Potrosnja IMT traktora

Strucnjaci tvrde na teskoj zemlji jedan centimetre dubine - litar goriva. Mada to je previse. Kod mene je na brdovitijim parcelama oko 25-26 litara po hektaru dubine 30 cm, maksimum u teskom oranju. Sto znaci u povoljnijim godinama za obradu je manja potrosnja. Sto se tice razlike izmedju pumpi mala je to razlika. U povoljnim godinama ide ispod te potrosnje. Zavisi I do zahvata, ako je strniste plug ima veci zahvat od 60 cm. Sve zavisi dali je ilovaca ili neka zbijena smonica.
 
  • Like
Reagovanja: KTM
Prinos je samo bitan sve ostalo je trla baba lan . Nek se svako bavi svojim poslom . Mi proizvodnjom , trgovci trgovinom , političari laganjem itd...
 
imt 560 je izmisljen za 2x12 coli. kod mene je zemlja teska. a gledo sam licno gdje 560 vozi 4 brazde ali zemlja se rasipa sama od sebe. jedva cekam da poorem nesto da izmjerim potrosnju.
 
Jesi li ikad pokusao orati s 2x14" s 560 ili se vodis idejom "to je za njega puno, ne vrijedi ni pokusavati"...

Kazem ti da pokusas pa ces vidjeti. Priali mi ljudi da je jedan komsija prodao ursusa 355 i kupio 560 tamo 84 godine, valjda. ostao mu plug od ursusa i orao je s tim plugom i 560. Nesto su se porjeckali u zadruzi tadasnjoj da 560 moze vuci 2x14" plug a ovaj je tvrdio da nema sanse i tako pocelo... I dogovore neku okladu, i ode ovaj s 560 i posudi 757.20 iz zadruge i isli su probati orati. Kaze covjek da nije moga ovjerovati da ga 560 vuce jednako lako kao i 2x12". Nudio mu neki covjek 2x14" u zamjenu za njegov 2x12" al ovom bilo zao dat skoro nov 12" za polovan 14" i tako i dan danas vuce 2x12" plug s 560. radi malo zemlje pa ga i ne pati potrosnja toliko ali on sam kaze da nema razloga lagati, da ga je 560 vukao samo tako.

Probaj negdje posuditi 2x14" pa probaj... Ne kosta te nista a izgubit ces sat vremena i nista vise. Kazem ti da u istom selu na istoj zemlji orem s 539 i 2x12" plugom na 20cm za psenicu. Komsija ore vec 4 godine s prosirenim imt 755 i imt 539, ove godine kupili 560 i nece ni cuti za 2x14" plug, samo 2x12" i tocka...

Samo izracunaj koje je to rasipanje goriva kad on sad ima 539 i 560 a s oba traktora vuce priblizno velike plugove i na pribliznoj dubini. 560 moze orati dublje ali kod nas nitko ne ide dublje od 25 tako da...
 
A kako to da Imt 539 vuce dva pluga a Imt 560 ne moze da vuce tri pluga??? Ko je tu zakazao ili preopterecen? Da li je dva pluga mnogo za imt 539 ili je los motor imt 560??? Pitam jer kod mene ima njih nekoliko koji su kupili imt 558 i 560 ali nekako i sa dva pluga jedva idu a za tri ne pomisljaju??? Da li su podvale prilikom prodaje traktora ili je imt 539 ipak preforsiran sa dva pluga??
 
Radili smo s 539 sve poslove na 20-ak jutara zemlje godinama i nista mu nije, dogurao je do 9000 radnihi sati prije generalke motora. kolegin 560 je uredan traktor s dobrim motorom. jedino sto je tu "zakazalo" je ljudski faktor, ljudi se boje probati jer vec unaprijed znaju da ce traktoru biti tesko i da nece moci orati...
 
Citam i nemogu da verujem u ovoj godini 25-26 po ha. Kod mene do ove godine imt539 sa 755 za zito 15-20cm 16-20lit/ha, zimsko oranje 27-30cm 25-26lit.Ove godine katastrofa jedna njiva 32lit dubina 27cm(suncokret), prekjuce strnjika 41lit, a jednu njivu (kukuruz) nemogu da vucem dublje od 8-10cm (teska smolnica) ostavio da platim oranje nekom sa vecim traktorom. Zbijena zemlja do zla boga
 
560 valsnistvo mog strica,plug leskovacki zeleni
oarnje trecom sporom jedan parcela 33 ari 30 litara nafte
druga parcela 60 ari 30 litara nafte
inace kod mene je nemoguce orati i nizbrdo prvom brzom zemlja je takva kakva je a ove godine je blata i to bas
 
Evi ja,ne znam gde cu sa ovolikom naftom :haha: ,ovaj moj zemljak ne znam iz kog je sela ali ovo je malo mnogo,ja sam 62ara poorao,tanjirao,posadio psenicu i na kraju drljacio sa 15-17l
 
mozda ti se cinilo da je u kanti 17 litra a u stvari kanta je od 50 litra:osmeh: Oce ta zabuna novcanik da pregleda :osmeh:
 
Sa tom kolicnom goriva od 17 l ja skoro tri puta potanjiram njivu od hektar povrsine. I to sa linijskom pumpom
 
smonica teska,ja sam mu licno izvlacio stajsko djubrivo ljutomerka je propadala do osovine bukvalno smo izorali njivu prilikom vuce djubriva,ferga je uspevao samo da udje u njivu i tu kipovao djubrivo,lako je pricati vama o nekim potrosnjama po vojvodini ili moravskoj tenji i oranju 1 i 2 brza,volim takve orace pa ko voli neka dodje kod mene i neka ore 1 brzom u ovdasnjoj zemlji dobija od mene traktor na poklon
 
Posle ovogodisnjeg branja kukuruza uci u njivu sa od 62 ara i uraditi ove operacije(gore navedene)je poljoprivredna fantastika da nekazem fantazija i dilo bi posteno ocekivati izvinjenje.
 
evo coveka sa najpribliznijim tipom zemljista mom zemljistu,neka vam kaze jel nekada orao 1 brzom i na najlepsim godinama,nije svuda zemlja ista i shodno tome nemozete donositi zakljucke o potrosnjama,kod nas je najgora moguca zemlja za obradu
 
Ako je solidna njiva,malo brdovita i osrednja zemlja ja 62 ara mogu da ubijem sa 25 litara nafte to je minimum.Oranje na 15cm za psenicu,tanjiranje,sejanje ciklonom i drljanje.Ako je eurodizel potrosnja 20-30% vise.Traktor 540,plug 2x30cm,tanjiraca 20,trokrilna drljaca malo celava:osmeh:
 
Ovde je tema IMT,ja imam Univerzala445 tu je moja greska,jedino se za to izvinjavam a sve ostalo stoji zasto bih govorio neistinu,sta imam od toga,sa IMT-533 (dok sam ga imao)mi je trebalo jos jedno 10l vise za iste parcele.Plug IMT-755 uvek prvom brzom(na fergi 533 gas DO KRAJA,Univerzal 1500obr.samo prede dubina oko 20cm)Jedna parcela 40ara bio kukuruz,druga 22ara psenica.
 
Nazad
Vrh