Potrosnja IMT traktora

nisam rekao da govoris neistinu,samo kazem ako si negde uz moravu ili ravnici da nije isto oranje kao njiva koja se nalazi na Parcanskoj kosi ili Milutovackoj kosi ili Lazarevackoj gde brazda izbacuje metarske komade,30 ari je stric orao vremensko koliko i tih 60. Ja iskreno kazem da kod mene nikada niko u takvoj zemjli ni na najlepsim godinama nije orao u brzoj,pogotovo na ovoj godini kao sto je ova prosecna potrosnja prilikom oranja na toj zemlji se krece od 0.5 do 1l po hektaru,nemam razloga da bilo kog lazem
 
Читам ово и не знам шта читам. Да ли не разумем језик, или не знам колико је литра, или ме муче површине, а пролупао са математиком. Кад све сакупим боље да не читам ову тему више.:ppozdrav:
 
sto se tice tri brazde po 12 coli sam licno gledo kad covjek ore i nisam odusevljen. proklizavanja pofino, gas skoro u podu, dimova milion. traktor je ispravan samo tako. ali problem je u zemlji. zemlja je teska do bola. i poistovjeticu se sa clanom koji je napiso da mu dodju oni koji vuku 2 brzom i slicno. ovde je najveci faktor svega pomenutog u ovoj temi je zemlja.
 
Moj 560 stari tip rotociona puma sa plugom regent 2*14 u oranju po jutru troši 10-14l po katastarskom jutru ili 17-24 l po H pri dubini od 24-27cm zavisnosti od težine zemlje što znači u proseku oko 12 l po KJ,nije kao u banatu zemlja,ali imamo od srednje do srednje teške zemlje za obradu. Sa setvospremačem consum 2.2m sa daskom i duplim rotorima u prvom prohodu 3-3.5l u drugom prohodu 2-2.5l po katastarskom jutru.
 
Poslednja izmena:
Ove godine NIGDE nije potroseno manje od 12l/kj. Oranje je sve od 25cm do 31cm.
 
Da kolegu mozda ne pati 560 kao sto je lane mene patio moj 549?? Nit uranim ujutro nit okasnim kuci a potrosim dva rezervoara u radnom vremenu... Ne moz traktor natociti. Ujutro pali bez grijaca, mirno radi, fino primao gas, imao snage u oranju, nije se grijao... Dojadilo mi stalno tociti gorivo u njega i povadim brizgaljke i odnesem provjeriti, kad tamo spricaju sve tri da nam nije bilo jasno kako je traktor uopce htio upaliti... Trosio je tad preko 20 litara po jutru (57 ari) a prije dvije godine sam mu na istim njivama u dubokom jesenskom oranju bas mjerio potrosnju i ispadalo je 9.5l po jutru. Nije zemlja teska, i kad se godina potrefi ores i bez raonika ali 20 litara po jutru je katastrofalna potrosnja.

Novi ulosci u dizne i da vidis posla, potrosnja se drasticno smanjila.
 
Ovo je veoma osteljiva tema, jednostavno nisu uslovi rada svuda isti.potrosnja se meri radnim casom trakotra,pod uslovom da je traktor traktor a ne krsina.kod mene u kraju nemozes da ores dublje od 25cm,skoro nigde.nemozes orati prvom brzom ove godine nikako, moze samo nizbrdo.Ja orem njive koje su blago nagnute na jednu stranu jer mi je tako lakse,orem dublje jeste da ode malo vise goriva ali to je vrlo malo razlika.potrosnja je od 27-45l po h. sve zavisi od terena.postoji jedan deo atra koji ima laganu zemlju pa tu moze da se ore i drvenim plugom ali kod mene jedva i metalnim.kao sto rekoh 1hektar moze da se poore za 4h a moze i za 6-7.onda potrosnja nemoze da bude ista.znaci za pocetak sve zavisi sta se ore i gde i kako.Traktor kao traktor trosi onoliko koliko radi.Ja sam pre par godina orao 70ari sa 533 jednobraznim plugom,otislo mi okruglo 70l nafte.prosle godine sam orao rakovicom otislo mi 25l u hektar ali bilo je idealno,nikad bolje.sve u svemu za dobro i kvalitetno oranje u teskoj zemlji nemoze bez35-40l nije bitno koji traktor. mi ovde oremo trecom sporom i blokada jer drugacije nemoze dubina do koje traktor moze da vuce.trobrazni plug nemoze da uradi nista.zato je i potrosnja velika.
 
Previse to nafte covece, 70litra - 70ari?

