Bušenje bunara na njivama

Dobro razmišljaš,tako se i rade bunari sa sitnim šljunkom koji se stalno zarušava dok ti bušiš,uzmi cijev 125 mm kanalizacijsku i kroz nju buši ,napravi borer 120 mm ili koji već imaš .Kako budeš bušio cjev će sama propadati i neće dat šljunku da se zarušava ,ujedno pumpom izbacuj sitniji materijal..
 
Pozdrav za sve na forumu. Remontovao sam pumpu TOMOS i dalje nece da povuce vodu iz bunara koji nije koristen dugo, rucnom pumpom izvlaci vodu i pesak.
Kao da vazduh stalno dolazi iz bunarske cevi.
Mislili smo da je do nepovratnog ventila, ali na drugom bunaru sve odlicno funkcionise.
 
Neznam koliko moze. Zavisi koliko ce nivo vode da se podigne i koliko ce ici metara ispod vodenog pojasa. Koji je kod mene dva metra visine.
Dobra voda sa belim peskom od 8 do 10 metra dubine.
 
Ima li neko dobrog majstora za bunare veceg precnika. 150 cm precnik
Uze mi pitanje iz usta.Kod mene u selu ima bunardzija,iskopali su jakooo puno,ali kao i svaki bunardzije vole cugu i filozofiranje pa bih najradije neke koje nepoznajem a dobri su:osmeh:(redja pojava od nilskog konja u moravi)
 
Taj bunar fi 150 cm ako ima ikakvih prednosti nad ovim bunarima (cijevima ) recimo fi 10-20cm onda to nisu prednosti u količini vode . Konkretno na dva bunara fi 10cm imam provjereno 2000 l/min a možda i više , znači fi 20cm može dada ko zna koliko ako je dobar dotok , možda i 4-5000lmin , sumnjam da kome treba tolko . Ako nema (a često nema) tolikog brzog dotoka dole neće pomoći ni fi 5 metara . Prednost većeg bunara je jedino što ako ima struje može fizički da se spusti potopna pumpa većeg prečnika dole ili površinska može nešto jednostavnije da se koristi pomoću crijeva i usisne korpe dole mada i sa pobodenom cijevi može da se riješi nepovratni ventil gore a čak i dole .
 
To sto pises su dve razlicite stvari.
Ova voda ce se koristiti za domacinstvo i jednim delom za zaliv plastenika.

Ta voda gde se pobijaju cevi u busotine je kod nas od 120 metara i dublje.
 
Kakve veze ima ? Sve što da taj široki bunar daće i cijev pogotovo ako treba manja količina vode . Jedino ako oćeš kofom da vadiš onda nemože iz cijevi.
 
Momo ti kao da si pao s marsa,kao prvo ovi sto buse one tanke cevi nece da buse na 20 metara,ne isplati se,kod njih sva voda na 100 metara i dublje,ustvari oni nadju vodu na 50-60 metara pa teraju do 100 metara jer im je to rezervoar za vodu.Po pravilu oni bi trebali da rade kompresovanje u zemlji i da naprave veliki rezervoar sto niko ne radi,tacnije nema s cime,tu trebaju kompresori na sleperu da rade.
Kopanje bunara je nesto drugo,tu odmah dobijas rezervoar u zemlji sto je veoma bitno kod mene,jer ovde nema vode i ko ima 10 litara u minuti dotok taj je Kralj.

E sad pitanje za tebe MOMO,ako ja ne koristim bilo koji tip bunara 7 dana,znaci sve stoji,spustim pumpu u siroki bunar ukljucim i ona baca vodu dok ne potrosi zalihu,a kad spustim pumpu u onu busotinu 10-20cm i ukljucim pumpu ona izbaci vodu za minutu i ostaje suvo.Sta je po tebi ovde logicno?
 
