećaju kapacitet do svoje maksimale nakon toga nema više .
Ako može jedan savjet svima koji će trebat bunare -dobar bunar je dobar bunar a loš bunar je jednostavno loš bunar-
Nema onih majstorskih izgovora da je suša,voda će naić itd,ako valja odmah ,valja cijeli život ako nevalja odmah nikad i neće.
 
Hvala na odgovoru , ma nije radio cijelo ljeto jer smo ga bušili krajem avgusta ( da je ove godine radio cijelo ljeto već bi se sve isplatilo ::samo bes:spavam:
Čišćeno je kompresorom naravno nekoliko sati , vratio se nakon par dana izvuko cijev i ponovo je uspio samo metar dublje , ali valjda po vrsti pijeska je znao da ne vrijedi ići dublje .
poslije dan,dva izvlačenja postigo sam 200l/m i tako je izvučeno lupam 500m3 al to je to. Ovde je princip ( ja to shvatam ako ti kažu tako unaprijed) da bušač neće da snosi rizik za količinu vode . Ako ništa ,na proljeće ćemo morati malo se pomjeriti pa bušiti još jedan , ako bude malo veći kapacitet sa ta dva ću gurati ( al opet ::novac::)
 
neznam šta vi mislite al ja imem bunar 200mm dubina 90m statički nivo vode je na 14m,izbušen pre 7-8god do ove je radio perfekt a ove je vukla pumpa i vazduh pumpa je potapajuća 1.5kw,i daje nekih 150lit,po mom mišljenju je da buunar ove godine nije imao dovoljno vode zbog malo padavina neznam mozda i grešim al probaću da spustim pumpu još koji metar dole.
 
Ma to si dobro reko da nijedan majstor bušač neće garantirat kapacitet ,ako to dobro ne platimo
Mislim da nije u redu od majstora da ti izbuši bunar od 9m ako si ti tražio da bude 15m.
Ima takvih terena da i uz najbolju volju ne možeš dublje sa jednostavnim alatom ,za takve rastresite terene treba imat opremu.
Nema ti druge nego još jedan nagodinu ,drugi bunar nemoj bušit jako blizu ovog jer bunar ima svoju zonu iz koje crpi vodu da ti se ne desi da oba presuše ako povučeš pumpama većeg kapaciteta.
 
Поштовање пријатељи форумаши,нов сам овде,па да се представим,живим у околини Н.Сада и занимају ме сточарство и воћарство.Хтео бих да са вама поделим једно своје непријатно искуство.Наиме за потребе бушења бунара у свом воћњаку (на Фрушкој Гори)сам ангажовао фирму ,,Рајко и Далибор,, из Сопота и то сам се у старту за***ао.Ја на непрофесионалније људе у свом веку нисам наишао,Лагали су ме само за 2 ствари .1-за све и 2-за свашта.Почев од тога да Рајко није Рајко него Драгољуб,преко места за бунар (рашљама нашао место .а онда копао 15 метара даље)Главна лаж је била да ,,ако не нађе воду-нећу платити ништа,,.Тражио ми је капару око 500 еура(за трошкове,агрегата и наднице неких Румуна -или Бугара што копају.До тада је ископао неких 37 метара(ако и то није слагао).Кад је узео аванс а ја отишао кући пошто живим 30 км од воћњака,спаковао је машине и отишао.Када сам га сутрадан звао телефоном он ми је рекао да је наишао на стену ,а да му је ,,стрмо,,да копа ниже.Првобитно ми је понуди да ми врати 50 еур(ПЕДЕСЕТ) ,на шта ја наравно нисам пристао,Тражио сам да ми врати бар пола пара на шта је он пристао ,али ми је паре послао тек пошто сам запретио инспекцијом и тужбом. На жалост у земљи Србији је све могуће .Е сад паметан човек се учи на грешкама других а будала на својим.
Шта је ту је ,,Рајко,,је оставио рупу у мом новчанику али и огромну рупетину (око 80 цм-пречник)па сам за сад одустао од копања бунара,па се носим мишљу да ту рупетину искористим и у њу ставим резервоар за воду који бих касније искористио за скупљање кишнице.Дајте неки савет ...ако хоћете.Поздрав

---------- Poruka napisana u 11:32 ---------- Prethodna poruka je at 11:29 ----------

