Secerna repa 2015

Svake godine ista priča.

Matić, mali mrav, mali mrav.......da menjamo mesto:osmeh:

148hqgm.jpg
[/IMG]
 
Ja sam definitivno odustao za sledecu godinu od setve repe.Trenutno ne vidim ni tracak nade da ce biti bolje sa njom sledece godine.Odluka je pala posle konsultacije sa nekim ljudima koji su bili na nekom samiti o secernoj repu juce Novom Sadu.
 
Ja povećavam spram ove godine, sa 25 ha na cca 0 ha. I tako do daljnjeg, ako neko oko mene potpise ugovore nagodinu pitat cu ih da mi donesu ugovor da obrisem **greška s njim pa mu vratim, više će vrijedit tako nego da je samo potpis na njemu.
 
Nisam siguran 100% ali nacuo sam nesto da ce organizatori proizvodnje traziti od secerane garancije na potpisan ugovor da se nece menjati.
 
Ja sam definitivno odustao za sledecu godinu od setve repe.Trenutno ne vidim ni tracak nade da ce biti bolje sa njom sledece godine.Odluka je pala posle konsultacije sa nekim ljudima koji su bili na nekom samiti o secernoj repu juce Novom Sadu.
Nije bio samit već treći forum o šećernoj repi u organizaciji Bayer-a.
 
Nije bio samit već treći forum o šećernoj repi u organizaciji Bayer-a.
E bas to mico,mada ja mislim da je u organizaciji BASF-a ali mozda sam pobrko.
Aj napisi ukratko o cemu se pricalo tamo.Koje su digestije Nemci imali(iako imaju hladnije vreme od nas).Koliko secera proizvede Nemacka secerana a koliko nase od iste kolicine secerne repe.
 
Bayer je bio organizator foruma, a što se tiče prinosa u Nemačkoj prosečaj nešto preko 80 t/ha a digestija oko 16%. Ceo ovaj skup se sveo na to da cena šećera na svetskoj berzi mala i da bi mi proizvođači imali i dalje interesa da istu sejemo moramo smanjiti troškove proizvodnje i uz to povećati prinos. Na tu priču o smanjenju troškova Bayer je predstavio svoju Betanal maxxPro tehnologiju.
 
Meni su rekli da je prosecan rod u Nemackoj oko 120t/ha sa digestijom 16%-17%.I neka prica je bila koliko od iste kolicine repe navodno Nemci naprave vise secera od nasih.:sta:Izgleda da su dremali ovi nasi u toj sali gde ste bili,ili su culi kontra,mada mislim da ste zajedno bili ti i ovi koji su meni ispricali desavanja.
 
Jedino sto sam cuo od jednog agronoma iz Agrounije u Indjiji je da Nemci idu sa smanjenom kolicinom azota po ha zarad vece digestije,tako da tu uspeju da usparaju na djubrivu,a povecaju % secera.
 
Smanjiti troskove a povecati prinose? Nista lakse. :osmeh: A taj maxxpro uopste nije jeftiniji od klasike.

- - - - - - - - - -

Ako jako smanjis azot onda nemas kilograma.
 
U prevodu su hteli reci nemojte sejati repu,imamo sirovine sasvim dovoljno.Kad im bude trebalo vise repe napravice ugovor kao za 2013.godinu.
 
Smanjiti troskove a povecati prinose? Nista lakse. :osmeh: A taj maxxpro uopste nije jeftiniji od klasike.

- - - - - - - - - -

Ako jako smanjis azot onda nemas kilograma.
Zaboravio sam racne podatke pa ne bih da licitiram,ali imaju odlicne prinose i digestiju. ALIIII radili su mnogo ogleda oko obrade,vremena unosa djubriva,kao i oglede sorata kako koja sorta reaguje na predusev,kolicinu i nacin djubrenja,obradu,a posebno su radili i oglede na ponovljenu setvu i monokulturu,jer su dobijali naredjenje da na preko 50% povrsina mora da bude repa i cao.
 
Sejte do mile volje, ali nemoj posle da kukate kad za Božić repa još uvek na njivama.
 
Nazad
Vrh