Bušenje bunara na njivama

Moj problem je sto ne mogu da otvorim novu temu pre nego sto napisem trideset poruka, a ne interesuju me druge teme osim bunara. Ne zelim da negde lupam gluposti samo da bih tako nakupio 30 postova. Sa druge strane, tema bunara me veoma zanima i to sa inzenjerske, moglo bi se reci i naucne strane.

Mozda ce se neko sloziti sa mnom da su dubina i precnik bunara vazni parametri, ali koliko njih ce se sloziti ako kazem da je nacelno vaznije koju granulaciju ima vodonosni sloj, odnosno za koji geoloski profil se bunar pravi? Zbog toga se nadam da ce mi se javiti neko ciji se (planirani ili postojeci) bunar nalazi na slicnom geoloskom profilu kao moj bunar. Rec je o slavonskoj ravnici blizu Dunava, gde je zemlja na prvih 17 metara izrazito sitnozrna (izmedju 60% i 80% granulacije ispod 0,06 mm), sa prvim (povrsinskim) vodonosnim slojem visine oko 2 m, granulacije oko 75% 0,12mm-0,25mm i 25% ispod 0,12 mm. Ocekujem drugi, deblji vodonosni sloj slicne granulacije (kao prvi sloj) ispod 17 metara dubine.

Po mom misljenju, centralno pitanje koje se postavlja je kako napraviti dobar filter i koliki filter mora biti za koji protok. Sve sam ja to vec zapravo izracunao, ali nema potrebe da idem u detalje ako nema zainteresovanih sagovornika.

Izvinjavam se sto nisam procitao prethodnih 37 stranica diskusije, ali ako je neko jos zeli da cuje moje misljenje o svom problemu, neka me uputi na odgovarajucu stranicu teme, pa cu se pozabaviti time. Ja sam ustvari elektronicar, ali hidrogeologija mi je tajna strast (dok ne napravim moj bunar :) ).
 
Haj pomozi kad si već bacio matematiku za filter ,kolika mora biti površina ili dužina filtera za bunar FI 63mm ili za taj koji si ti trebao radit?
 
Наш пријатељ из Борова је поставио занимљиву тему о бунарима и води из бунара.Разумео сам да је спреман да то своје сазнање подели са члановима овог форума поготово са онима који имају искуство са бушењем бунара а поготово са коришћењем воде из дубоких бунара.Мало знам о овоме а из разговора с двојицом некадашњих руковаоца бушачих гарнитура требало би подржати напор нашег члана да нам понешто и од својих закључака и покаже.
 
Pozdrav i hvala vam što ste se javili. Tema je opširna a ja se bavim jednim relativno malim delom čitave "bunarologije", međutim i to malo je previše da bi se napisalo u jednom odgovoru ovde. Predlažem da svako svoja očekivanja drži na nekom minimumu i da jednostavno krenemo u razgovor. Pitanje koje je postavio Šokac je idealno za početak jednog takvog razgovora.

Pokušaću ukratko da skiciram proces kroz koji se dolazi do optimalnih dimenzija i ostalih karakteristika filtera.

Bez sledećih podataka je nemoguće dimenzionirati filter:

1) granulacija vodonosnog sloja
2) očekivana maksimalna izdašnost bunara (npr. litara u sekundi) (ova izdašnost se tokom korišćenja ne bi trebala prekoračivati)

Polazeći od granulacije se određuje maksimalna brzina kojom voda može da prolazi kroz taj vodonosni sloj.
Iz maksimalne brzine vode i željene izdašnosti se izračuna potrebna površina filtera.
Iz prečnika i površine filtera se izračuna dužina filtera.

Preostaje da se odredi struktura filtera, polazeći sa jedne strane od granulacije vodonosnog sloja, a sa druge strane od veličine otvora u poslednjem i najgrubljem delu filtera (filterska cev sa rupama ili prorezima).

Ako je granulacija vodonosnog sloja 4 ili više puta veća od veličine pojedinačnih otvora u cevi, onda je sama cev dovoljan filter.

Ako je granulacija manja od četvorostruke veličine otvora u cevi, potreban je jedan sloj (omotač) od peska/šljunka takve granulacije, da bude max. 4-5 puta veća od granulacije vodonosnog sloja, i najmanje 4 puta veća od pojedinačnih otvora u cevi.