Поштовање пријатељи форумаши,нов сам овде,па да се представим,живим у околини Н.Сада и занимају ме сточарство и воћарство.Хтео бих да са вама поделим једно своје непријатно искуство.Наиме за потребе бушења бунара у свом воћњаку (на Фрушкој Гори)сам ангажовао фирму ,,Рајко и Далибор,, из Гроцке и то сам се у старту за***ао.Ја на непрофесионалније људе у свом веку нисам наишао,Лагали су ме само за 2 ствари .1-за све и 2-за свашта.Почев од тога да Рајко није Рајко него Драгољуб,преко места за бунар (рашљама нашао место .а онда копао 15 метара даље)Главна лаж је била да ,,ако не нађе воду-нећу платити ништа,,.Тражио ми је капару око 500 еура(за трошкове,агрегата и наднице неких Румуна -или Бугара што копају.До тада је ископао неких 37 метара(ако и то није слагао).Кад је узео аванс а ја отишао кући пошто живим 30 км од воћњака,спаковао је машине и отишао.Када сам га сутрадан звао телефоном он ми је рекао да је наишао на стену ,а да му је ,,стрмо,,да копа ниже.Првобитно ми је понуди да ми врати 50 еур(ПЕДЕСЕТ) ,на шта ја наравно нисам пристао,Тражио сам да ми врати бар пола пара на шта је он пристао ,али ми је паре послао тек пошто сам запретио инспекцијом и тужбом.  На жалост у земљи Србији је све могуће .Е сад паметан човек се учи на грешкама других а будала на својим.<BR>Шта је ту је ,,Рајко,,је оставио рупу у мом новчанику али и огромну рупетину (око 80 цм-пречник)па сам за сад одустао од копања бунара,па се носим мишљу да ту рупетину искористим  и у њу ставим резервоар за воду који бих касније искористио за скупљање кишнице.Дајте неки савет ...ако хоћете.Поздрав
 
Мој пријатељ ,пензионисани бушач (радио у Геосонди 40 и кусур година)на твоју жалбу је рекао:Стави преко отвора 4м2 даске фосне једну до друге,преко даске 3-4 слоја најлона па обичне даске ал` сад унакрст и преко њих нагрни ископану земљу.Оне године на пролеће отрпај па зови на част.
Нисам бунарџија али чуо сам више пута да је успело.Ко зна може бити да успе и теби.
 
Bunar

Zdravo svima
Da li neko zna kakave je situacija sa bušenjem klasičnog bunara ili bušotine u Ritopeku -prokop opština Grocka, nadm. visina oko 190m.Meni treba 1,5m3 dnevno za kućnu upotrebu.


Pozdrav
 
Interesujeme da li neko zna da neka ekipa busi na podrucju Zlatiborskog okruga.Molio bih za neki kontakt.Hvala
 
Interesujeme da li neko zna da neka ekipa busi na podrucju Zlatiborskog okruga.Molio bih za neki kontakt.Hvala
mi smo poceli sa kopanjem bunara 89 god kad i vikendicu, bunardzija, jedan stari dobar covek, iskopao sirine 2.5m i dubine 3 ili obrnuto, ozidao i ostalo da vidimo sledece godine dal da ga produbljujemo ili pokrivamo. navodno svima se cinilo da ce biti dosta vode a mi smo bili totalno ne iskusni i ne pismeni za seoski zivot. vec sledece godine smo shvatili da bunar treba produbiti i dogovorili se sa majstorem sto je kopao bunar da dodje kad moze i produbiga za jos koji metar posto je voda izvirala odozdo a ne sa strane kako kazu da treba. da li smo i kaparu pola para unapred ali je stari bunardzija nastradao u medjuvremenu i od naseg bunara nista. posle smo trazili po uzickom kraju za bunardziju ali slaba vajda, i prosle godine je neki covek iz Vrutaka dolazio i pogadjao se sa ocem ali se na kraju nije pojavio da radi iako su se navodno dogovorili.
tako da Mirko ako ti se neko javi i bude ok javi kontakt telefon
 
Imao je odlican bunardzija u Pozegi,nisam siguran radi li jos uvek,pokusacu da pronadjem broj.Mene zanima busenje i postavljanje pumpe jer se nalazim na oko 28 m od nivoa reke,racunam da ce na 30-35-40m biti vode i to u dobroj kolicini.Na delovima iznad reke 4-5 m funkcionisu one rucne pumpe bez problema.