Ne razumijem ja vas nikako , prvo kakve stotine metara pominjete ? Ako je ravnica štaće stotine metara , voda je kod nas od 4 do 12 metara i to kakav dotok oćeš , ajd mi smo riječna dolina , ako to nije opet je to na 20-30 metara , ako je brdo normalno da je voda dublje ali opet lakše je bušiti sa cijevi nego postavljati betonske široke "kace" . Ovo pitanje Mirko , to posebno ne razumijem , prvo nije bitno kolko dana ne koristiš bunar , drugo bunar bilo kog prečnika ne koristi samo vodu koja se nalazi u njemu ?? Naravno da voda dotiče sa strane , ako ima vode samo kolko trenutno bude dole to onda nije ni za kakvo zalijevanje ?? U cijevi fi 10cm trenutno može da bude lupam 50-100 litara vode , u širokom bunaru 200-1000 recimo , lupam , i šta sad to ima veze , ni jedno ni drugo neznači ništa za bilo kakvo korištenje u poljoprivredi . Mora da bude doticanje vode , al šta ja to pričam pa valjda je to opšte poznato ?
 
Dva sela od mene kopali arteriski dunar fi 120mm isli do 70m i vodu nisu nasli a,kod mene na vikendici na Srebrnom jezeru voda je na 3m.Tako da sve sto je dalje od reke i jos malo brdovit kraj kao kod mene onda busi se dublje.
 
Ne razumijem ja vas nikako , prvo kakve stotine metara pominjete ? Ako je ravnica štaće stotine metara , voda je kod nas od 4 do 12 metara i to kakav dotok oćeš , ajd mi smo riječna dolina , ako to nije opet je to na 20-30 metara , ako je brdo normalno da je voda dublje ali opet lakše je bušiti sa cijevi nego postavljati betonske široke "kace" . Ovo pitanje Mirko , to posebno ne razumijem , prvo nije bitno kolko dana ne koristiš bunar , drugo bunar bilo kog prečnika ne koristi samo vodu koja se nalazi u njemu ?? Naravno da voda dotiče sa strane , ako ima vode samo kolko trenutno bude dole to onda nije ni za kakvo zalijevanje ?? U cijevi fi 10cm trenutno može da bude lupam 50-100 litara vode , u širokom bunaru 200-1000 recimo , lupam , i šta sad to ima veze , ni jedno ni drugo neznači ništa za bilo kakvo korištenje u poljoprivredi . Mora da bude doticanje vode , al šta ja to pričam pa valjda je to opšte poznato ?
Momo,bez uvrede ali ti brda kao da nisi video i brdskog bunara,kakvo postavljanje kaca,pa to se kopa i betonira na licu mesta,kod komsije je bunar 72 metra kopan rucno metar precnika i betoniran do samog dna,robijaski je to posao,nema neku vodu,slabo je to.
Nerazumes ti to kad vode nema,pa nema,kod nas je voda relativna stvar,nabosti na nekoj dubini od 30 metara je cista sreca.Moj bunar je 32 metar kopan rucno i betoniran na licu mesta,ima dotok vode 1 litra u sat vremena.Za kucu se ogranicavamo i stedimo,a kad bas nema doteramo cisternom pa naspemo.E zato je veliki fi vazan da ima rezervu za neko normalno koristenje,a to sa zalivanjem i slicno e o tome mogu samo da mastam.....
 
U redu onda nisam shvatio da nije namjenjeno za zalijevanje nego je dovoljno malo vode za neke kućne potrebe sa štednjom . Ali opet moguće je da bi i u tom slučaju duboko spuštena cijev recimo fi 2" ili 4" ali sa dosta rupica , recimo jedno 5-6 metara ( kod mene su bišili 2 ili 3 metra rupice) imala isto vode u momentu kao i taj betonski bunar ? Dotok je tolki kolki je . Trebalo bi da je dosta jeftinije uraditi takav bunar , evo ovde recimo uzimaju oko 60-65e po metru za fi 100mm , kasnije kupiti dubinsku pumpu sa manjim protokom a većim pritiskom i vode kolko ima ima.
 
Da imam nekih 5-6 ha u komadu nebih razmisljao. Odradio bih arterski bunar. To bez subvencije kosta nekih 6 000 eura.
Imam dva bunara od kojih je jedan u dvoristu aktivan za kucne potrebe.
Ovaj sto je pocet siroki je takodje namenjen za okucnicu.

Kod nas su arterske vode na nekih 120 metara. U mestima blizim reci Savi su plice vode, ali nije pravilo.
 
Kod nas bas arterska voda koja ce da izadje napolje je na 200 i kusur metara,ostale neke jace vode su na rasponu od 20 do 150 metara kako ko ubode.
 
Nazad
Vrh