Kad je razlika između granulacije vodonosnog sloja i veličine otvora u cevi jako velika, može biti potrebno više slojeva filtera različitih granulacija.

Konkretno za moj bunar sam odredio sledeće:

Dimenzije filtera:
===========
Granulacija vodonosnog sloja: 0,1 mm
Maksimalna brzina vode u vodonosnom sloju: 0,03 cm/s
Maksimalna izdašnost bunara: 5000 l/h
Spoljni prečnik filtera (prvi sloj filtera od peska, ne filterska cev): 28 cm
Dužina filterske cevi: 10 m (!)

Struktura filtera:
===========
1) Vodonosni sloj, granulacija 0,1 mm (nije deo filtera)
2) Prvi sloj filtera, granulacija 0,5 mm, debljina 5 cm
3) Drugi sloj filtera, granulacija 2 mm, debljina 5 cm
4) Filterska cev, prorezi širine 0,3 mm

Sve je to "divno i krasno", ali su tehnološke i inženjerske prepreke ogromne. Nije ni čudo, jer sve bazira na idealnoj teoriji "... i tata bi, sine", dok smo sa druge strane ograničeni i finansijski i vremenski itd. Znam da sam puno toga u mojoj priči preskočio, ali želim da mi se postave baš ona najnezgodnija pitanja.

Ako neko vlada nemačkim jezikom, ovde će naći puno zanimljivosti u vezi bunara (inženjerski priručnici za bunare iz bivše DDR / istočna Nemačka iz kojih sam puno mogao naučiti, ali još nisam sve razumeo): http://www.hgn-beratung.de/Erfahrungen-Brunnen.html
 
Poslednja izmena:
Baš me zanimo matematički odgovor al tu ide puno parametara....
Kod mene ide to bez matematike ,uzmeš alkaten 2" ,izbušiš borerom 20 mm 5 metara po dužini,staviš filter i mažeš 15 kubika vode po satu ,zeznuta ta geologija !!!
 
Odlično, možeš li da mi pojasniš šta podrazumevaš pod "staviš filter"? Alkaten cev od dva cola sa 20mm-rupama je već filter (doduše grub). Ako dodaješ neki filter, od čega se on sastoji? Podjednako važno je i kakva je granulacija tla u visini filtera?

Gruba klasifikacija granulacije (neka oproste geolozi ako ne koristim prave reči):

glina 0...0,002mm
prah 0,002mm...0,06mm
pesak 0,06mm...2mm
šljunak 2mm...31mm

svaka vrsta se deli u tri podvrste (sitnu, srednju, krupnu)

- - - - - - - - - -

Samo da dodam (i time skratim vreme do trenutka kad mi bude dozvoljeno da postavim novu temu):

http://www.gfos.unios.hr/portal/ima...drogeologija/HIDROGEOLOGIJA-1. DIO-50 str.pdf

Za sada najbolja literatura na "našem" jeziku koju sam uspeo da pronađem na internetu...
 
Za filter se stavlja filter mrežica veličine 0,2 mm x 0,2 mm koja prekriva perforirani dio cjevi.
 
Hvala ti na odgovoru, i pre nego što nastavim, molim te da mi slobodno kažeš ako ne budeš (više) želeo da mi odgovoriš na pitanja, jer se pomalo plašim toga, zato što ih imam još jako puno! Veoma mi je važno da ti pri tome, ako treba, objasnim zašto te pitam to što pitam, i kakve veze to ima sa time da li je bunar dobar ili nije. A kakav treba da bude najbolji bunar (iz perspektive korisnika), o tome mislim da ne moramo diskutovati :)

Iz ovoga što si napisao, zaključujem da je kod tebe zemljište (zapravo vodonosni sloj) značajno krupnije granulacije nego kod mene. Istini za volju, ja i ne znam šta se kod mene nalazi ispod sedamnaestog metra dubine, možda je potrebno bušiti još desetak metara i doći do krupnog šljunka, pa mi ne bi ni trebao nikakav filter!