Na terenu Zlatibora su dolazile razne ekipe(al ne uspevam naci broj,tj ne trudim se dovoljno) gde su busili od 45-180 m,Zlatibor lezi na jezerima vode,tako da je sada ima gde niko nije ni zamislio da ce je nekad biti,jer su svi pokusavali bezuspesno sa klasicnim bunarima.
 
Mirkane
Zlatibor lezi na jezerima vode,tako da je sada ima gde niko nije ni zamislio
a odakle ti ovo, jesi cuo na vise mesta da ima vode pa na konto toga ili
u brdima iznad uzica kopali su se bunari naj vise ali sto sam ja cuo a nisam bas obavesten do 45m i to njih par, ne mnogo. tako da bi mi bilo drago da ima tolko vode jel narod tamo pati sad u ovim susnim danima i to samo tako jel kuburi godinama sa vodom
 
pozdrav narode ajde da nam tema ne zamre na ovoj susi pa da postavim koje pitanje
jel neko zna ko busi bunare i postavlja betonske cevi precnika 80 pa navise cantimetara ili da rusno kopa pa da uzida klasicni bunar?
to je pre bilo u svakom selu po bar jedan covek da je radio ali su sa godinama postali retki posto nije bilo interesenata da se zanat nastavi(a mozda se nije puno ni trazilo). ja sam nasao u okolini jednog i cuo da radi za 70e metar a kad sam otisao kod njega rece mi da je cena 100e i jos moram ciglu da kupim pa me to izadje oko 1800e za bunar od 15m a za te pare mislim da moze da se izbusi 2" na 100m i tu bi onda vode bilo stalno.
sta mislite da li je bolje kopani bunar ili buseni?
 
sta mislite da li je bolje kopani bunar ili buseni?

Zavisi kakav je teren i za sta ti reba voda. Inace buseni bunari su mnogo bolji ali i dosta skuplji, ali kad se jednom odradi kako treba miran si. Kod nas u Srbiji ima mnogo ,nazovi busaca, svako sve radi i svi sve znaju, takav smo narod :osmeh: ,a o rasljarima necu ni da pricam to je kao da se vracamo u srednji vek jos cemo i vestie na lomaci spaljivati :haha: .Da je reda i zakona i da inspekcije rade svoje poslove niko ne bi mogao da busi i kopa gde mu se prohte, jer moze da se izazove vise stete nego koristi
 
Voda mi treba za zalivanje bar za kap po kap tu mi je povrsina od 0,5ha a postoji mogucnost da prosirim za jos 2ha.
na tom terenu ima u blizini bunar kopan na 15,5m i covek zaliva kap po kap nekih 3ha ali mora iz vise puta i vidim da je sad ukopao pumpu(tomos 500l/min) mozda 2m i kaze ima vode dovoljno, cak je neki dan upalio pumpu i otisao da balira slamu(znaci da se ne boji da ce presusiti tih par sati koliko ima goriva u rezervaru). takodje u blizini postoje i buseni bunari za vodovod i to na dubini od 96-106m(kako mi rece radnik kojeg sam tamo zatekao).
na ovoj parceli su neki indijanci probali da buse(2") i nasli su prvu vodu na 10m ali nije bilo kapaciteta(kazu jedino za rucnu pumpu) i busili su do nekih 40m za dalje nisu imali opremu(ili su naleteli na stenu vise nisam siguran) tako da sam tada ostao bez vode na toj parceli
 
Da li neko zna nekog za kopanje ili busenje bunara u blizini Cortanovaca ?
 
Da li se bunarom fi 200 mogu zalivati jagode na 50 ari (oko 20.000 lit. po zalivanju)?
Bunar se buši na 14 m, dok je gornji nivo vode na 5-7 m.
Da li ta voda može da se crpi vakum pumpom?
Unapred hvala na iskrenom i pouzdanom odgovoru.
 
Da li se bunarom fi 200 mogu zalivati jagode na 50 ari (oko 20.000 lit. po zalivanju)?
Bunar se buši na 14 m, dok je gornji nivo vode na 5-7 m.
Da li ta voda može da se crpi vakum pumpom?
Unapred hvala na iskrenom i pouzdanom odgovoru.
Ja imam isto bunar fi200 al dubok je 90met a voda je izašla na 14 mmet i imam potapajuću od 4" daje 140-150lit za minut i moze da rado neprestano najduze sam ga koristio 7-8 sati neprekidno ,ako ima vode u tom sloju onda nema problem
 
Nazad
Vrh