Secerna repa 2015

Seme soje nije besplatno, jer je bila sopstvena reprodukcija, ali opet jeftinije nego da smo ga kupili.
Bruto prihod po kj od repe 33 * 3,4 = 112.000 dinara, bez pdva.
Bruto prihod od soje ove godine 1,7 * 41 = 69.700 ovde je cena sa pdvom.
Razlika je 42.300 dinara po kj u prihodu, preračunato u ha je 74.000 dinara. MOji troškovi u repi sigurno nisu toliko veći u odnosu na soju. Repa je bila predusev za soju ove godine, tako da se nije puno osetilo smanjenje u prinosu soje, imajući u vidu predusev.
NIsam prezadovoljan, ali nisam ni razočaran. Na njivi pored sam imao kukuruz, u koji smo još manje uložili. Prinos ćemo videti kada ga okrunimo, a samim tim i finansijski efekat.
Imamo neku svoju viziju i planiramo da je se držimo. Čini mi se da se pokazala kao dobitna kombinacija. Sastoji se u tome da se držimo plodoreda pšenica, repa, soja, kukuruz, da se više ne kockamo i ne sejemo dve kulture koje bi nam kao donele najveći profit, ili da jednu držimo na 3/4 njiva. Smanjili smo rizik ovom diverzifikacijom. Uvek se nešto pokaže najbolje u specifičnim godinama, ali niko ne može pretpostaviti šta će doneti najveću dobit. Prošle godine su svi mislili da će na repi zgrnuti pare, pa nisu. Ove godine su mislili da će na soji pa nisu. Sledeće godine misle da će na pšenici najviše zaraditi, verovatno neće. MI smo u svakoj godini imali bar jednu kulturu gde smo zaradili malo više novca. OD kako se bavim ovim poslom samo smo 2012. godine bili u minusu na repi, i to je jedini minus koji smo imali zadnjih 15 godina. ISto tako na repi se zaradjivalo mnogo više u pojedinim godinama, tako da nemam razloga za kukanjem. Što se neko razočarao u repu, jer nije zaradio koliko je planirao, ja mu ne mogu ništa. Mnogi ovde na repi su puno zaradili i prošle i ove godine, a tako će biti i sledeće jer cena ide na 4,1 dinar/kg. IStina je da je proizvodnja u nekoj vrsti krize, i to najviše zbog promena u klimi i stvaranju rezistentnih sojeva cerkospore. Neophodno je prilagođavanje i menjanje navika. To se desilo na pšenici, proizvodnja je sada nezamisliva bez zaštite fungicidima, odnosno ne mogu se očekivati rekordni prinosi. Sigurno je da će doći do promena kod soje. Rezistentni korovi na pojedine herbicide su realnost, pitanje je vremena kada će se i na soji pojaviti neke štetočine koje će drastično umanjivati prinose. Sve su to posledice jurnjave za parama i ekstraprofitom. Niko ne shvata koliku štetu sami sebi pravimo, jer se ne držimo osnova poljoprivrede, a to je plodosmena. U toj plodosmeni repa ima značajno mesto, tako će biti i na mojim njivama dok bude šećerana, ako ih ne bude, onda ću po sili prirode morati da prestanem sa gajenjem šećerne repe.
Izvinjavam se na dužoj poruci. Nadam se da nisam previše ugnjavio.
 
Zivko sta nauka kaze oko zakiseljavanja zemljista korenom secerne repe ?
Nesto je jedan profesor pricao da sam list secerne repe ima izuzetno povoljan C/N odnos,jedini problem je zbijenost zeljista kad se repa vadila linijama.
 
Nema priče o zakišeljavanju zemljišta. Radili smo prošle godine analizu zemljišta gde je repa bila u monokulturi preko 20 godina, ph u vodi je bila 7,95, u KCLu 7,15.
 
Zivko ti kazes bruto na repi 112 hiljada? Pa to je "kesa". Vadjenje je 11500+pdv, jedna zastita od cerkospore je 2000-2500 po jutru a imas ih od 3-5. Oranje za repu je dublje i samim tim je nemoguce uzorati sa 10l po kj. Bez dobre obezbedjenosti zemljista kalijumom nema repe. 100kg vestaka je cca 5000din itd itd. Troskovi dodju do 100k po jutru ako hoces da taj usev lici na nesto.
Hemija za repu od sirokolisnih je 3-4x skuplja od soje. Jedan safari je 7000din. Goltix je 3500+pdv a bez 3l po ha ne vredi. Boli me glava kad racunam koliko to sve kosta.