Kad bih ja na mojoj zemlji stavio filter mrežicu od 0,2 mm, bojim se u da bi u bunaru došlo do brzog taloženja gline i prašine a i smanjenja propusnosti filtera, zato što moj vodonosnik ima granulaciju 75% 0,12mm-0,25mm i 25% ispod 0,12 mm. Možda bih mogao pokušati sa filter mrežom od 0,1 mm? Pronašao sam na ebay mrežu od inoxa od 0,1 mm, malo je skupa, ali moraću malo porazmisliti o toj varijanti, jer ne znam kako bih tehnološki rešio postavljanje dvoslojnog filtera od peska kao što sam gore već opisao.

Odlično, već sam dobio nove ideje kroz razgovor :)

- - - - - - - - - -

Sad bi me baš interesovalo da li postoji neko ko bi znao i hteo da u Borovu spusti cev DN150 do nekih 30 metara, pri čemu bi donjih deset metara bio filter...

- - - - - - - - - -

... i još kad bi oko filtera mogao da se naspe sloj debljine 5 do 10 cm peska 0,5 mm ... eh, mašta može svašta ::namigivanje::
 
Obično za takve stvari zoveš lokalnog bunardžiju koji poznaje teren ,a šta je dole ako se ne proba ne znaš .
Postoje gotovi filteri sa zasipom oko cjevi raznih dužina i promjera,mada takve stvari imaju svoju cjenu koja za nas male korisnike djeluje papreno,,,
Najlakše je izbušit rupu u zemlji ,dobra ekipa uz mali poticaj sa gorivom za čas to napravi.
A što se tiče tvog terena to je dobar teren za bunare ,nemoraju bit duboki ,dignu vodu za centrifugalne pumpe i u konačnici nisu skupi a daju jako puno vode ,sve zavisi koliko ti treba (ako ti treba za kuću ,max 50 mm i imaš vode 2-3 kubika po satu )možda ti ovo zvuči 50 mm smješno malo al obično se stavi 40 mm,
 
Na žalost, ne poznajem niti jednog lokalnog bunardžiju, znao sam za jednog starog gospodina iz Bršadina koji je zaista bio dobar majstor. Koristim jedan njegov bunar, ali na žalost ne znam tačno kako je napravljen (DN150, potopna pumpa fi=100 mm). Znam i jednog bunardžiju iz Vinkovaca, on mi je nedavno napravio jedan bunar od betonskih cevi fi 50 cm i dublje fi 30 cm, ali se izgleda nismo razumeli kod očekivane izdašnosti. Bunar se napunio glinom i prašinom, tako da je trenutno neupotrebljiv. Tada još nisam znao da je za moje potrebe filter neophodan...

Ne bih imao ništa protiv manjih promera bunara i filtera, da voda kod mene nije na 11,5 metara ispod površine zemljišta, tako da sam i sa dubokom šahtom osuđen na centrifugalnu pumpu uz relativno veliku potrošnju energije po litru vode. To znam, pošto imam i jedan takav bunar (5/4 cola sa ručnom pumpom i "hidropakom" u dubokoj šahti). Deo problema je i to što nisam priključen na javnu električnu mrežu, nego koristim fotonaponske solarne ćelije. Svaki vat se računa. Pomoću potopne pumpe i to malo specijalne (https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_cavity_pump) bih mogao da izbegnem skupa ulaganja u solarne ćellije.

Po svaku cenu želim da spustim pumpu na nekoliko metara ispod nivoa vode, tako da mi je najmanji prihvatljivi prečnik oko 15 cm.

Gotovi filteri sa zasipom su sigurno fina stvar, samo su - dobro kažeš - skupi, a mogu misliti koliko su teški za rukovanje kod prečnika koji mene interesuje.

Što se tiče dubine bunara, želim da pumpa bude 3 do 5 metara ispod mirnog nivoa vode, a filter bi po pravilu morao početi nešto niže. Po mojoj računici izdašnosti bi dužina filtera (pri fi=280mm) trebala biti desetak metara, a ako bude fi=150mm, onda blizu dvadeset. Jasno mi je da su to velike brojke i možda sve to može i jednostavnije, praksa je uvek bolja od teorije, ali nema tog bunardžije koji bi mi dao bilo kakvu garanciju za trajnu izdašnost. Zato bih ja pravio po mojoj računici, a ako nisam bio u pravu, bunar će samo biti bolji i izdašniji od očekivanog.