Merio ja ove godine, 539+jednobrazni Lemind, zaoravanje kukuruzovine rucno obrane (znaci najgora moguca varijanta), 1ha = 24litra Eurodizel sa ECO pumpe+aditiv onaj njihov. Kod nas nije bilo kisa, poplava i sl., isto kao i uvek sto je bilo.
Ostalo je u proseku isto ili ispod ovoga. Imam i dvobrazni ali je niski klirens lemind, pa mi ne sluzi gotovo za nista vise, jer ume da zadrzava (slamu, kukuruzovinu) a jednobrazni nikada nema taj problem. Poslednje sam orao strnjista, poceo dvobraznim, pasam opet uzo jednobrazni i traktor se ne muci, a ore koliko hoces, za 539 je idealan plug. Moj deda pa nikada njimene ore, kazemnogo mu trosi, samo dvobrazni :)
 
radio sam sa nekoliko traktora i sve potrosnje su razlicite i to ne malo. najvise zavisi od samog pluga i zemljista ali ima i do traktora. sa drugarovim 567 i posavcem potrosnja ispod 30L po ha nikad nije bila manja a ide i do 35-40 ako je bas tesko. dubina uvek gledamo da je od 25-30cm. ima linijsku pumpu dok sa rotacionom svi manje trose .govorim o ispravnim traktorima. sa jednobraznim sa nekoliko puta radio i sa 539 i potrosnja je stvarno povelika i to retko iko vuce kod nas sem u izrazito losim uslovima kad se mora . oko 50L po ha potrosnja.od imt jedino se proslavio 577 -578-579 sa oko 20-25L po ha.to su najmanji potrosaci u oranju ubedljivo. prema tome nemoze se ocekivati u brdsko planinskim predelima ta potrosnja jer sam ziveo tamo i potrosnja je cesto u vesionu. i kod mene ovde ima nekoliko klasa zemlje i bolje reci da sad ima jos bar 20% parcela gde se nemoze izorati koliko je vlazno i tesko. koliko primera imam da nesmeju ni reci koliko trosi.znam da je bilo i do 50L po ha.mnogi nebi smeli ni sesti u traktor da oru po planini a razumeju se u potrosnju.
 
Poslednja izmena:
ti si ziveo i u brdskom delu i razumes sve,a kako moze meen da razume onaj ko ima 50-80-150 i vise hektaar zemlje ako on pojma nema da se moja 3.5 hektara sastoje iz 10 parcela,taj se nebi ni snasao da izore njivu duzine sa jedne strane 42 sa druge 51 metar a sirine sa jedne 28 a sa druge 33 metara,pod nagibom od 38 stepeni ili cak i 40 stepeni gde 1/4 vremena provedes samo manevrisajuci sa traktorom,on udje u njegovo njivce pravougaonog oblika duzine 1280 metara zabode plug podesi rucni gas i cita novine,blokirac gotovo i da ne znju cemu sluzi,a ja bez njega nemogu ni da krenem,pa coek nemoze biti pametan da ore na jednu stranu ili da ore i uzbrdo,to sve godina i kisa diktiraju,ko moze da shvati to i uzme sve et faktore u obzir moze i razumeti da na ovoj godini ide potrosnja u mom kraju na pojedinim mestima i 1L na 1 AR a prosek je oko 60L na 1 hektar,doduse ima tu i propalih traktora kao kod mog komsije IMT 533 trebala da se jos davno radi generalka ali para nema sa plugom 755 gotovo bez raonika dubina oranja 5 do 10 cm povrsina 40-ak ari potrosnja u tih 40-ak ari 60L evro dizela,mada je i valitet goriva pod velikim pitanjem,
 
Ova godina je specificna, sve je kontra strnjika se teze ore od kukuruzista a potrosjna je 50 % veca nego prosle god.Orem sa 567 stari tip gume 16 usporen na menjacu ore prvom u svakoj njivi , a potrosi sve sto sipam kad vidi pumpu sam skrece a na kantu nasrce ko terijer.
 
jel ti linijska pumpa na 567. i kod druga mi je isti taj al u ekstra stanju ali trosi tu nema sta. sa rotacionom pumpom je dosta ostriji i manje trosi. ali prava stvar je ubaciti od 577 motor i kolevku jer tad je zver. ima 2 takva kod nas preradjena i trose prilicno manje a jos jaci zbog manjih guma.
 
IMT 560 linijska pumpa + 756 vk = 25-26 litara u oranju. Dubina 25-26 cm.
 
tako je priblizno i na ovom ali mi radimo sa dosta tezim plugovima jer drugar drugacije nece. ili 757 ili jos gore posavac 2/36. super plug ali za vuci jako tezak.oko 30-35L na ha
 
danas sam merio potrosnju na 567, gario sam strnjiku ravna njiva dugacka dubina oko 30 a potosio je na 3 ha 55 litara loz ulja .Imam ja i 578 sa tri brzine i 577 al nikako da ih uparim u oranju u istoj njivi pa da vidim razliku u potrosnji.
 
Trosi I ovaj manje, kada je godina pogodna za oranje, kada je parcela ravna, nema utucaka,,, ovo je maksimum sa 25-26 litara/hektar u brdovitoj njivi na teskom oranju.
 
neznam kako ali kod nas je tesko sici ispod 20L po ha.jedino neko plice oranje i idealno. jedino 577 uspe oko 22L pa navise .vecinom svi idu oko 30 pa i mnogo vise kad je lose za oranje. prilicno nezgodna zemlja za oranje i obradu
 
Sremac to ti je oranje kod nas,kad je 15l/kj udaras se nogom u du** od srece. Cale je ove godine trosio 16-18l u dubokom,za zito manje oko 10-12l,sve u svemu prosek 16l/kj sa 560 i 765,oranje zavrseno davnih dana. Drugar ore ovih dana sa Rusom 82 i neki stariji Masej u klasi 577,on trosi 25l/kj,masej vuce 757 3 sporohodnom sa uzanim gumama.
 
Nazad
Vrh