Kod nas se repa jako mnogo sejala i seje se. Imamo problem sa trulezima. Meni se ove godine javilo na nekoliko krugova na njivi. Zbijenost zemljista ogromna jer iako se vadi sa Holmerom nagazi se strasno. Oko 40t ima bruto kad je pun bunker, na ovratinama kad kipuje u kamione direktno je bukvalno beton. Imam i zemlju koja je peskovita na kojoj se posle repe uzore isto kao i posle soje/psenice, ali je to jako retko.

@Galetin
Nisam znao da moji postovi imaju toliki uticaj na tebe :osmeh:
 
PA meni je kesa 70.000 na soji, ako 35.000 treba samo da platiš zakup njive.
Okolnosti u kojima smo se našli ove godine mi daju za pravo da budem zadovoljan sa postignutim. Ponovljena setva obavljena 30. aprila, dve zaštite od korova maxpro plus loret, zaštita od sirka i dve zaštite od cerkospore. Ove godine sam pšenivu 4 puta prskao, soju dva puta. NE vidim više toliko razlike u operacijama u odnosu na druge kulture, jedino kukuruz sada može da se odradi sa samo jednim prskanjem.
Verujem da su oni koji su uradili posao na vreme imali bolje rezultate. KOliko vidim mindjušar je vrlo zadovoljan sa repom.
Što se tiče oranja mislim da plaćamo istu cenu i posle kukuruza, kao i posle repe. Tako da ja tu ne osetim razliku po dzepu. Kao što sam napisao imamo drugačiju koncepciju. Jeste da radimo skoro 20 ha, ali sve najskuplje operacije nam izvodi uslužno OZZ Žunji Silak. Zadovoljni smo takvim načinom rada. Ne isplati nam se da gomilamo mašine i traktore na ovu površinu. Više nam se isplati da ulažemo u zemlju, a da posle ako se bude moralo kupuju mašine.
 
Ok, svako zna svoje. Ja sa preko 50t po kj prljave sam nezadovoljan. Zasto? Zato sto mi se digestije razlikuju od od 11 do 14, a sve je ista njiva i ista sorta? Nezadovoljan sam i zato sto prljavstina je 20% a uslovi za vadjenje idealni su bili. Imao sam preko 50t po kj prljave a dosao sam do toga da vijam svoje novce? Da li je to normalno?

Od soje nema jednostavnijeg useva. Ne zahteva hraniva, ne zahteva hibridno seme, lako se preveze jer rodi malo po kj a cena kilograma robe dobra. Sve ti se mili kad vuces 5t soje sa fergusonom a ono vredi 200k. A sleper repe u debelom pretovaru 100k dinara.

Mene proizvodnja soje kosta 20.000din i da rodi 70k kao sto si ti izracunao ostaje mi 50k, a otisao sam na njivu 3x. Ovako troskovi mi 100k a prihod 115k. Samo krsa para prodje kroz ruke a slabo sta se zadrzi.
 
Ala je vama dvojici soja rodila,Bog te. Samo molite Boga da ne prodjete kao neki ove godine sto su imali i napad grinja,a nisu navrsili ni 35 000din/kj.
 
Tako je rodila na našoj njivi na Čeneju, predusev repa. S toga sam poredio, soju i repu.
 
Tu se jasno iz priloženog vidi šta znači kvalitet zemljišta pre svega.Agrotehnika na takvom zemljištu nije presudan faktor koliko sam do sada ispratio vaše pisanje i izvukao zaključke.
 
Soja je kao primer. Moze bilo koja kultura jer sam na repi najgore prosao. Sto je smesno samo po sebi.
 
Danas vadili i tovarili zadnju repu za ovu godinu.Vreme idealno....Krajnji epilog 1 automobil,2 kamiona i 2 prikolice ostali zaglibljeni u blato i oranja.Sex krenuo popodne oko 15-16h do tad je i islo nekako.

Evo malo slika jesenjih carolija.Uspesno izvuceni svi koji su juce ostali zaglavljeni.
201511250945132.jpg

201511250913242.jpg

201511250853042.jpg

201511250929362.jpg
 
Poslednja izmena:
repa 2015 :osmeh:




- - - - - - - - - -

Bilo je samo fik i gotovo hehe
url=http://fotkica.com/slike.php?slika=1_49947908_12289519_10204713269222804_3426415803102889347_n.jpg]
1_tmb_49947908_12289519_10204713269222804_3426415803102889347_n.jpg
[/url]
 
ddragane ti si ove godine imao muke sa izvlacenjem,ali zato nisi cekao dvadesetak dana da ti je natovare.Kako god da okrenes uvek neke muke sa tom repom imamo. Jesu li ti stigli rezultati?
 
Ñisu još uvek stigli,sutra će verovatno.Ima i na njivi još.Jako,jako loša organizacija je ovo napravila.I oslanjanje šećerane na magarce koji su vadili.
 
Nazad
Vrh