Po toj računici bi sa fi=150mm trebalo ići do dubine od oko 36 metara, pa bih uz malo spremnosti na rizik bio možda voljan da kažem da je 30 metara dovoljno (od toga 15 metara filter).

Možda ću imati otežan pristup internetu narednih dana, ali najkasnije u petak ću opet biti tu.
 
Poslednja izmena:
Šokac, jesam li te dobro razumeo da ti bušiš tj. praviš bunare kakve si opisao (fi 50 mm, sito 0,2 mm)? Kakav je običaj na ovom forumu, kad se vode "poslovni" razgovori? Upiti, ponude i predlozi idu preko privatnih poruka ili ovde, na temi?
 
Da ja radim bunare sa alkaten cijevima fi 50,63,75,90 mm ,bušim gole bunare fi 200 mm.
Na forumu sam prvenstveno da pomognem ljudima koji si žele sami nekako izbušit bunar a nemaju para(ko ima para taj nije na forumu).
Ovdje je dobra ekipa koja se pomaže koliko ko zna ,ako i zaj,,,,,m nekog nije namjerno,,
 
Pa vidi, pošto Osijek nije daleko od Borova, svašta mi pada na pamet :) ... Pretpostavljam da specifikacije bunara koje si napisao da praviš ponajviše imaju veze sa alatom koji imaš, ali to se možda može rešiti...? Evo da te pitam direktno, kolika bi bila dodatna investicija u alat koji bi ti bio potreban da bi ti mogao postaviti DN150 do 30 metara dubine? Verovatno nešto već imaš...

Znam da nije samo stvar u alatu nego i u iskustvu i znanju, a bar sto se tiče znanja i nekih osnovnih inženjerskih veština, možda bih i ja mogao nešto doprineti... Uostalom, već sam gore pisao da sam pre dve godine imao jedan neuspešan pokušaj (novci potrošeni a bunar ne radi), pa sam spreman na neki rizik, a tebe ćemo osigurati ne samo da ne budeš u gubitku, nego da budeš pošteno plaćen (ako uopšte krenemo u sve to...).

Uslov je naravno da se radi onako kako ja kažem, pa zato ja i snosim ceo rizik :) I moram da te upozorim na vreme da ja umem da budem i gnjavež i tvrdoglav ;-)
 
Samo da zatvorim ono što sam otvorio, jer prelazim na druge načine rešavanja mojih problema sa bunarom. Neću više aktivno pratiti ovaj forum, zato pozdrav svima i svako dobro!

LaleLale
 
Eh što se odmah naljuti pa pobježe,dugačka je jesen i zima ,ovdje se dugo divani(fale nam samo kava i cigare) ekipu imamo,,
 
Taman posla, ne dam se ja naljutiti :) , samo ne želim da sedim skrštenih ruku a ne mogu ni redovno posećivati forum. Ako želiš, možeš mi se javiti na mejl (poslao sam ti privatnu poruku), pa ćemo videti dalje. Treba da znaš da ja aktivno tražim nekoga ko će mi napraviti bunar i da ga mogu pronaći možda već sutra (ali biću srećan ako ga pronađem i za mesec dana). Vremenski horizont za bunar je proleće 2016. Ali, kao što se ni bunar ne kopa kad ožedniš, tako se ni majstor ne traži onda kad treba početi bušiti :)

Ako ima nekih nejasnoća u vezi toga kakav bunar želim, slobodno pitaj, a mene ponajviše zanima da li bi ti i pod kojim uslovima mogao učestvovati u pravljenju tog bunara...

Voleo bih da mi neko napravi i ponudu za vadjenje prašine i gline sa dubine od 12 do 17 metara iz betonske cevi fi 30 cm (neuspešni pokušaj kopanja bunara), Možda bih pokušao da spasim što se spasiti može...
 
Eto dragi ljudi završi još jedna sezona bunara,navodnjavanja,suše i poplava pa je došlo vrijeme za zimski odmor uz dobru vatru i jaku šljivu :ppozdrav:.
 
Ljudi interesuje me nesto...imam bunar fi140 dubok 55 metara voda mi na 2 metra ali kad pustim pumpu 1000 l na min radi 40 sekundi onda stane neki 20 sek pa ona pa produzi i non stop tako....pa dal neko moze da mi pomogne sta da uradim da bi imao stalni dotok vode....hvala vam

Sent from my HTC One mini 2 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh